Człowiek-Cel


plakat filmu Człowiek-Cel

Obsada:

Mark Valley jako Christopher Chance
Chi McBride jako Winston
Jackie Earle Haley jako Guerrero
Indira Varma jako Ilsa Pucci
Janet Montgomery jako Ames

Rok produkcji: od 2010 roku
Tytuł oryginalny: Human Target
Produkcja: USA
Gatunek: akcja, kryminalny
Czas: 60 min.

Człowiek-cel to wybuchowy serial sensacyjny zrealizowany na podstawie popularnej serii komiksowej. Nominowany do trzech nagród Emmy tytuł, w którym tytułową rolę zagrał Mark Valley.

Christopher Chance (Mark Valley) jest ochroniarzem. Zabójczo przystojnym i niesamowicie skutecznym. Nic więc dziwnego, że nie narzeka na brak zainteresowania ze strony klientów mimo, iż metody jego pracy są – delikatnie mówiąc – kontrowersyjne. W przeciwieństwie do innych ochroniarzy Christopher nie chodzi krok w krok za swoimi klientami. Robi coś więcej. Tak bardzo zbliża się do nich, że sam staje się celem ataków ze strony zamachowców, a niebezpieczeństwo, pościgi i strzelaniny, to dla niego codzienność. Christopherowi taki styl życia jednak bardzo odpowiada. Jako były zabójca na zlecenie stale ukrywający się przed dawnymi zleceniodawcami lubi, kiedy w jego żyłach krąży adrenalina.

W pracy wspierają go były detektyw Laverne Winston (Chi McBride) oraz były zabójca Guerrero (Jackie Earle Haley), który – podobnie jak Chance – porzucił życie mordercy na zlecenie na rzecz przynoszącej niezły dochód firmy ochroniarskiej.

Przygotujcie się na niezapomniane emocje. Na lądzie, w wodzie czy powietrzu Christopher Chance stale naraża swoje życie w wyścigu, w którym stawką jest życie jego klientów.

Pomysłodawcą i twórcą serialu Człowiek-cel jest Jonathan E. Steinberg. Producent i scenarzysta mający na swoim koncie już kultowe Jerycho w młodości był wielkim fanem komiksowej serii pod tym samym tytułem. Wiele lat później uznał, że na jej podstawie można nakręcić widowiskową produkcję telewizyjną, a do jej realizacji przekonał studio Warner Bros. Television. − Jako dziecko byłem wielkim fanem Gwiezdnych wojen i Poszukiwaczy zaginionej arki. Mam nadzieję, że Człowiek-cel dostarczy widzom podobnych wrażeń co te produkcje – mówił w jednym z wywiadów Jonathan E. Steinberg.

Tytułową rolę w serialu zagrał Mark Valley – doświadczony aktor telewizyjny mający na swoim koncie role w tak głośnych produkcjach jak seriale Orły z Bostonu, Ostry dyżur czy Fringe. Na granicy światów. Zdjęcia do Człowieka-celu w całości zostały zrealizowane w Kanadzie, a poszczególne odcinki wyreżyserowali m.in. Simon West (Con Air. Lot skazańców, Lara Croft: Tomb Raider), Steve Boyum (Nie z tego świata), Kevin Hooks (Pasażer 57), uhonorowany nagrodą Emmy Jon Cassar (Przez 24 godziny) oraz Bryan Spicer (współtwórca m.in. Z archiwum X, Herosów oraz Prison Break).

Premiera odcinka pilotażowego serialu Człowiek-cel odbyła się 15 stycznia 2010, a oglądało ją 10,12 mln widzów. Kolejny odcinek wyemitowany 18 stycznia zgromadził przed telewizorami jeszcze więcej, bo aż 10,46 mln widzów. Nic więc dziwnego, że zaraz po zakończeniu emisji pierwszej serii cyklu producenci podjęli decyzję o realizacji jego kontynuacji.

W 2010 roku Człowiek-cel zdobył trzy nominacje do prestiżowych nagród Emmy oraz dwie nominacje do nagród Teen Choice Awards.

Człowiek-cel jest luźno inspirowany komiksowymi bohaterami z uniwersum wydawnictwa DC Comics. Pierwszy z nich – Fred Venable po raz pierwszy pojawił się na łamach "Detective Comics" jeszcze roku 1953. Drugo – Christopher Chance zadebiutował w "Action Comics" w roku 1972, a jego ojcami byli Len Wein (scenariusz) i Carmine Infantino (rysunki). To właśnie Christopher Chance był prywatnym detektywem i ochroniarzem, który w swojej pracy przyjmował tożsamość swoich klientów ściągając na siebie uwagę potencjalnych zamachowców. I to jego przygody spotkały się z największym zainteresowaniem fanów.

W swojej długoletniej karierze Christopher Chance pojawiał się na kartach komiksów u boku m.in. Supermana i Batmana, a pod koniec lat 90. doczekał się nawet własnej miniserii.

Warto podkreślić, że serial Człowiek-cel nie jest pierwszą adaptacją komiksowych przygód Chance’a. Pierwsza powstała jeszcze w 1990 roku, a główną rolę zagrał w niej Rick Springfield – australijski aktor, piosenkarz i muzyk. W tej produkcji Chance był weteranem wojny w Wietnamie, który za 10% dochodów swoich klientów gotów był nadstawiać za nich karku w walce z płatnymi zabójcami. Mimo iż zrealizowany w roku 1990, 7-odcinkowy serial doczekał się premiery dopiero dwa lata później, ale – niestety – nie zdobył popularności i uznania widzów.


Człowiek-Cel - galeria plakatów


Człowiek-Cel, sezon 1 - galeria zdjęć


Człowiek-Cel - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus