Interstellar


plakat filmu Interstellar
Reżyseria: Christopher Nolan
Scenariusz: Christopher Nolan
na podstawie teorii, którą stworzył Kip Thorn (materiały do scenariusza, historia)
Muzyka: Hans Zimmer
Zdjęcia: Hoyte Van Hoytema
Montaż: Lee Smith
Scenografia: Nathan Crowley
Kostiumy: Mary Zophres
Producent: Christopher Nolan

Obsada:

Matthew McConaughey jako Cooper
Jessica Chastain jako Murph
Anne Hathaway jako Brand
Michael Caine jako Profesor Brand
Casey Affleck jako Tom
John Lithgow jako Donald
Ellen Burstyn jako stara Murph
Bill Irwin jako TARS (głos)
Topher Grace
Wes Bentley jako Boyle
Mackenzie Foy jako mała Murph

Dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o.o.
Rok produkcji: 2014
Data premiery polskiej: 7 listopada 2014
Tytuł oryginalny: Interstellar
Czas trwania filmu: 169 min.
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Gatunek: science-fiction

Gdy okazuje się, że nasz czas na Ziemi dobiega końca, zespół odkrywców wyrusza na najważniejszą misję w dziejach ludzkości. Badacze podróżują poza granice naszej galaktyki, aby przekonać się, czy rasa ludzka ma szansę przetrwać wśród gwiazd. 
 
Ludzkość od zawsze kształtowała swoje przeznaczenie, sięgając wyżej i dalej – od momentu, w którym pierwsze statki wyruszyły na skraj świata aż do postawienia pierwszych kroków na powierzchni Księżyca — a mimo to ostateczna granica wciąż pozostaje drażniąco poza naszym zasięgiem. Film reżysera, scenarzysty i producenta Christophera Nolana Interstellar opiera się na prowokującym pytaniu o miejsce człowieka pomiędzy gwiazdami.
 
Dla mnie podbój kosmosu reprezentuje absolutne ekstremum tego, czym jest doświadczenie ludzkości - mówi Nolan. - Chodzi w nim o próbę zdefiniowania, co oznacza nasza egzystencja we wszechświecie. Dla filmowca niezwykły charakter kilku wybranych śmiałków, którzy przesuwają granice tego, gdzie rodzaj ludzki już był lub może jeszcze się pojawić, otwiera cały szereg możliwości. Byłem bardzo podniecony możliwością zrobienia filmu, który umożliwi widowni przeżycie tego poprzez doświadczenia tych pierwszych badaczy, którzy wyruszają poza naszą galaktykę, do zupełnie innej galaktyki. Jak można sobie wyobrazić, jest to wyprawa tak duża, jak próba opowiedzenia o niej”. 
 
 
W wysiłku ukazania prawdziwego kosmosu i zachowań ludzi występujących w tej opowieści, twórcy mieli nieocenione wsparcie wiodącego fizyka teoretycznego Kipa Thorne'a, którego prace nad najbardziej egzotycznymi zagadkami wszechświata leży u naukowych podstaw scenariusza. Kip jest autorem, wykładowcą i jednym z najbłyskotliwszych umysłów na świecie - mówi producentka Lynda Obst. - Jego praca nad odkryciem fal grawitacyjnych pozwoliła mu wejrzeć w głąb zderzenia czarnych dziur i opracować wspaniałe możliwości tunelów czasoprzestrzennych. To fascynujące pomysły do wykorzystania w fabule”.
 
Christopher Nolan opowiada, jak Thorne poświęcał czas, żeby sprawdzić każdy pomysł fabuły i upewnić się, że przejdzie on pomyślnie konsultacje naukowe. „Jako prawdziwie oddany naukowiec, Kip ma ciągłą świadomość, że wszystko, co mówi, może być błędne. Nauka – zwłaszcza na tym poziomie, na którym pracuje Kip – podpowiada nieprawdopodobnie dziwaczne i fascynujące możliwości z punktu widzenia narracji, a my mamy do czynienia z naukowcem, dla którego te możliwości ciągle się zwiększają. Dla mnie to niesłychanie twórcza atmosfera do pracy”.
 
Dążenie do przekształcenia scenariusza w intensywne i angażujące doświadczenie kinowe pchnęło jego twórców w kierunku szeroko zakrojonej i łamiącej reguły przygody filmowej, która, aczkolwiek naziemna, chwilami przypominała odyseję, którą ożywiali na ekranie. „Prawdziwy nacisk w mojej pracy nad filmem polegał na próbie przeniesienia widzów w kosmos - zapewnia Nolan, - na postawieniu ich na miejscu astronautów, którzy badają te nowe światy i galaktyki. To jest dla mnie najbardziej ekscytujące - że widzom dane będzie przeżyć to widowisko wielkiej międzygalaktycznej podróży”. 
 

 

5 listopada na Google Hangouts odbył się wywiad z obsadą Interstellar - goścmi byli Matthew McConaughey, Anne Hathaway Jessica Chastain. Poniżej można obejrzeć wideo z wywiadu. 


Interstellar - galeria zdjęć


Interstellar - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus