„Strażnicy galaktyki vol. 2” - recenzja wydania Blu-ray

Autor: Krzysiek Płociński
Korekta: Marta Kononienko
8 października 2017

Nowa kosmiczna przygoda już dostępna

Po wielkim sukcesie, jakim była pierwsza część Strażników Galaktyki, wszyscy fani produkcji Marvela z zapartym tchem oczekiwali kontynuacji. Gdy film trafił w tym roku do kin, spotkał się z raczej pozytywnym odbiorem. Czy warto jednak dodać go do swojej domowej kolekcji i to w dodatku na Blu-ray?

Fabuła produkcji rozgrywa się w kilka miesięcy po części pierwszej. Tytułowi Strażnicy po pokonaniu potężnego Ronana zaczęli pracować jako najemnicy, żyjąc od zlecenia do zlecenia. Wypełnienie jednego z nich rozpoczyna ciąg wydarzeń, który doprowadzi bohaterów do poznania prawdy o pochodzeniu Star-Lorda (Chris Pratt).

Historia drugiej części wciąga widza nie mniej niż pierwowzór. Akcja, przygoda i komedia są doskonale zbalansowane, czego efektem jest świetne kino rozrywkowe. Strażnicy na tym etapie jeszcze nie spotkali reszty uniwersum Marvela, więc obraz spokojnie może funkcjonować całkowicie samodzielnie. Oznacza to, że każdy, kto poszukuje dobrej rozrywki, a nie zgłębił jeszcze tego świata komiksowych adaptacji, może spokojnie sięgnąć po ten konkretny film. Interakcje między postaciami są jednym z największych plusów produkcji. Relacje bohaterów przywodzą na myśl rodzinę - kłócą się ze sobą, godzą, a ostatecznie wspierają się nawzajem i – czy tego chcą czy nie – wspólnie dążą do celu. Motyw rodziny staje się jeszcze wyraźniejszy przez główny wątek filmu związany ze Star-Lordem i Ego (Kurt Russell). Fabularnie w zasadzie nie można się przyczepić do Strażników Galaktyki vol. 2. – składająca się z kilku powiązanych wątków historia została ciekawie przedstawiona. Całość jest spójnie opowiedziana bez zauważalnych niedopowiedzeń.

Realizacja także nie daje powodów do narzekań. Świat jest zbudowany głównie z efektów komputerowych, które wyglądają bardzo imponująco. Lokacje, takie jak planeta Suwerennych czy świat Ego, zostały stworzone ze sporą dozą fantazji. Także stworzenia wykreowane przez grafików komputerowych prezentują się przyzwoicie. Od obrzydliwego potwora, znanego jeszcze ze zwiastunów, po uroczego małego Groota – wszystkie istoty wyglądają przekonująco. Kolejnym ważnym elementem filmu jest oczywiście muzyka i tu też James Gunn z resztą ekipy nie zawiedli. Piosenki z lat ’70. i ’80. ubiegłego wieku zostały idealnie dobrane, przez co trudno powiedzieć, która ścieżka dźwiękowa jest lepsza – ta z pierwszego, czy drugiego filmu.

O obsadzie zbyt wiele nowego nie można powiedzieć. Główni bohaterowie pozostają ci sami co w produkcji sprzed trzech lat. Odtwórcy poszczególnych ról dobrze wywiązują sie ze swoich zadań, ponieważ już dobrze poznali swoje postacie. Pojawiający się po raz pierwszy Kurt Russell także nie zawodzi. Aktor doskonale poradził sobie z rolą Ego, jak na weterana kina przystało. Trzeba również pochwalić inną marvelowską debiutantkę – Pom Klementieff. Grana przez nią Mantis jest momentami uroczo nieporadna, a jej brak doświadczenia w kontaktach z innymi istotami żywymi prowadzi do kilku wyjątkowo zabawnych momentów produkcji. Aktorce należy się duży plus za tę rolę.

Jeśli dla kogoś sam film to za mało, wydanie Blu-ray zapewni trochę więcej dodatkowej rozrywki. Na płycie można znaleźć wywiady z reżyserem, ekipą i obsadą o ich współpracy oraz powstawaniu drugiej części Strażników. Poza tym udostępniono także kilka niewykorzystanych scen, zwiastun wychodzącego niedługo filmu Thor: Ragnarok i teledysk do piosenki „Guardians Inferno” z Davidem Hasselhoffem. Dla wyjątkowych koneserów dodano również możliwość obejrzenia produkcji z komentarzem audio Jamesa Gunna. Wszystko to w charakterystycznej dla Blu-ray jakości HD. Oczywiście oprócz całej tej zawartości dodatkowej na płycie znajdują się też opcje zmiany ustawień językowych. Dostępne są cztery wersje dubbingu (polska, węgierska, czeska i oryginalna angielska), a także tyle samo wersji napisów (polskie, czeskie, węgierskie i angielskie dla niesłyszących). Można także skorzystać z opcji wyboru scen, aby od razu przejść do konkretnego fragmentu filmu.

Strażnicy galaktyki vol. 2 na Blu-ray to pozycja zdecydowanie godna polecenia. Film zapewnia mnóstwo rozrywki, a moc dodatków tylko wydłuża zabawę. Każdy fan lekkiego kina science fiction posiadający odtwarzacz Blu-ray powinien zaopatrzyć się w tę produkcję.blog comments powered by Disqus