Nawiedzenie / Iwetka i góra


plakat filmu Nawiedzenie / Iwetka i góra
Reżyseria: Vit Janecek
Scenariusz: Vit Janecek


Rok produkcji: 2008
Tytuł oryginalny: Ivetka a hora
Zagraniczna strona filmu: http://www.ivetka.net
Czas trwania filmu: 84 min.
Produkcja: Czechy
Gatunek: dokumentalny, religijny

Wieś Litmanowa, zagubiona w górach gdzieś we wschodniej Słowacji. W 1990 roku dwóm 12-letnim dziewczynkom, Ivetce i Katce, ukazała się tu Matka Boska. Dziewczynki doznawały objawień przez pięć następnych lat. Ich doznania nie były równomierne – obie mogły doświadczać jej obecności, ale tylko Ivetka mogła z nią rozmawiać i przekazywać ludziom jej przesłanie.

Po tych kilku niezwykłych latach losy dziewczynek się rozeszły – Katka wyszła za mąż i wiedzie przykładne życie wiejskiej gospodyni, podczas gdy Ivetka, będąc posłuszna przykazaniom Matki Boskiej, wstąpiła do klasztoru, gdzie spędziła 9 lat. Po opuszczeniu jego murów zamieszkała na górze niedaleko Litmanowej, gdzie po raz pierwszy rozmawiała z Matką Boską. Dziś miejsce to jest popularnym celem pielgrzymek dla milionów wiernych, którzy są spragnieni kontaktu z Ivetką. Zgodnie z tradycją ludowej religijności przypisuje się jej magiczne moce, np. uzdrawianie dotykiem.

Film jest poruszającą relacją o osobistym spotkaniu z sacrum i o transcendencji przenikającej ludową wiarę, która swą siłę czerpie z powtarzalnego od setek lat rytuału. To także czuła opowieść o ludowych obrzędach, wiejskich księżach wierzących w cuda, drewnianych chatach i chłopakach popisujących się starymi motorami.

W Polsce film pokazywany był pod różnymi tytułami: Iwetka i góra (festiwal Kino na Granicy 2009) oraz Nawiedzenie (Planete Doc Review 2009).blog comments powered by Disqus