O filmie "Milarepa"

MilarepaZa każdym razem, kiedy czytam lub słyszę historię Milarepy, wielkiego jogina Tybetu, płaczę, wzruszam się i mam ogromne poczucie sensu wiary.

Dalajlama

Prasa o filmie:

Jeden z najważniejszych filmów naszych czasów, oparty na prawdziwej historii człowieka, który stał się wielkim joginem i duchowym przywódcą Tybetu.

"The Washington Post"

Wielki film. Wspaniała realizacja. Przekonujące, wartościowe dzieło o duchowej przemianie.

"Screen International"

Ważny i przejmujący film, zrealizowany w efektownej i czarującej scenerii.

"Variety"

Film o prześladowaniu, zemście i duchowym odkupieniu.

"The Los Angeles Times"

Zrealizowany w formie westernu, ale podporządkowany mądrości Wschodu.

"The New York Sun"

Intrygująca mikstura duchowej dydaktyki i rozrywki w starym dobrym stylu.

"New York Magazine"

Film opowiada historię Milarepy, tybetańskiego poety i mistyka żyjącego na przełomie X i XI wieku (1052-1135) i jego osobistej drogi od chęci zemsty do momentu oświecenia. To przypowieść o przezwyciężeniu zemsty, pokazująca, że ścieżka do oświecenia jest dostępna dla wszystkich. Według głoszonych przez niego prawd, ten kto usłyszy imię Milarepa, będzie błogosławiony i przez kolejnych siedem wcieleń nie będzie odradzać się w niższej postaci. Film zrealizował Neten Chokling - młody mnich z Bhutanu, uważany za wcielenie Milarepy.

Zrealizowany 900 lat po śmierci MILAREPY film, przypomina wielkiego tybetańskiego magika, świętego, poetę i mistyka. We wczesnych latach praktykował czarną magię, co przyniosło śmierć i zniszczenie jego wrogom, ale jednocześnie cierpienie jemu i jego rodzinie.

Synopsis:

Urodzony w bogatej kupieckiej rodzinie Milarepa prowadził uprzywilejowane życie. Niestety wszystko się zmieniło, kiedy jego ojciec śmiertelnie zachorował. By nie stracić bogactwa i zabezpieczyć rodzinę ojciec wyznaczył swojego brata na opiekuna. Odtąd to on miał zarządzać majątkiem aż Milarepa się ożeni. Stało się inaczej, po śmierci ojca wuj przejął cały majątek, a pozostawieni bez pomocy i opieki Milarepa wraz z matką i młodszą siostrą żyli w nędzy jako służący wuja. Kiedy minęło kilka lat matka Milarepy zaprosiła mieszkańców wioski na niewielkie przyjęcie, na którym ogłosiła, że Milarepa jest już w odpowiednim wieku, by się ożenić. Wuj jednak odmówił oddania im majątku, a nikt z wioski nie stanął w obronie wdowy i jej dzieci, którzy musieli pogodzić się z okrutnym losem.

Upokorzona i zdesperowana kobieta nie poddała się i obmyśliła zemstę. W młodym Milarepie widziała nie tylko oddanego syna, ale i doskonałe narzędzie zemsty. Sprzedając resztki rodzinnych dóbr nakazała Milarepie, by udał się do czarnoksiężnika Yongtena Trogyala w celu zdobycia tajemnej wiedzy, potrzebnej do dokonania zemsty. Tak też się stało. Uzbrojony w magiczną siłę i towarzystwo demonów Milarepa rozpoczął zaklinanie, by zniszczyć dom wuja. Niestety, zginęło też wielu niewinnych ludzi. Podczas, gdy zemsta przyniosła jego matce radość, Milarepa cierpiał z powodu wyrzutów sumienia. Uciekając przed gniewem wieśniaków i ścigany przez dusze niewinnych zmarłych, ukrył się w małej buddyjskiej świątyni.

Zwycięstwo nad wrogami nie przyniosło mu ani spokoju, ani satysfakcji. W zamian nauczyło go, że zemsta nie jest właściwym rozwiązaniem i poprowadziło w dalszą drogę, by odnaleźć duchowego przewodnika, który pomoże mu wyzwolić się z cierpienia. Zwierzył się stróżowi świątyni, że jego wrogowie wciąż się odradzają i nie może zaznać spokoju. W odpowiedzi starszy człowiek dał mu radę: Wrogowie powstają w twoim umyśle, by ich pokonać musi zaprzestać negatywnych działań, kultywować pozytywne działanie i tak uspokoić umysł.

Na rok 2009 zaplanowana jest realizacja drugiej części filmu, której tematem będą dalsze losy Milarepy, przejście od wypełnionego zemstą człowieka do natchnionego świętego.

Milarepa to pierwszy film fabularny Netena Choklinga Rinpoche. W trakcie kręcenia filmu reżyser zaopiekował się około czterdziestoma młodymi, biednymi chłopcami, w większości sierotami, dając im wyżywienie i nocleg. Obiecał też, że kiedy zwrócą się zyski z filmu, wspomoże finansowo sieroty i mnichów. Na miejsce akcji filmu wybrał piękną, olśniewającą Dolinę Spiti, niedaleko granicy między Indiami i Tybetem, a w obsadzie znaleźli się m.in. mnisi z monasteru Pema Ewam Choegar Gyurmeling w Indiach i w Tybecie, których Chokling Rinpoche jest duchownym mistrzem.

Pomimo że wioska Spiti niewiele zmieniła się od setek lat, stworzenie XI-wiecznych realiów było nie lada wyzwaniem. By nadać jej autentyczności wypożyczono ubrania z lokalnych świątyń, jak i od mieszkańców Spiti, którzy również zagrali w Milarepie.

Mimo że film opowiada historię wielkiego tybetańskiego jogina i duchowego przywódcy, jednak w głębszej warstwie niesie przesłanie, że ścieżka, którą wybrał Milarepa jest dostępna dla każdego człowieka. Na tym polega uniwersalność, ponadczasowość losów Milarepy.

Krytycy zgodnie podkreślają, że najbardziej niezwykłe jest to, że buddyjski mnich, który nigdy wcześniej nie zajmował się reżyserią stworzył tak wspaniały film. Z jednej strony baśniowy i magiczny, z drugiej - wiarygodnie oddający realia, w których żył Milarepa. Co więcej MILAREPA łączy w sobie elementy dramatyczne, przygodowe, komediowe i sensacyjne, czyniąc z niego pełnowartościowe dzieło X muzy. I chociaż akcja filmu osadzona jest w XI wieku, znakomicie koresponduje z falą przemocy, konfliktów i chęcią zemsty tak obecną i niszczącą współczesny świat.


blog comments powered by Disqus