Miasto zaginionych dzieci

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 22 listopada 2007
W sprzedaży od: 22 listopada 2007

Format obrazu: 1.85:1, anamorficzny
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Kino Świat

Dodatki

  • zapowiedzi filmów,
  • katalog dvd

Reżyseria: Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet
Scenariusz: Gilles Adrien, Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet
Muzyka: Angelo Badalamenti
Zdjęcia: Darius Khondji
Kostiumy: Jean-Paul Gaultier

Obsada:

Ron Perlman jako One
Daniel Emilfork jako Krank
Judith Vittet jako Miette
Dominique Pinon jako Klony
Jean-Claude Dreyfus jako Marcello

Miasto zaginionych dzieci to kolejne surrealistyczne dzieło twórców Delicatessen.

Pośrodku morza na platformie, położonej na starym polu minowym, mieszka bardzo nieszczęśliwy starzec, szalony naukowiec. Przyczyną jego smutku jest brak snów.

Zdesperowany porywa dzieci z okolicznego portu, a następnie przenika do ich świadomości w celu zdobycia ich marzeń. Na ratunek małym więźniom przybywa uroczy siłacz One.

*  *  *

Vivat Jeunet et Caro!!! - recenzja filmu Miasto zaginionych dzieci w reżyserii Jean-Pierre'a Jeuneta i Marca Caro.

Drugi film duetu reżyserskiego Jeunet i Caro, Miasto zaginionych dzieci to dzieło wyjątkowe, potwierdzające wyjątkowy talent, intrygujący już debiutanckim Delicatessen. Czarny styl humoru został zachowany, ale fantazja Miasta zaginionych dzieci po prostu zdumiewa i oszałamia widza.

Historia dzieci, porywanych przez oszalałego naukowca Kranka, pragnącego śnić, to tylko przedsmak dla dziejów burzliwej przyjaźni otępiałego olbrzyma One i jakże niewinnej, nastoletniej Miette. Wątki tej opowieści w kostiumie fin de siecle'u pozwala na magiczne zatrzymanie czasu i wykreowania świata sprzed wielkich europejskich rzeźni.

Ponadto w filmie spotkamy sektę Cyklopów, wyznawców przez na wpół oszalałego Gabriela Marie, trenera pcheł - opiumistę Marcella i jego Dziwadła - siostry syjamskie na czele gangu dzieci, jak u Dickensa to tylko część niesamowitego bestiarium, zaludniającego portowe zaułki Miasta zaginionych dzieci i morską platformę badawczą Kranka.

Doskonały film balansuje na pograniczy rzeczywistości i jawy za sprawą umiejętnego przetworzenia wizji naturalistycznych z surrealistycznymi. Dodatkowo fabułę przedziwnie wspierają stalowe elementy scenograficzne - od charakterystycznego nitowana po zakrzywiony taran okrętów charakterystyczny dla okresu przed I wojną światową (obok prostego dziobu statku demolującego drewniane nadbrzeże). Jeunet i Caro stworzyli niedościgniony popis twórczej inwencji, podkreślonej wybitnie oryginalnymi formami i wątkami wymyślonej rzeczywistości. Miasto zaginionych dzieci pozostaje do dziś rozkoszą dla oka i ducha!Autor recenzji dvd: Hubert Kuberski

Obraz

Format anamorficzny (16:9) wiernie oddaje barwy kolorów, nawet w głębokich odcieniach zieleni, czy burgundu. Darius Khondji to mistrz wyrafinowanego oświetlenia i operator obrazu, umiejętnie wykorzystujący zaawansowaną technikę zdjęciową do współpracy z późniejszymi elementami animacji 3D. Dlatego możemy się napawać czystymi i ostrymi obrazami edycji DVD Miasta zaginionych dzieci, które są jakby stworzone dla odbiorników LCD.
Ocena: 5/5

Dźwięk

DVD ma staranną jakość edycji, charakteryzującej się dźwiękiem w standardzie DD 5.1. Dźwięk nie jest umieszczony jedynie w środkowym głośniku, zarezerwowanym dla dialogów. Bez zarzutu brzmią przestrzenne kompozycje Angelo Badalamentiego i efekty dźwiękowe, które zostały porozmieszczane w tylnych głośnikach.
Ocena: 5/5

Dodatki

Tu dystrybutor zawiódł, gdyż nie wzbogacił Miasta zaginionych dzieci żadnymi dodatkami poza... katalogiem DVD i zwiastunami innych nowości.
Ocena: 1/5

Podsumowanie

Miasto zaginionych dzieci jest skromnym wydaniem DVD ponadczasowej magii filmowej Jeuneta i Caro. Przy zadowalającej jakości obrazu oraz dźwięku dystrybutor zaniechał zagwarantowania ciekawych bonusów z dokumentami o produkcji i postprodukcji filmu oraz wywiadami z twórcami. Skromna edycja DVD może nie zadowolić w pełni entuzjastów Jeuneta i Caro, choć przynajmniej sama fabuła rekompensuje powyższe braki.
Ocena: 4.5/5
blog comments powered by Disqus