Zaginiony Świat

okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 26 października 2007

Format obrazu: 4:3
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 2.0), polski lektor (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Mayfly
Reżyseria: Harry O. Hoyt
Scenariusz: Marion Fairfax
na podstawie powieści Arthura Conan Doyle'a
Muzyka: R.J. Miller
Zdjęcia: Arthur Edeson

Obsada:

Bessie Love jako Miss Paula White (as Miss Bessie Love)
Lewis Stone jako Sir John Roxton (as Mr. Lewis Stone)
Wallace Beery jako Prof. Challenger (as Mr. Wallace Beery)
Lloyd Hughes jako Edward E. Malone (as Mr. Lloyd Hughes)
Alma Bennett jako Gladys Hungerford (as Miss Alma Bennett)

Zaginiony Świat to pierwsza w historii ekranizacja powieści Arthura Conan Doyle'a ( Doyle pojawia się osobiście w filmie). W powieści Doyle'a utopijny obraz płaskowyżu z dorzecza Amazonki z prehistoryczną florą i fauną połączony został z ironiczną autobiografią pisarza sportretowanego w postaci profesora Challengera.

Film okazał się jedną z najbardziej kasowych produkcji swojej epoki. Po raz pierwszy w historii kina zastosowano w nim reprojekcję (tzw. projekcję tylną). Jest to technika kręcenia zdjęć plenerowych w studio, polegająca na tym, że aktorów umieszcza się na tle ekranu, na którym wyświetla się zdjęcia pleneru. Zaginiony świat był także pierwszym filmem wyświetlanym na pokładzie samolotu. Projekcja odbyła się w kwietniu 1925 roku. Praca nad filmem trwała siedem lat.

Główną postacią filmu jest ekscentryczny profesor Challenger, który powrócił z Ameryki Południowej do Londynu, aby opowiedzieć o odkryciu rezerwatu prehistorycznych zwierząt. Jego relacja spotyka się oczywiście z ogólnym niedowierzaniem, ale pewien magnat prasowy zgadza się na finansowanie ekspedycji, włączając do niej swojego korespondenta Edwarda Malone'a. W wyprawie bierze udział także lord Roxton oraz Paula White i profesor Summerlee. Szalony profesor Challenger chce udowodnić swoje racje, jego zażarty przeciwnik - profesor Summerlee chce mu w tym przeszkodzić, natomiast ponętna Paula uwodzi Roxtona i Malone'a. Członków wyprawy bezustannie zaskakują dinozaury. Jednak naprawdę zaskakujące jest dopiero zakończenie filmu będące obrazem szalejącego i siejącego panikę na londyńskich ulicach brontozaura.

Do płyty dołączony jest plakat w tubie.Zobacz inne filmy z: Dark Collectionblog comments powered by Disqus