Hell


plakat filmu Hell
Reżyseria: Tim Fehlbaum
Scenariusz: Tim Fehlbaum, Oliver Kahl, Thomas Woebke
Muzyka: Lorenz Dangel
Producent: Roland Emmerich

Obsada:

Hannah Herzsprung jako Marie
Stipe Erceg jako Tom
Angela Winkler jako Bäurin
Lars Eidinger jako Phillip
Michael Kranz jako Micha (głos)

Dystrybutor: Against Gravity
Rok produkcji: 2011
Data premiery polskiej: 18 maja 2012
Tytuł oryginalny: Hell
Czas trwania filmu: 89 min.
Produkcja: Niemcy
Gatunek: horror, science-fiction, thriller

Jest rok 2016. Świat, który dotąd znaliśmy, przestał istnieć. Temperatura na Ziemi wzrosła o 10 stopni Celsjusza. Słońce – dawniej źródło życia, światła i ciepła, obróciło Ziemię w jałową pustynię i doprowadziło do długotrwałych susz, dając początek palącym jak ogień upałom. Przeszywające światło wdziera się do każdego zakamarka i nawet noce są nieznośnie jasne. Woda zanika, a kaptury i maski to jedyna ochrona przed słońcem, które parzy jak rozżarzony ogniem węgiel.

Maria wraz z młodszą siostrą – Leonie, chłopakiem – Filipem oraz napotkanym po rodze tajemniczym Tomem jadą szczelnie zakrytym samochodem w góry. Mają nadzieję, że zbierające się tam chmury przyniosą upragniony deszcz. To dla nich ostatnia szansa na ratunek. Gdy na jednak na swej drodze napotkają powalony słup elektryczny, rozpoczynie się śmiertelna walka o przetrwanie.

Hell to pełen napięcia psychologiczny, post-apokaliptyczny thriller, który dzięki sugestywnym zdjęciom oraz świetnie zbudowanej dramaturgii, pozwala widzom uczestniczyć w intrygującej grze z pierwotnymi ludzkimi lękami i obsesjami. Historia młodej dziewczyny, która za wszelką cenę i z narażeniem życia próbuje ratować siostrę z tragicznej sytuacji, przypomina najdoskonalsze filmy tego gatunku, takie jak: Droga, Strefa X, czy Pojutrze Rolanda Emmericha (który jest jednocześnie producentem filmu).

Młody reżyser – Tim Fehlbaum, zdobywca nagrody dla „Najlepszego reżysera” na MFF Filmfest w Monachium, zastosował w Hell szczególnego rodzaju zabieg. Za pomocą rozedrganej kamery i znakomitej ścieżki dźwiękowej, przypominającej najlepsze dokonania Depeche Mode, stworzył na ekranie w pełni realistyczną wizję spalonego słońcem świata, w którym nie można nikomu zaufać, a strach wprost czuje się w powietrzu.

Wybrane nagrody i festiwale:

2012 – MFF Berlinale
2012 – Nominacja do Szwajcarskich Nagród Filmowych w kategorii "Najlepszy film fabularny"
2011 – 5 nominacji do Nagród Niemieckich Krytyków Filmowych w kategorii "Najlepszy film fabularny", "Najlepszy debiut", "Najlepsza aktorka", "Nalepsze zdjęcia" i "Najlepszy montaż"
2011 – Plus Camerimage w Bydgoszczy (Konkurs Debiutów Operatorskich)
2011 – Nagroda za "Najlepsze zdjęcia" oraz Specjalne Wyróżnienie Jury Nagrody Silver Mélies na Stiges Festival Internacional de Cinema Fantástico de Catalunya
2011 – 27. Warszawski Festiwal Filmowy
2011 – MFF w Locarno
2011 – MFF w Hamptons
2011 – Förderpreis Deutscher Film za "Najlepszą reżyserię" na MFF Filmfest w Monachium

Hell - galeria plakatów


Hell - galeria zdjęćblog comments powered by Disqus