Hobbit: Bitwa Pięciu Armii Blu-ray

okładka
Blu-ray Info
W sprzedaży od: 24 kwietnia 2015

Dźwięk:polski (DTS HD), angielski (DTS HD)
Języki napisów: angielski, bułgarski, polski, rumuński, węgierski
Nośnik:dwie płyty Blu-ray
Region: 2.0
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • REKRUTACJA PIĘCIU ARMII - Zobacz jak tworzono każdą z wielkich armii oraz ich największych bohaterów
  • UKOŃCZENIE ŚRÓDZIEMIA - Odkrywaj szósty film sagi razem z obsadą i twórcami, którzy spędzili 17 lat przenosząc ją na duży ekran
  • „OSTATNIE POŻEGNANIE” teledysk
  • NOWA ZELANDIA: DOM ŚRÓDZIEMIA™ - CZĘŚĆ 3

Reżyseria: Peter Jackson
Scenariusz: Philippa Boyens, Peter Jackson, Fran Walsh, Guillermo del Toro
na podstawie powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkiena
Muzyka: Howard Shore
Zdjęcia: Andrew Lesnie
Scenografia: Dan Hennah

Obsada:

Martin Freeman jako Bilbo Baggins
Benedict Cumberbatch jako Smaug / Nekromanta (głos)
Richard Armitage jako Thorin Dębowa Tarcza
James Nesbitt jako Bofur
Adam Brown jako Ori
Graham McTavish jako Dwalin
Aidan Turner jako Kili
Stephen Hunter jako Bombur
Peter Hambleton jako Gloin
John Callen jako Oin
Mark Hadlow jako Dori
William Kircher jako Bifur
Jed Brophy jako Nori
Ken Scott jako Balin
Dean O'Gorman jako Fili
Ian McKellen jako Gandalf Szary

Dowiedz się więcej o wydaniu DVD i Blu-Ray 3D!

 

OSTATECZNY ROZDZIAŁ
 
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii to ostatni rozdział zachwycającej filmowej trylogii Petera Jacksona zrealizowanej na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena będącej prequelem głośnego Władcy Pierścieni. Nominowana do Oscara® ostatnia część cyklu, który w kinach zarobił blisko 3 miliardy dolarów, zadebiutuje na Blu-ray™ 3D, Blu-ray™ i DVD w ofercie Galapagos Films już 24. kwietnia!
 
Głównym bohaterem trylogii jest Bilbo Baggins (Martin Freeman), który - podobnie jak inne Hobbity - ponad wszystko kocha święty spokój. Jednak nieoczekiwana wizyta czarodzieja Gandalfa (Ian McKellen) staje się dla niego początkiem kłopotów i… wielkiej przygody.
 
Część trzecia rozpoczyna się tuż po wydarzeniach opowiedzianych w Pustkowiu Smauga. Po nieudanej próbie zabicia smoka przez kompanię Thorina, zbudzona i rozwścieczona bestia rusza do ataku na Esgaroth. Dochodzi do krwawej walki, z której ludzie wychodzą jednak zwycięsko. Bard (Luke Evans), któremu udało się uciec z więzienia, celnym strzałem zabija Smauga i zostaje nowym władcą miasta. Niestety, pokonanie groźnej bestii okazuje się początkiem nowych kłopotów. 
Zaślepiony zwycięstwem Thorin nie chce podzielić się skarbami Ereboru i zaczyna zachowywać się jak szaleniec, co zmusza jego dotychczasowych towarzyszy do podjęcia ryzykownej decyzji. Kiedy Bilbo i jego przyjaciele zajęci są swoimi sprawami Sauron i jego armia szykują się do wielkiej bitwy. Legiony Orków ruszają w stronę Samotnej Góry, a niebezpieczeństwo, z którego do niedawna tylko Gandalf zdawał sobie sprawę, staje się realne. Rasy krasnoludów, elfów i ludzi muszą zdecydować, czy zjednoczyć się i walczyć z nadchodzącą ciemnością czy ulec zagładzie.
 
