Czarownica (2014)


plakat filmu Czarownica (2014)
Reżyseria: Robert Stromberg
Scenariusz: Linda Woolverton
Muzyka: James Newton Howard
Zdjęcia: Dean Semler
Montaż: Chris Lebenzon
Kostiumy: Anna Biedrzycka-Sheppard
Producent: Joe Roth

Obsada:

Angelina Jolie jako Diabolina
Elle Fanning jako księżniczka Aurora
Juno Temple jako Thisletwit
India Eisley jako młoda Diabolina
Sam Riley jako Diaval
Sharlto Copley jako ojciec Aurory / Stefan
Miranda Richardson jako królowa Ulla
Imelda Staunton jako Knotgrass
Brenton Thwaites jako książę Filip
Kenneth Cranham jako Król Henryk

Dystrybutor: The Walt Disney Company
Rok produkcji: 2014
Data premiery polskiej: 30 maja 2014
Tytuł oryginalny: Maleficent
Czas trwania filmu: 135 min.
Produkcja: USA
Gatunek: dramat, przygodowy

Czarownica była niegdyś piękną i dobrą dziewczyną. Jej radosną młodość przerwała wojna, podczas której bohaterka z oddaniem broniła swojej ojczyzny. Jednak zdrada, której doświadczyła, zmieniła jej czyste serce w kamień… Żądna zemsty rzuca klątwę na Aurorę – nowo narodzoną córkę następcy tronu wrogiego królestwa. Gdy dziewczynka dorasta Czarownica zdaje sobie sprawę, że Aurora jest kluczem do pokoju w skłóconym królestwie...

Zrealizowany z wielkim rozmachem film Czarownica, z udziałem Angeliny Jolie w roli tytułowej, został zainspirowany postacią znaną z disneyowskiej Śpiącej Królewny - Diaboliną. Postać ta po raz pierwszy pojawiła się na srebrnym ekranie w 1959 roku i do dziś jest niezmiennie ulubionym i najsłynniejszym czarnym charakterem Disneya. Czarownica to reżyserski debiut Roberta Stromberga dwukrotnie wyróżnionego Oscarem® za kierownictwo artystyczne (Avatar, Alicja w krainie czarów), za produkcję odpowiadał Joe Roth, scenariusz napisała Linda Woolverton. „Jako reżyser zdecydowałem się zachować wiele elementów ze Śpiącej Królewny, tak by fani oryginału nie poczuli się zawiedzeni – wyjaśnia Robert Stromberg - Pomyślałem, że ważne jest pokazanie nie tylko tej klasycznej postaci w nowym świetle, ale również genezy pewnych motywów, które widzowie pamiętają z pierwszej wersji filmu”.

Studio Disneya powierzyło zadanie połączenia starego z nowym scenarzystce Lindzie Woolverton, która jest autorką scenariuszy do animacji Piękna i Bestia, Król Lew oraz fabuły Alicja w Krainie Czarów. Scenarzystka rozpoczęła odkrywanie tajemnego życia Diaboliny od obejrzenia Śpiącej Królewny z 1959 r. Jak wyjaśnia, „Po obejrzeniu filmu w mojej głowie zaczęły rodzić się pomysły rzucające więcej światła na tę postać. Stworzyłam jej przeszłość, w której bieg wypadków doprowadził do rzucenia uroku na małą Aurorę, a następnie opisałam z jej punktu widzenia wszystkie zdarzenia przedstawione w kinowym pierwowzorze. Nie opowiadam jednak tej samej historii na nowo, ja ją odkrywam”.

Decyzja o zaangażowaniu Angeliny Jolie do roli tytułowej bohaterki zapadła na szczeblu znacznie wyższym, niż gabinet zwykłego kierownika obsady. Jak wspomina reżyser, „Zanim jeszcze dołączyłem do ekipy tej produkcji dochodziły mnie słuchy o obsadzeniu Angeliny w głównej roli. Pamiętam, że pomyślałem wówczas ‘Przecież to idealny wybór’. Wystarczy spojrzeć na jej zdjęcie i rysunek Diaboliny, by wiedzieć, że nie ma lepszej opcji”. "Scenariusz bardzo mną poruszył od pierwszego czytania”, opowiada Jolie. „Mogę to porównać do odkrywania wielkiej tajemnicy. Wszyscy znamy historię Śpiącej Królewny i złej Diaboliny, wiemy też co stało się podczas chrztu, bo słyszeliśmy tę bajkę wielokrotnie jako dzieci. Ale nikt nam nigdy nie powiedział, co wydarzyło się wcześniej”. Diabolina to skomplikowana, wielopoziomowa postać; kieruje nią żądza zemsty, ale jednocześnie zajadle broni swojej ukochanej krainy i jej mieszkańców. Angelina Jolie tak mówi o swojej postaci i o tym, co chciałaby przekazać widzom: „Mam nadzieję, że zwłaszcza dziewczęta dostrzegą potrzebę posiadania poczucia sprawiedliwości, tego co jest dobre i tego, o co warto walczyć. Że mogą być wojowniczkami niepozbawionymi jednak czułości, kobiecości, głębokiej uczuciowości i skomplikowanej natury cechującej kobiety”.

O ile Diabolina symbolizuje ciemną stronę kobiecości, to postać Aurory zawsze była uosobieniem światła i niewinności. Do roli królewny dotkniętej urokiem złej czarodziejki twórcy wybrali jedną z utalentowanych aktorek swojego pokolenia, Elle Fanning. Dla niej zdobycie tej roli było realizacją najskrytszych marzeń. Jak mówi, „Od chwili włożenia po raz pierwszy kostiumu, wszystko co wiązało się z graniem tej nietuzinkowej postaci było wyjątkowe”.

Produkcja Czarownicy rozpoczęła się 11 czerwca 2012 r. w angielskim Pinewood Studios, gdzie nakręcono większość scen. Zdjęcia trwały pięć miesięcy, wykorzystano do ich realizacji sześć planów w halach oraz ogromne tereny na zewnątrz. Kręcenie filmu, w którym większość dekoracji i wiele postaci istnieje wyłącznie w wyobraźni aktorów i twórców jest wielopoziomowym wyzwaniem. „Gra na tle blue screen jest wielkim wyzwaniem, ale przy tak utalentowanej obsadzie można było zapomnieć, że wokół nas nie ma baśniowego świata”, mówi reżyser Robert Stromberg. „Aktorzy spisali się świetnie, nawet kiedy musieli wyobrażać sobie otaczający ich świat”.


Czarownica - galeria plakatów


Czarownica - galeria zdjęć


Czarownica (2014) - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus