Katedra

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 11 listopada 2003
W sprzedaży od: 11 listopada 2003

Format obrazu: 16:9, 4:3
Dźwięk:oryginalny (Dolby Digital 5.1), oryginalny (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Języki menu: angielski, polski
Region: 2
Dystrybutor: Stopklatka.pl

Dodatki

  • dla otwarzaczy DVD: Ujęcia niewykorzystane; wywiad z Tomkiem Bagińskim o powstawaniu Katedry; kilkadziesiąt minut materiałów odsłaniających kulisy powstania Katedry; pokaz niektórych wykorzystanych technik; galeria szkiców i kadrów; dwa utwory muzyczne autorstwa Adama Rosiaka: oryginalna muzyka z filmu oraz 15-minutowa wersja z gościnnym udziałem Bernadetty Gołębiowskiej oraz Małgorzaty Walewskiej; pierwszy zwiastun nowego filmu Tomka Bagińskiego Sztuka spadania.
  • dla odtwarzaczy DVD-ROM: Rozszerzone materiały z kulis Katedry; więcej testów animacji i filmowych grafik; 40 kadrów z Katedry w wysokiej rozdzielczości przygotowanych do druku; kilka kompletnych katedrowych scen z programu 3ds max do otwarcia i własnej analizy; dwie kompozycje do otwarcia w programie Adobe After Effects
  • Dodatkowo w edycji limitowanej: książeczka z fragmentami Katedry Jacka Dukaja ilustrowana grafikami Tomka Bagińskiego; fragment taśmy filmowej z kadrami z filmu Katedra; własnoręczny podpis Tomka Bagińskiego na okładce.

Reżyseria: Tomasz Bagiński
na podstawie opowiadania Jacka Dukaja
Animacja: Tomasz Bagiński


Zrealizowany za pomocą programów 3ds max, Adobe Photoshop i AE krótkometrażowy film animowany na podstawie opowiadania Jacka Dukaja. Film zdobył główną nagrodę w kategorii Best Animated Short podczas największych światowych targów grafiki komputerowej i efektów specjalnych - Siggraph. Obraz był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

klatka z filmu Katedra jest animacją komputerową i jak przystało na tego typu produkcję obraz powinien prezentować się znakomicie. I tu nas twórcy wydania DVD nie zawodzą. Obraz jest ostry, bez ziarna i tym podobnych spraw. Kolory w przewadze ciemnych odcieni, co bynajmniej nie przeszkadza. Szczegółowość elementów w zaciemnionych miejscach jest bardzo dobra. Niesamowite wrażenie sprawiła mi końcówka filmu, szczególnie tam gdzie do katedry wdziera się światło. Efekt jest niesamowity nie tylko wizualnie, ale także od strony technicznej. Wszelkie promienie świetlne i rozjaśnione elementy są krystalicznie czyste. Naprawdę dobra robota!
Ocena: 5/5

Dźwięk

klatka z filmu W wersji sześciokanałowej prezentuje się dobrze. Panoramowanie stoi na dobrym poziomie. Efekty dźwiękowe dopływają do nas z tych kanałów, z których powinny. Ciekawe wrażenia słuchowe sprawia echo, które da się słyszeć we wnętrzu katedry. Widz ma wrażenie, że naprawdę znajduje się w świecie wykreowanym przez Tomka Bagińskiego i Jacka Dukaja. Podobnie jak w przypadku obrazu, dźwięk robi największe wrażenie podczas finału. Muzyka Adama Rosiaka brzmi czysto. Repertuar jest dość obszerny, usłyszymy bowiem niebiańsko brzmiące chórki, dynamiczne, filharmoniczne dźwięki, a także elementy muzyki elektronicznej. Robi wrażenie! Na płycie znalazło się miejsce także na ścieżkę dźwiękową w poprawnym stereo (Dolby Digital 2.0).
Ocena: 5/5

Dodatki

klatka z filmu Materiały bonusowe prezentują się całkiem nieźle. Wydawcy pokusili się o zrealizowanie rozmowy z Tomkiem Bagińskim, w której twórca "Katedry" cofa się w czasie i odkrywa przed nami etapy produkcji. Wyjaśnia przy tym również skomplikowane zagadnienia tworzenia animacji, które laikowi nic by nie mówiły. Na płycie są również "Etapy produkcji", które pokrywają się częściowo z "Kulisami filmu". Podstawową różnicą jest, to że możemy je na spokojnie prześledzić. Zrobione zostały bowiem w formie galerii. Przyjdzie nam także posłuchać niesamowitej muzyki Adama Rosiaka. W pozycji "Muzyka" znajdują się dwa utwory, tego utalentowanego muzyka. Dla mnie jednak największą atrakcją, która rzadko zdarza się na polskich dyskach, są sceny usunięte. Możemy oglądać je na "sucho", bądź z komentarzem Tomka. Ze standardowych bonusów" informacje o ekipie filmu i twórcach wydania DVD oraz zwiastun. Ale tu niespodzianka - nie jest to zajawka "Katedry", a najnowszegofilmu Tomka Bagińskiego "Sztuka spadania". Dla kinomiaków zaopatrzonych w komputer osobisty - obszerne dodatki DVD-ROM. Wśród nich znalazły się: rozszerzone materiały z kulis "Katedry", testy animacji i filmowych grafik, 40 kadrów z "Katedry" w wysokiej rozdzielczości przygotowanych do druku, kilka kompletnych katedrowych scen z programu 3ds max(R) do otwarcia i własnej analizy, dwie kompozycje do otwarcia w programie Adobe After Effects(R). Dla początkujacych grafików animacji - jak znalazł! Proponuję przeszukać płytę DVD, w każdym z jej zakątków - może znajdziecie ukryty dodatek;-) "Katedra" na płycie DVD dostępna jest również w edycji limitowanej i posiada dodatkowo drukowane materiały o filmie. Takich wydań przygotowano tylko 250, każde z nich jest podpisane przez Tomka Bagińskiego i posiada numer identyfikacyjny.
Ocena: 5/5

Podsumowanie

klatka z filmu Katedra, to specyficzne kino. Oglądając ją, to tak jakbyśmy czytali wiersz. Musimy mieć do tego nastrój, musimy również się do tego odpowiednio nastawić. Film mroczny, tajemniczy, ale jakże zmuszający do myślenia. Katedra ma nie tylko świetną fabułę i oprawę muzyczną. To także doskonała grafika i animacja. Wydanie DVD jeszcze bardziej, to wszystko podkreśla! "Katedrę na DVD" nie tylko warto nabyć ze względu na dobrą jakość dźwięku i obrazu. Na płycie znajdują się bowiem wartościowe dodatki specjalne, które nie tylko nam wyjaśnią proces powstawania tego dzieła, ale także z pewnością pomogą początkującym grafikom w realizacji swych planów. Cena dość przystępna, bo tylko 34 złote (45 za wydanie limitowane) - naprawdę warto je wydać!
Ocena: 5/5blog comments powered by Disqus