Macunaima

okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 18 kwietnia 2008

Format obrazu: 16:9
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Agencja Promocji Manana, Gutek Film
Reżyseria: Joaquim Pedro de Andrade
Scenariusz: Joaquim Pedro de Andrade
na podstawie powieści Mário de Andrade
Zdjęcia: Guido Cosulich
Montaż: Eduardo Escorel
Producent: Joaquim Pedro de Andrade

Obsada:

Grande Otelo jako Czarny Macunaíma / syn Macunaímy
Paulo José jako Biały Macunaíma / matka Macunaímy
Jardel Filho jako Venceslau Pietro Pietra
Dina Sfat jako Ci
Milton Gonçalves jako Jiguê
Rodolfo Arena jako Maanape
Joana Fomm jako Sofara

Macunaima to postać z indiańskich legend, będąca wcieleniem mitu istoty ambiwalentnej, poszukującej siebie samej wśród dobra i zła. Macunaima istnieje jednocześnie w przeszłości i w teraźniejszości, w mieście i na wsi, w dżungli nad Amazonką i w spiekocie Południa, na ziemi i w niebie. Jego życie jest pełne chaosu: pławi się w próżniactwie, ale w tym samym czasie walczy z olbrzymami i występuje przeciwko konwencjom społecznym. Urodził się czarny, a nagle staje się białym i do tego rasistą. Jest jednocześnie sentymentalny i cyniczny, naiwny i sprytny, egoistyczny i szczodry. Właściwie pozbawiony jest jakiegokolwiek charakteru. Jest niekonsekwentny, kieruje się impulsami. Nieustannie miota się poszukując własnego "ja". Ten bohater o tysiącu twarzy, jak żaden inny w historii, uosabia Brazylię, kraj-kontynent, zbyt skomplikowany by dać się w jakikolwiek sposób zaszufladkować.

W filmie możemy zobaczyć część z szerokiej plejady bogów, mitycznych bohaterów indiańskich, i ekscentrycznych postaci zebranych przez Mario de Andrade na stronach swojego modernistycznego arcydzieła. Mówią oni mieszanką ludowych i wielkomiejskich dialektów zbieranych latami przez autora i zamieszkują świat pełen absurdów i niewyobrażalnych kontrastów, który pomimo swojej mrocznej baśniowości, niepokojąco przypomina kraj nad Amazonką.

*  *  *

Brazylijski wulkan osobowości - recenzja filmu Macunaima w reżyserii Joaquima Pedro de Andradego

Rewelacyjna Macunaíma stanowi opus magnum brazylijskiego pioniera filmowego Joaquima Pedro de Andradego. Jego wariacja filmowa w duchu cinema novo to majstersztyk surrealistycznej improwizacji.

W burzliwym dla Brazylii i Ameryki Południowej roku 1969, de Andrade zrealizował manifest tamtych czasów. To prześmiewcza mieszanina prymitywnych mitów i krytyki triumfu tropicalismo oraz dyktatur wojskowych, gnębiących Brazylię, jak i cały kontynent. Reżyser usprawiedliwia miejską partyzantkę, dokumentuje rytuały candomblé z udziałem podejrzanego ogra oraz dokonuje symbolicznego powrotu na łono natury,

Krytycy zapewne wytkną Macunaímie zadziwiającą i skomplikowaną fabułę "tego filmu o kanibalizmie. Ale nie chodzi o zwyczaje w sensie kulinarnym, a raczej surrealistyczną i anarchizującą estetykę hołubiącą marksistowskie lub co gorsza maoistowskie teorie miejskiej walki klasowej. Reżyser wybrał metodę połączenia dwóch wykluczających się zasad - realizmu magicznego z oszałamiającym slapstickiem. Bohater urodził się ciemnoskóry, a w drugiej części filmu dzięki magicznemu gejzerowi nagle staje się białym... rasistą. Zjada fragment ciała ogra, po śmierci matki trafia z braćmi do miasta, gdzie przydarza mu się tete a tete z rewolucjonistką, czy nieudolne usiłowania oszwabienia tłustego kapitalisty - to wszystko przydarza się Macunaimie z powodu imienia, zaczynającego się na literę "M", zarezerwowaną dla pechowców.

Ostatecznie Macunaima bliski skonsumowania przez "cywilizację" i chciwość powraca do rodzinnej wioski w dżungli. Unikalne przeżycia pozwalają bohaterowi ostatecznego przewartościowania dotychczasowego życia. Ta brazylijska rewelacja filmowa oczarowuje jeszcze dziś, prawie 40 lat po premierze filmu.Autor recenzji dvd: Hubert Kuberski

Obraz

Obraz w formacie 4:3 jest pochodną sprzętu filmowego jeszcze sprzed dominacji i mody panoramiczne obrazy wydobywające z kamer Panavision. Obraz edycji DVD Macunaimy jest czysty, co charakteryzuje sceny z dżungli, jak „miejskie” obrazy z widocznym ziarnem typowym dla taśmy negatywowej niskiej jakości. O dziwo kolory nadal zachowały swoją bujność, choć takiemu filmowi jak Macunaima należałoby się cyfrowe odrestaurowanie.
Ocena: 3.5/5

Dźwięk

DVD z Macunaimą zostało zaprezentowane w podstawowej jakości edycji, która charakteryzuje się dźwiękiem w standardzie DD 2.0, co pozwala osiągnąć warunki, zbliżone do tych z końca lat 60. Dźwięk jest umieszczony cały czas w dwu bocznych głośnikach, co nie jest mocną stroną tego wydania DVD.
Ocena: 2.5/5

Dodatki

Tu dystrybutor zawiódł, gdyż nie ma żadnych dodatków dla tego przełomowego filmu.
Ocena:

Podsumowanie

Podstawową zaletą polskiego wydanie DVD Macunaima to fakt samego wydania, które pojawią po prawie 40 latach w kinach domowych osób spragnionych eksplozji artystycznej wypowiedzi. Filmowy wulkan Macumaina zachował dobrą obrazu i zadowalający dźwięku, choć całkowicie zabrakło bonusów, choćby dokumentu o cinema nuovo. Skromna edycja może nie zadowolić entuzjastów kina domowego, ale sam tytuł powinien znaleźć się na półce każdego szanującego się kinomana, bez względu na słabości polskiego wydania DVD.
Ocena: 2.5/5blog comments powered by Disqus