"Midnight special" - recenzja wydania Blu-ray filmu

Autor: Krzysiek Płociński
Korekta: Aleksandra Wierzbińska
12 listopada 2016

Świetna jakość, nie tylko obrazu

Wydaje się, że w ostatnich latach amerykańscy filmowcy nie doceniają siły dobrej tajemnicy. Nawet jeśli jest ona wykorzystana w fabule filmu, to prawie zawsze jako wsparcie dla innego motywu, na przykład morderstwa. Gdy pojawiła się okazja by nakręcić obraz, w którym tajemnica jest na pierwszym planie, skorzystał z niej Jeff Nichols. Dał on kinomanom coś innego niż Hollywood zazwyczaj.

Midnight Special opowiada historię ojca i syna uciekających przed sektą, w której żyli całymi latami. Co gorsza, posiadający nadnaturalne zdolności chłopiec jest postrzegany przez społeczność wyznawców jako nowy mesjasz – nie cofną się oni przed niczym, by ściągnąć go z powrotem. W poszukiwania włącza się także FBI wspierane przez wojsko i policję.

Fabuła od samego początku nie pozwala widzowi się nudzić. Zwroty akcji, stopniowe odkrywanie tajemnicy filmu i walka rodziny o bycie razem świetnie budują klimat. Całą historię można obserwować z kilku perspektyw, co pozwala zrozumieć motywację każdej ze stron. Najważniejsza rzecz jasna jest część obrazu skupiona na uciekających Royu i Altonie (Michael Shannon i Jaeden Lieberher) oraz ich towarzyszach. Relacje między tymi postaciami mają rodzinny charakter. Niezwykłe zdolności syna jeszcze pogłębiają w Royu ojcowską potrzebę jego ochrony. O ile sekta i jej działania są dość przewidywalne, o tyle ciekawiej wygląda perspektywa służb rządowych, a zwłaszcza reprezentującego je Seviera (Adam Driver). Tajemnicze podejście postaci do sprawy chłopca zachęca do dalszego śledzenia jego wątku.

Pod kątem realizacji Midnight Special prezentuje się bardzo dobrze. Praktycznie nie ma żadnych zbędnych elementów. Efekty specjalne wyglądają bardzo dobrze, choć nie ma ich w filmie za dużo. Ponieważ główni bohaterowie uciekają przed władzami samochodami, w filmie pojawia się kilka pościgów drogowych. Nie są one przesadnie widowiskowe, co amatorów takich urozmaiceń pewnie rozczaruje. Film spokojnie można oglądać całą rodziną, gdyż nie ma w nim scen nieodpowiednich dla młodszych widzów.

Dużym plusem produkcji jest obsada. Michael Shannon i Kirsten Dunst prezentują się bardzo dobrze jako rodzice chłopca o nadprzyrodzonych zdolnościach. Ciekawie wygląda Adam Driver – dobrze odgrywa rolę agenta, który sam skrywa tajemnicę. Warto docenić także młodego Jaedena Lieberhera. Zagrał on Altona w sposób bardzo dojrzały i dzięki temu na pewno da o sobie jeszcze znać w przyszłości.

Jako wydanie Blu-ray całość prezentuje się całkiem przyzwoicie. Rzecz jasna, główną cechą takiej wersji jest jakość HD filmu. Pod tym kątem produkcja wygląda świetnie, zdecydowanie widać różnicę  w porównaniu do standardowych DVD. Na płycie można znaleźć kilka bonusów. Są to materiały zza kulis, w których omówione zostały postacie Roya, Sary, Seviera, Lucasa i Altona. Tutaj wypowiadają się przede wszystkim aktorzy, wyjaśniając motywację swoich bohaterów. W innym materiale reżyser i scenarzysta obrazu, Jeff Nichols, wyjaśnia czym jest niewidzialny świat istniejący obok naszego i co jego istnienie oznacza dla ludzi. Menu jest przejrzyste i proste w obsłudze. Dzieli się na cztery sekcje: odtwarzanie filmu, wybór scen, ustawienia i dodatki. W ustawieniach można wybrać, czy chce się oglądać film z lektorem, czy z napisami. Są do wyboru cztery warianty języków lektora: polski, czeski, węgierski i tajski. Z kolei napisów jest aż dziewięć wersji – polskie, czeskie, portugalskie, hebrajskie, węgierskie, koreańskie, rumuńskie i tajskie. Ponadto jest też dostępna angielska wersja dla niesłyszących.

Midnight Special jest filmem, w który zdecydowanie warto się zaopatrzyć. Ciekawie poprowadzona fabuła i inne niż zazwyczaj podejście do thrillera dają świetny efekt. W dodatku wysoka jakość techniczna zagwarantowana przez Blu-ray jest dobrym uzupełnieniem całości. Produkcji ciężko zarzucić jakieś braki, a nawet jeśli się jakieś znajdzie, to można je wybaczyć.

 blog comments powered by Disqus