Kiedy w 1937 roku ukazało się pierwsze wydanie adresowanej do młodych czytelników powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem jej autor J.R.R. Tolkien jeszcze nie wiedział, że oto narodziła się opowieść, która pochłonie dziesiątki lat jego życia i przysporzy mu miliony fanów na całym świecie. Trylogia Władca Pierścieni, której Hobbit jest prequelem, jest drugą najlepiej sprzedającą się książką w historii i powszechnie uznawana jest za arcydzieło.
 
Zdjęcia do Hobbita ostatecznie rozpoczęły się 21 marca 2011 roku w Nowej Zelandii. Planowana pierwotnie jako dyptyk produkcja ostatecznie zmieniła się w trylogię, co wzbudziło oburzenie niektórych fanów. Jackson wspólnie z pozostałymi scenarzystami tłumaczył się z tej decyzji objętością scenariusza, w którym oprócz wydarzeń opisanych w powieści Tolkiena znalazły się również wątki oparte na liczących ponad 100 stron przypisach znacznie rozbudowujących zarówno historię Bilbo i jego przyjaciół, jak i samego Śródziemia.
– Skorzystaliśmy z przypisów, które Tolkien zamieścił na końcu Władcy pierścieni, dotyczących mitologii Śródziemia i częściowo także czasów Hobbita. Są one bardziej mroczne w tonie niż Hobbit. Chcieliśmy połączyć humor i wdzięk Hobbita z tłem nakreślonym w przypisach. Nie było naszym celem kręcenie filmu dla dzieci. Oczywiście Hobbit był pisany z myślą o dzieciach, jest tu więcej humoru, postaci są bardziej barwne, ale pojawiają się też motywy, które Tolkien potem wzmocnił: chciwość i szaleństwo, utrata niewinności oraz konieczność połączenia sił, by skutecznie sprzeciwić się złu – komentował swoją decyzję Peter Jackson.
 
Zdjęcia do Bitwy pięciu armii realizowane były równocześnie ze zdjęciami do pierwszej i drugiej części trylogii. Ekipa spędziła na planie 266 dni, a większość zdjęć zrealizowano w Nowej Zelandii, która po raz kolejny sprawdziła się jako filmowe Śródziemie. - Nie moglibyśmy kręcić nigdzie indziej, nie tylko ze względu na niepowtarzalne pejzaże, ale także przez wzgląd na zaangażowanie ekipy i zwykłych ludzi, którzy pomagali nam jak mogli – mówi producentka Philippa Boyens.
 
Jednak najwięcej wysiłku kosztowała twórców realizacja tytułowej bitwy będącej kulminacyjnym punktem filmu. Peter Jackson chciał tym razem pokazać na ekranie nie tylko bitewny zamęt, ale szczegółowo odtworzyć przebieg i logikę walki, do których inspiracji dostarczyły mu analityczne rozprawy na temat wojen napoleońskich. Na potrzeby finałowej sekwencji przygotowano tysiące kostiumów i rekwizytów, ale największą część pracy wykonali specjaliści od cyfrowych efektów wizualnych. Na komputerach powstały animacji 5000 krasnoludów i elfów oraz ponad 40 000 różnych odmian orków. Na ekranie pojawiają się również animowane olbrzymie nietoperze, których ruchy i anatomię graficy studiowali w wellingtońskim zoo. Kluczowe miejsce bitwy, czyli Ravenhill, redutę krasnoludów, gdzie toczą się ciężkie walki, zbudowano, skopiowano i uzupełniono komputerowo. To właśnie tutaj Legolas starł się z Bolgiem, a Thorin z Azogiem. Gęstą i bardzo realistyczną mgłę towarzyszącą wielu starciom stworzono również komputerowo.
 
Ostatnia część trylogii Hobbit zdobyła nominację do Oscara® w kategorii „najlepszy montaż dźwięku” oraz nominację do nagrody BAFTA w kategorii „najlepsze efekty specjalne”.
 blog comments powered by Disqus