Uwagi Isabel Coixet

plakat filmu Uwagi Isabel Coixet

Sekrety słów

Ktoś kiedyś powiedział, że każdy kto posiada życie wewnętrzne, wiedzie już życie podwójne. Słowa, jak ławice ryb, kręcą się po głowie i cisną na usta. Chcą zostać usłyszane. Czasami jednak gubią się po drodze do gardła. To film o słowach, które zbyt długo błąkały się w ciszy (nieporozumieniach, pomyłkach i bólu) i gdy już zaczną się wylewać, nikt nie może ich powstrzymać.

Milczące słowa

Hanna żyje w ciszy. Nie słyszy, lecz to często okazuje się jej największą bronią przeciwko światu. Dla Josefa rozmowa, pełna ironii i humoru, jest jedynym ratunkiem przed popadnięciem w szaleństwo. Spotkanie i nieuniknione zbliżenie, jakie następuje między pielęgniarką i pacjentem, ukażą nieznaną im dotąd stronę rzeczywistości. Razem posiądą zadziwiającą umiejętność wczuwania się w cudze dylematy – empatię, która pozwoli zburzyć dzielącą ich ścianę ciszy i cynizmu.

Zdjęcia na morzu

11 lat temu trafiłam na platformę wiertniczą przy wybrzeżu Chile. Od tego czasu wymyślałam historie, które mogłyby się tam wydarzyć. To fascynujące miejsce, stworzone przez człowieka na środku morza - mikrokosmos skupiający ludzi różnych narodowości. Ułożyli razem zestaw zasad, dzięki którym mogą przeżyć i pracować razem w ekstremalnych warunkach. Mogą zginąć z wychłodzenia, wiatr może znieść ich pokładu, a w upale (a, proszę mi wierzyć, w maszynowni zawsze panuje skwar) czują się jak postaci z obrazów El Bosco. Do tego wciąż słychać monotonny huk. Łatwo się poślizgnąć, na pokładzie wszędzie widać kałuże smaru, wilgoć daje się wszystkim we znaki. Czasami nie ma łączności ze światem. Poczucie odosobnienia jest bardzo silne. Gdy wracamy na ląd, mamy wrażenie, że wszyscy inni zniknęli, a na ulicach, w parkach i domach nie spotkamy żywej duszy. Trudno o lepsze miejsce, żeby opowiedzieć tę historię.

Postaci

Hanna - napisałam rolę Hanny z myślą o Sarze Polley, z którą pracowałam nad Moim nowym życiem. Podziwiam jej nadzwyczajną zdolność przemiany, dzięki której potrafi być jednocześnie opryskliwa i czuła. wrażliwa i silna, odpychająca i urocza. Powierzyłam jej trudną rolę, bo nie mogła korzystać ze zbyt wielu wskazówek. Właściwie nie wiemy, skąd pochodzi ta kobieta i kim tak naprawdę jest. Sarah wcieliła się w Hannę niejako z zamkniętymi oczami. Podeszła do tej roli z pasję, która niejednokrotnie odbierała mowę całej ekipie.

Josef - Gdy skończyłam pisać scenariusz Życia ukrytego w słowach, coś podszepnęło mi : „Teraz trzeba tylko przekonać Tima Robbinsa, żeby zagrał Josefa”. Tim jest, moim zdaniem, jednym z najlepszych aktorów swojego pokolenia, a jednocześnie wielkim reżyserem i wspaniałym człowiekiem. Josef jest złożoną postacią, doznał poparzeń i stracił wzrok, ale największą walkę toczy z własnym sumieniem. Dzięki Timowi postać ta nabrała zaskakująco dużo delikatności i humoru.

Inge -Julie Christie. Cóż można o niej powiedzieć nowego? Fantastycznie wcieliła się w Inge Genefke, idealnie oddaje jej gesty, akcent i srogość, za którymi kryje się wielkie oddanie sprawom drugiego człowieka. Jej udział w naszym przedsięwzięciu był wielką nobilitacją. Nigdy nie spotkałam kobiety młodszej duchem.

Simon - Simon pochodzi z Hiszpanii. To kucharz, który marzy o własnej, luksusowej restauracji, w której serwowałby suflety z serem z serem, wołowinę w bazylii i lody mascarpone. Na platformie jego talent kulinarny nie jest doceniany. Simon jest idealistą, który w kreacji Javiera Camara urzeka humanizmem i wielką nadzieją. Dzięki niemu Hanna otwiera się na świat, a dzięki Javierowi Simon na długo pozostanie w pamięci widzów.


blog comments powered by Disqus