Źródło


plakat filmu Źródło
Reżyseria: Ingmar Bergman
Scenariusz: Ulla Isaksson
Muzyka: Erik Nordgren
Zdjęcia: Sven Nykvist
Montaż: Oscar Rosander
Scenografia: P.A. Lundgren

Obsada:

Max von Sydow jako Töre
Birgitta Valberg jako Märeta
Gunnel Lindblom jako Ingeri
Birgitta Pettersson jako Karin

Dystrybutor: Gutek Film
Rok produkcji: 1960
Data premiery polskiej: 1 grudnia 2006
Tytuł oryginalny: Jungfrukällan
Czas trwania filmu: 89 min.
Produkcja: Szwecja
Gatunek: dramat

O powodach realizacji Źródła Bergman napisał kiedyś: „Potrzebowałem surowej i schematycznej koncepcji świata, aby wyrwać się ze świata bezkształtnego, niewyraźnego i ciemnego, w którym utknąłem. A więc zwróciłem się do dogmatycznego chrześcijaństwa średniowiecza, z jego jasnym podziałem na Dobro i Zło”.

Źródło to opowieść o losach pewnej zamożnej, średniowiecznej rodziny. Dwie córki - Karin i Ingerin - wybierają się do kościoła. Aby tam dotrzeć, dziewczęta muszą pokonać niebezpieczną drogę przez las. Ingerin podróż wydaje się zbyt ryzykowna, pobożna Karin, mimo próśb siostry, postanawia iść dalej. Po drodze spotyka wędrownych pasterzy, którzy namawiają dziewczynę, by odpoczęła z nimi na polanie. Spotkanie z nieznajomymi zamienia się w koszmar - pasterze gwałcą i zabijają Karin. Potem przypadkowo znajdą się w domu swej ofiary i zechcą sprzedać Töremu jej suknię. Rodzina odkrywa ich straszną zbrodnię i postanawia pomścić córkę.

Ekranizacja średniowiecznego przekazu o nikczemności człowieka, dokonana z maestrią narracyjną, ale i z brutalnym naturalizmem. - pisał o Źródle Adam Garbicz - Fabuła nie tworzy tym razem punktu wyjścia do rozważań o wielkich problemach bytu, lecz prowadzi do myśli o kruchości zasad etycznych człowieka, który tak łatwo daje się ponieść okrucieństwu.”blog comments powered by Disqus