Mifune


plakat filmu Mifune
Reżyseria: Soren Kragh-Jacobsen
Scenariusz: Anders Thomas Jensen, Soren Kragh-Jacobsen
Zdjęcia: Anthony Dod Mantle
Montaż: Valdis Oskarsdóttir

Obsada:

Iben Hjejle jako Liva Psilander
Anders W. Berthelsen jako Kresten
Jesper Asholt jako Rud
Emil Tarding jako Bjarke Psilander
Anders Hove jako Gerner
Sofie Gråbøl jako Claire

Dystrybutor: Pol Media
Rok produkcji: 1999
Data premiery polskiej: 15 stycznia 2000
Tytuł oryginalny: Mifunes sidste sang
Czas trwania filmu: 98 min.
Produkcja: Dania
Gatunek: dogma, dramat, komedia

Kresten prowadzi w kręgu kopenhaskich yuppies miłe życie z wizją olśniewającej kariery, aż pewnego dnia, a dokładnie poślubnej nocy, zrywa go dźwięk telefonu. Z odległej wsi, jak z zaświatów, dociera do niego wiadomość o śmierci ojca. Wyjaśnienie tej sytuacji sprawi mu wielki problem, ponieważ powiedział wszystkim, również swojej żonie Claire, że nie ma żadnych żyjących krewnych. Kresten wraca na niszczejącą farmę ojca, gdzie spotyka się ze starszym bratem - Rudem (Jasper Asholt) samotnym, zagubionym, całkowicie niezdolnym by zadbać o własny los.

Kresten jest skołowany wizją, że jego proste chłopskie pochodzenie mogłoby wyjść na jaw, więc utrzymuje własną żonę w nieświadomości, wymyślając jedno kłamstwo za drugim. Ale uczucie, które powstało w nim pod wpływem spotkania z Rudem skłania go do wymyślenia desperackiego planu: żeby mieć możliwość powrotu do miejskiej egzystencji, daje ogłoszenie ,że poszukuje gosposi, która jednocześnie zajęłaby się jego bratem. Kiedy w odpowiedzi na nie pojawia się piękna Liva, wszystko staje na głowie. Liva bowiem też nie jest tym, za kogo się podaje.

Podejrzliwa żona jest w drodze na farmę, niedorozwinięty brat w ogródku, starzy wrogowie w okolicy, a w sypialni piękna kobieta. Kłopoty Krestena właśnie się zaczynają...blog comments powered by Disqus