Purpurowe Skrzypce

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 1 stycznia 2005

Format obrazu: 4:3
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: 20 scen
Region: 2
Dystrybutor: Vision

Dodatki

  • zwiastun filmu
  • sylwetki twórców
  • zwiastuny innych dvd

Reżyseria: Francois Girard
Scenariusz: Francois Girard
Muzyka: John Corigliano

Obsada:

Samuel L. Jackson jako Charles Morritz
Greta Scacchi jako Victoria Byrd
Jason Flemyng jako Frederick Pope
Irene Grazioli jako Anna Bussotti
Carlo Cecchi jako Nicolo Bussotti

Purpurowe skrzypce - poetycki film, którego reżyserem i współscenarzystą jest Kanadyjczyk François Girard - obrazują fikcyjną wędrówkę niezwykłego instrumentu muzycznego Wędrówka trwa trzy wieki - od XVII po XX i obejmuje swym zasięgiem pięć państw: Włochy, Austrię, Wielką Brytanię, Chiny oraz Kanadę. W międzynarodowej obsadzie znalazły się takie sławy jak Greta Scacchi i Samuel L. Jackson. Dialogi nagrano w pięciu językach.

W Purpurowych skrzypcach funkcja wspaniale wykonywanej muzyki klasycznej nie sprowadza się do wypełniania tła akustycznego wydarzeń fabularnych, jak dzieje się to w większości filmów. Niczym w Blasku Stuarta Hicksa i Wszystkich porankach świata Alaina Corneau, muzyka jest tu jednym z głównych bohaterów, sprężyną akcji, źródłem emocji przeżywanych przez postaci i... widzów.


Autor recenzji dvd: Arisara

Obraz

Zupełnie nie wiadomo dlaczego dystrybutor postanowił "uszczęśliwić" widzów wersją 4:3 podczas gdy zarówno wydanie amerykańskie jaki i niemieckie to obraz 1.85:1. Z ekranu przebija poważne ziarno, a sam obraz migocze i jest lekko rozmyty.
Ocena: 1.5/5

Dźwięk

Od filmu, który otrzymał Oscara za muzykę należy oczekiwać bardzo wiele. I niestety to wydanie tych oczekiwań nie spełnia. Dźwięk jest co prawda w DD 5.1 lecz jakoś miejscami brak mu dynamiki i selektywności. Wersji z lektorem w ogóle nie komentuję, bo oglądanie obrazu muzycznego z nałożonym dodatkowym dźwiękiem mija się z celem.
Ocena: 3/5

Dodatki

Zwiastun i sylwetki to mniej niż skromnie. Szkoda, że ta ciekawa historia filmowa kończy się dla nas wraz z listą płac. Przydałby się chociaż jakiś wywiad z reżyserem i "making of".
Ocena: 1/5

Podsumowanie

Znakomity film lecz wydany niestety minimalnym nakładem sił i środków. Szkoda, bo gdyby dystrybutor bardziej się postarał, to moglibyśmy dostać naprawdę wartościowy produkt. A tak... cóż... Tych, którzy zakochali się w obrazie Franocis Giranda po projekcjach kinowych, do powrotu przed ekran namawiać nie trzeba. Reszcie zalecam ostrożność.
Ocena: 3/5blog comments powered by Disqus