Mistrz


plakat filmu Mistrz
Reżyseria: Paul Thomas Anderson
Scenariusz: Paul Thomas Anderson
Muzyka: Jonny Greenwood
Zdjęcia: Mihai Malaimare Jr.
Producent: Paul Thomas Anderson

Obsada:

Joaquin Phoenix jako Freddie Quell
Amy Adams jako Mary Sue Dodd
Philip Seymour Hoffman jako Lancaster Dodd
Kevin J. O'Connor jako Bill White
Laura Dern jako Helen
Jesse Plemons jako Val Dodd
Lena Endre jako Pani Solstad
Rami Malek jako Clark
Madisen Beaty jako Doris Solstad
Jillian Bell jako Susan

Rok produkcji: 2012
Data premiery polskiej: 16 listopada 2012
Tytuł oryginalny: Master
Czas trwania filmu: 137 min.
Produkcja: USA
Gatunek: dramat

Weteran wojenny Freddie Quell (Joaquin Phoenix) jest człowiekiem, który przez całe życie ucieka przed prawem, przed swoją przeszłością, a nawet przed dziewczyną, będącą miłością jego życia. Ale pewnego dnia Freddie spotyka i poddaje się urokowi Mistrza, Lancastera Dodda (Philip Seymour Hoffman), założyciela i lidera potężnego ruchu duchowego. Ta ekstrawagancka postać - pisarz, kapitan, fizyk, filozof - była  inspirowana osobą L. Rona  Hubbarda, założyciela Kościoła Scjentologicznego.  

Kiedy Mistrz po raz pierwszy spotyka Freddiego na pokładzie luksusowego statku płynącego z San Francisco, od razu  podejmuje wyzwanie. Dodd twierdzi, że ludzkość może przezwyciężyć swoją zwierzęcą naturę i osiągnąć wrodzoną jej doskonałość. Wystarczy sięgnąć po jego metody, wśród których jest podróż do poprzednich wcieleń, by pozbyć się odwiecznych demonów. I oto staje przed nim bestia, która pragnie, by ją okiełznać.  Jednak Freddie z czasem okazuje się być dla Mistrza kimś znacznie ważniejszym. Dzikość byłego żołnierza  przypada mu do gustu, podobnie jak robiony przez Freddiego samogon. Mistrz nie tylko znalazł kogoś  dla kogo może być zbawicielem, ale zyskał także nieokrzesanego towarzysza zabaw, który pozwoli mu na chwilę wytchnienia od publicznej roli guru. Freddie staje się prawą ręką Mistrza i zostaje dopuszczony do wewnętrznego kręgu wielkiej rodziny Dodda. Dla Freddiego to szansa, by w końcu w jego życiu pojawiła się  postać ojca oraz rodzina, której nigdy nie miał – wszystko to, jeśli tylko będzie potrafił dostosować się do rygorystycznych rytuałów nowej religii. 
 
Przez cały film jednak powraca pytanie: czy to dzikie zwierzę , jakim jest Freddie da się ucywilizować? „Mistrz”, jeden z niewielu współczesnych filmów zrealizowanych na 70 milimetrowej taśmie filmowej, robi wrażenie dzieła epickiego, - jego akcja dzieje się od hawajskich plaż po angielską prowincję. 


Mistrz - galeria zdjęćblog comments powered by Disqus