Jezebel


plakat filmu Jezebel
Reżyseria: William Wyler
Scenariusz: John Huston
na podstawie sztuki Owena Davisa
Muzyka: Max Steiner
Zdjęcia: Ernest Haller

Obsada:

Bette Davis jako Julie Marsden
Henry Fonda jako Preston Dillard
George Brent jako Buck Cantrell
Margaret Lindsay jako Amy Bradford Dillard
Donald Crisp jako Dr Livingstone
Fay Bainter jako Ciotka Belle Massey

Rok produkcji: 1938
Tytuł oryginalny: Jezebel
Czas trwania filmu: 103 min.
Produkcja: USA
Gatunek: melodramat

Nowy Orlean, rok 1852. Julie Marsden (Bette Davis) jest piękną, ale niezwykle kapryśną młodą panną, dla której najważniejsze jest to, by być w centrum uwagi. Niebawem ma się zaręczyć z dobrze sytuowanym bankierem Prestonem Dillardem (Henry Fonda) a decyzja o rychłym ślubie ma zostać ogłoszona na corocznym balu debiutantek. Tradycyjnie panny występują na nim w białych sukniach, ale spragniona sensacji Julie postanawia ubrać się na czerwono, co wywołuje skandal obyczajowy i w rezultacie doprowadza do zerwania zaręczyn.

Mijają trzy lata. Upokorzona dziewczyna nie traci nadziei, że Preston jeszcze do niej wróci. Kiedy dowiaduje się, że ma przyjechać do Nowego Orleanu by pracować w miejscowym banku wierzy, że stanie się to początkiem ich nowego związku. Niestety, ku jej zaskoczeniu okazuje się, że Dillard ma już żonę...

Jezebel okazał się jednym z najlepszych filmów roku 1938 a Bette Davis przyniósł drugiego w jej karierze Oscara. Ponadto obraz uhonorowany został Nagrodą Akademii w kategorii: Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Fay Nainter) oraz nominowany w kategoriach: Najlepsze zdjęcia (Ernest Haller), Najlepsza muzyka (Max Steiner) i Najlepszy film.


Jezebel - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus