Ziemiomorze


plakat filmu Ziemiomorze
Reżyseria: Robert Lieberman
Scenariusz: Gavin Scott
na podstawie powieści Ursuli K. Le Guin
Muzyka: Jeff Rona
Zdjęcia: Steve Danyluk

Obsada:

Shawn Ashmore jako Ged
Kristin Kreuk jako Tenar
Isabella Rossellini jako High Priestess Thar
Danny Glover jako Ogion
Sebastian Roché jako King Tygath
Chris Gauthier jako Vetch
Jennifer Calvert jako Kossil
Mark Hildreth jako Jasper
Alan Scarfe jako Archmagus

Dystrybutor: Monolith Films
Rok produkcji: 2004
Tytuł oryginalny: Legend of Earthsea
Czas trwania filmu: 2 x 90 min.
Produkcja: USA
Gatunek: fantasy

Ekranizacja dwóch tomów pięcioksięgu Ziemiomorze Ursuli K. Le Guin, jednego z najważniejszych cyklów literatury fantasy.
Czarnoksiężnik z Archipelagu: Wielki mag Ogion Milczący przybywa do biednej gontyjskiej wioski, aby poznać pewnego chłopca, pasterza kóz, który uratował wioskę przed atakiem wrogów. Zrobił to za pomocą kilku magicznych zaklęć, których nauczyła go ciotka, miejscowa wiedźma. Ogion postanawia zaopiekować się chłopcem – nadaje mu sekretne imię i wysyła na nauki na wyspę Roke, do krainy czarnoksiężników. Tam, pod kierunkiem dziewięciu Mistrzów kształcą się chłopcy, pragnący zostać magami. Ged uczy się nie tylko władać daną mu mocą, ale też panować nad młodzieńczą zapalczywością oraz akceptować to, co nieuchronne.
Grobowce Atuanu: W podziemnych grobowcach na pradawnej wyspie Atuan w półśnie trwają Bezimienni – nieśmiertelne mroczne bóstwa ziemi, mające wielką niszczycielską moc. Najwyższą kapłanką ich świątyni jest Artha, która w dniu swej śmierci odradza się na nowo. Kolejną Arthą ma zostać dziewczyna o imieniu Tenar. Trafia do Autanu, gdzie uczy  się dawnych ceremonii i rytuałów oraz zgłębia podziemia grobowców. Niespodziewane dostaje się tam też czarnoksiężnik Ged, zwany Krogulcem, który poszukuje ukrytej połówki magicznego kamienia.  Pomoże on Tenar w podjęciu decyzji – wyrzec się siebie za cenę wielkiej władzy, czy zachować wolność stając po stronie światła...


Ziemiomorze - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus