Guzikowcy

okładka
DVD Info

Format obrazu: 4:3
Dźwięk:czeski (Dolby Digital 2.0), polski lektor (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Dostęp do: scen
Region: 0
Dystrybutor: Propaganda, Vivarto
Reżyseria: Petr Zelenka
Scenariusz: Petr Zelenka
Muzyka: Ales Brezina
Zdjęcia: Miro Gabor

Obsada:

Pavel Zajicek jako Prezenter radiowy
Frantisek Cerný jako Taksówkarz
Michaela Pavlátová jako Kobieta w taksówce
Jan Cechticky jako Mężczyzna w taksówce
Zuzana Bydzovská jako Żona taksówkarza

Czarna komedia o przeciętnych ludziach, zmagających się ze swym losem u schyłku dwudziestego wieku. Film o pluciu na pociąg, złej pogodzie, bombie atomowej, wystrzeliwaniu ludzkiej spermy do konstelacji Andromeda, ale także o niewierności, oraz o ludziach, którzy zabili innych ludzi. Kalejdoskop ekscentrycznych postaci tworzy obraz okrutnego świata, wszechobecnego czarnego humoru, gdzie wszystko jest ze sobą powiązane, a życie bohaterów przypomina nieustanne deja vu. Pięć opowiadanych tu historii dzieje się w nocy 6 sierpnia 1995 roku, a jedna, początkowa, 6 sierpnia 1945. Tworzą one jednolitą opowieść dzięki specyficznej atmosferze i sposobie narracji. Chociaż każda historia sprawia wrażenie zamkniętej całości, okazuje się, że następna wnosi coś nowego udowadniając, że prawda jest rzeczą względną.


Autor recenzji dvd: Arisara

Obraz

Propaganda to jeden z krajowych liderów w kwestii cyfrowej obróbki materiałów filmowych, nic więc dziwnego, że wydawanym pod ich szyldem DVD nie można praktycznie nic zarzucić, choć oczywiście będą tacy, którzy zawsze znajdą mankamenty w postaci niedość soczystego odwzorowania kolorów itp. Kopia "Guzikowców" jest w stanie zaspokoić potrzeby większości miłośników domowego kina.
Ocena: 4.5/5

Dźwięk

Zwykłe 2.0 mogłoby być powodem do kręcenia nosem, gdyby nie fakt, że tak film został wydany także w kraju swojego pochodzenia. Polskiemu dystrybutorowi pozostało dograć jedynie wersję z lektorem, który sprawuje swoją funkcję bardzo przyzwoicie.
Ocena: 4/5

Dodatki

Brak dodatków to stan, który w przypadku DVD z repertuaru Vivarto stanowi smutną normę. W przypadku "Guzikowców" czeski wydawca filmu załączył na swoim dvd relację z rozdania Czeskich Lwów, telewizyjny wywiad z Peterem Zelenką przeprowadzony w programie Jana Buriana oraz materiały o twórcach i galerię zdjęć. Wypada jednak szczerze przyznać, że rezygnacja z nich obniża jakość wydania w stopniu nieznacznym.
Ocena: 1/5

Podsumowanie

Jedno z tych ubogich wydań DVD, którym nie można zarzucić znacznych odstępstw w stosunku do wydanego za granicą oryginału. A ponieważ film ma statut kultowego to pozostaje powiedzieć "mała rzecz, a cieszy".
Ocena: 3.5/5blog comments powered by Disqus