Lollipop Monster


plakat filmu Lollipop Monster
Reżyseria: Ziska Riemann
Scenariusz: Ziska Riemann, Luci Van Org

Obsada:

Nicolette Krebitz jako Kristina
Jella Haase jako Ariane
Sarah Horváth jako Oona
Thomas Wodianka jako Lukas

Dystrybutor: Aurora Films
Rok produkcji: 2011
Data premiery polskiej: 27 stycznia 2012
Tytuł oryginalny: Lollipop Monster
Czas trwania filmu: 90 min.
Produkcja: Niemcy
Gatunek: obyczajowy

Ari i Oona. Dwie nastolatki, żyjące w dwóch "popapranych" rodzinach. Ari - tania podróbka Marylin Monroe i Oona - młodsza wersja Niny Hagen. Dzieli je wszystko, łączy pragnienie wolności. Obie są nieobliczalne i dzikie. Niczym zwierzęta, ruszają na łowy do miejskiej dżungli. Wyzwolone i pełne fantazji planują ucieczkę od otaczającej ich hipokryzji. Ich przyjaźń, choć nierealna, stanowi jedyną siłę do czasu, aż Ari dopuści się zdrady...

*  *  *

(...) doceniony przez publiczność niemiecki "Lollipop Monster" (reż. Ziska Riemann) to historia przyjaźni dwóch nastolatek, dla których niczym nieograniczona wolność jest przekleństwem, a zło i nieszczęścia świata są tylko usprawiedliwieniem dla ich coraz bardziej nieobliczalnych wybryków. Film zbudowany jest na zasadzie kontrastów, zarówno w warstwie fabularnej, jak i na poziomie obrazu.

Małgorzata Mijas, Dziennik Łódzki

Jeśli kochasz oglądać filmy o rozchwianych emocjonalnie nastolatkach mających skłonność do przemocy i autodestrukcji, wybierz się do kina. Czeka cię sama przyjemność.

Todd Rigney, Beyond Hollywood

Riemann wykorzystuje historię przyjaźni dziewcząt, aby snuć poboczne wątki, wprowadzać zwroty akcji i stosować różne techniki filmowe: wideoklipy, sceny kręcone na szesnastomilimetrowej taśmie i krótkie sekwencje animowane. Wstawki tu nie są niczym naciąganym ani pseudoartystycznym, bowiem dobrze oddają to, co dzieje się w głowach dziewczyn, starających się pokierować własnymi, obfitującymi w wydarzenia, życiami w okresie dojrzewania. Ekscentryczny kolaż technik filmowych dopełnia dopracowana produkcja i kostiumy (Ari jest chyba jedną z niewielu piętnastolatek na świecie, które posiadają kolekcję pasów do pończoch). Wśród nasyconych zdjęć Hannes Hurbach nie brak robiących wrażenie ujęć, zwłaszcza sceny otwarcia w krzykliwie urządzonym domu Ari. Reszta technicznie jest równie mocna.

Boyd van Hoeij, MFF Karlove Vary

Baron, piosenkarz ich ulubionej kapeli śpiewa: "Czujemy wszystko, nie staniemy się głupcami. Jesteśmy pragnieniem, pożądaniem, instynktem...". Ale rodziny dziewczyn nic nie czują, o niczym nie mówią.

Tallin Black Nights Film Festival

Film, którego premiera odbyła się w czasie Festiwalu Filmowego w Berlinie, pokazywany w sekcji konkursowej w Karlovych Varach skupia się na seksualności, pokusie i buncie.

AllBusiness.com

Nagrody / Festiwale m.in:

  • 2011 - VI.Forum Kina Europejskiego "Cinergia" - Konkurs na Najlepszy Debiut Europejski, Nagroda Publiczności
  • 2011 - 61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Nagroda Femina - Julia Brandes (kostiumy)
  • 2011 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach - Oficjalna Selekcja - Konkurs, nominacja do nagrody Kryształowego Globusa
  • 2011 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach - Nagroda Specjalna - Nagroda Don Kichota (Nagroda Międzynarodowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (FICC) - wyróżnienie specjalne (Ziska Riemann)
  • 2011 - BUSTER - Copenhagen International Film Festival for Children and Youth
  • 2011 - 15. Tallin Black Nights Film Festival (PÖFF)

Lollipop Monster - galeria plakatów


Lollipop Monster - galeria zdjęćblog comments powered by Disqus