Konsul


DVD Info
W wypożyczalni od: 28 kwietnia 2005

Format obrazu: 4:3
Dźwięk:polski (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: brak
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Nośnik:jedna płyta DVD-5
Region: 2
Dystrybutor: Best Film
Reżyseria: Mirosław Bork
Scenariusz: Mirosław Bork
Muzyka: Zbigniew Karnecki
Zdjęcia: Julian Szczerkowski

Obsada:

Piotr Fronczewski jako konsul
Maria Pakulnis jako Anka
Krzysztof Zalewski jako mąż Anki
Jerzy Bończak jako Mitura

Debiutancka komedia sensacyjna Mirosława Borka korzysta z autentycznej historii Czesława Śliwy alias Jacka Ben Silbersteina, sławnego hochsztaplera schyłku lat 60. Śliwa ukończył szkołę podstawową i jedną klasę zawodówki, ale pracował jako inżynier-racjonalizator. Zasłynął z tego, że sprzedawał rzeczy, których nie miał. Jego najgłośniejszym wyczynem było jednak prowadzenie przez miesiąc fikcyjnego konsulatu niemieckiego we Wrocławiu: złożył nawet listy uwierzytelniające w Radzie Państwa, urządzał bankiety dla miejscowych notabli. Skazany w 1970 roku na kilka lat pozbawienia wolności zakończył barwne życie w więzieniu. Bork przewertował 15 tomów akt sądowych i dotarł do sędziego, który przewodził procesowi. Przeniósł akcję na przełom lat 70. i 80., bohatera nazwał Czesławem Wiśniakiem (w tej roli Piotr Fronczewski), i wybrał dla filmu pięć autentycznych historii, z których tylko w jednej - o szpitalnym pacjencie podającym się za dygnitarza PZPR - prawdziwy Śliwa nie uczestniczył.


Autor recenzji dvd: Ariakan

Obraz

Obraz zapisany jest na płycie w formacie 4:3, co oznacza, że ma on dokładnie takie same proporcje jak niepanoramiczne ekrany telewizorów. Obraz wydaje się być w miarę czysty, prawie nie widać żadnych rys czy zabrudzeń. W niektórych scenach pojawia się drobne ziarno, ale i tak jak na film sprzed 16 lat obraz jest zaskakująco dobry
Ocena: 4/5

Dźwięk

Ścieżka została zmiksowana do postaci Dolby Digital 5.1, ale nie spodziewajmy się żadnych efektów w bocznych czy tylnich głośnikach. Gra prawie wyłącznie kanał centralny a sporadycznie przemawia postać z prawej bądź lewej strony. Jest też oryginalna ścieżka 2.0, ale wypada o niebo gorzej od poprawionego DD 5.1, głosy są jakieś przytłumione i niewyraźne.
Ocena: 3.5/5

Podsumowanie

Film ogląda się świetnie, szczególnie w wydaniu cyfrowym. Znakomita rola Piotra Fronczewskiego. A w epizodach świetne role Henryka Bisty, Marii Pakulnis czy Jerzego Bończaka. Film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1989 roku.
Ocena: 3/5blog comments powered by Disqus