Historie kuchenne

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 15 lipca 2005
W sprzedaży od: 15 lipca 2005

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:norweski (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: polski
Dostęp do: scen
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Gutek Film

Dodatki

  • "Lubię ten film": wywiad z Anną Kilian (dziennikarz, krytyk filmowy),
  • zwiastuny: Historie kuchenne, Kroniki motocyklowe, Życie jest cudem, R-Point

Reżyseria: Bent Hamer
Scenariusz: Jörgen Bergmark, Bent Hamer
Muzyka: Hans Mathisen
Zdjęcia: Philip Øgaard
Scenografia: Karl Evald Johansson
Producent: Jörgen Bergmark, Bent Hamer

Obsada:

Joachim Calmeyer jako Isak
Tomas Norström jako Folke
Bjorn Floberg jako Grant
Sverre Anker Ousdal jako Dr Jack Zac. Benjaminsen
Leif Andrée jako Dr Ljungberg

"Norweski reżyser Bent Hamer nawet z zapisu schnięcia farby jest w stanie uczynić przezabawną komedię". Tak o twórcy Historii kuchennych napisał angielski The Guardian, który przyznał temu filmowi status dzieła kultowego.

Pomysł na swój film Hamer zaczerpnął z książki My i nasze domy, w której znajdował się artykuł o szwedzkim Instytucie Badań Domowych. W latach pięćdziesiątych Instytut ten przeprowadził studia nad kuchnią jako miejscem pracy. Celem badań było zoptymalizowanie codziennych czynności domowych i zwiększenie ich efektywności.
W Historiach kuchennych norweski reżyser w prześmiewczy sposób pokazuje dalszy ciąg tego eksperymentu. Instytut Badań Domowych uznaje, że po zanalizowaniu kuchennych nawyków szwedzkich gospodyń, nadszedł czas na poznanie zwyczajów kawalerów. Naukowcy mają swobodny dostęp do kuchni, będącej miejscem badań, jednak pod żadnym pozorem nie wolno im się wdawać w jakiekolwiek rozmowy z obserwowanymi mężczyznami.
Głównymi bohaterami pełnej absurdalnego humoru komedii Benta Hamera są Folke, ekspert z Instytutu i Izak, żyjący na odludziu samotnik, obiekt jego badań. W miarę trwania eksperymentu ich relacje stają się coraz bardziej napięte. W końcu obaj łamią zasady przyjęte przez Instytut, co prowadzi do zaskakujących sytuacji.

Historie kuchenne otrzymały wiele nagród na światowych festiwalach, m.in. nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy FIPRESCI na MFF w Tromso. Tak jurorzy uzasadniali swoją decyzję:
Za urzekający, inteligentny, wielowarstwowy film; pięknie zaprojektowany, zręcznie zagrany i napisany. Opowiadający niezmiennie ważną baśń o przyjaźni, samospełnieniu i pułapkach technicznego postępu, pokazujący z wdziękiem i - co najważniejsze - humorem odwieczne ludzkie pragnienie uniknięcia zaszufladkowania.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

Czysty i szarawy obraz przysprawia wiele zachwytu. Jego czystość budzi podziw, a spokojna paleta barw nadaje charakteru opowiadanej historii.
Ocena: 5/5

Dźwięk

Mimo, że na płycie zapisano tylko stereofoniczny dźwięk, to brzmi on naprawdę dobrze. Dobre panoramowanie przedniej sceny zachwyca. Po włączeniu Dolby Pro Logic lub Neo6 jest jeszcze lepiej!
Ocena: 3.5/5

Dodatki

Znowu tylko „Lubię ten film”, gdzie Anna Kilian opowiada nam o filmie oraz zestaw kilku zwiastunów filmów z dystrybucji Gutka. Dobrze, że wśród nich znalazł się kinowy Historii Kuchennych.
Ocena: 2/5blog comments powered by Disqus