Opisy odcinków 1-13

plakat filmu Opisy odcinków 1-13

Odc. 1 TOWARZYSZE BRONI

Gwizdek sierżanta kończy trening. Żołnierze biegną do szatni. Melbor (Piotr Rogucki) wyjmuje z szafki swój nowy nabytek: amerykańską kamizelkę kuloodporną. Prezentuje ją kolegom: Iwanowi (Mikołaj Krawczyk) i Biskupowi (Marcin Piętowski). Do szatni wchodzi Zbój (Eryk Lubos), pomocnik dowódcy plutonu. Podaje datę wyjazdu na poligon. Iwan klnie, nie odpowiada mu ten termin. Straci ważny mecz „Kolejorza” z Legią. Zbój ma jeszcze jedną wiadomość: dowódca ich plutonu, porucznik Zyber, nie jedzie do Afganistanu. Żołnierze są w szoku: Zyber przygotowywał pluton do wyjazdu na misję. Porucznik Żądło (Tomasz Schuchardt) dowiaduje się od przełożonego, majora Szeligi (Piotr Michalski), że Zybera zastąpi porucznik Paweł Konaszewicz (Paweł Małaszyński) – świeżo po szkole oficerskiej, syn słynnego generała, który dowodził kontyngentem w Iraku. Żądło jest zbulwersowany tą decyzją.

Odc. 2 PIERWSZA KREW

Pluton Konasza (Paweł Małaszyński) przybywa do bazy. Już pierwszego dnia żołnierze otrzymują zadanie. Mają dostarczyć do jednej z wiosek pomoc humanitarną, tzn. zorganizować transport najpotrzebniejszych rzeczy. Konaszewicz musi zaplanować wyjazd i uzgodnić go z TOC-iem (z ang. Tactical Operation Center), czyli z centrum dowodzenia. Tam Konasz spotyka porucznik Justynę Winnicką (Ilona Ostrowska). Sprawna, zdecydowana, ładna… Świetnie prezentuje się w mundurze polowym. Konaszewicz jest pod dużym wrażeniem. Pluton wyrusza z bazy z ładunkiem pomocy. Po sprawnie przeprowadzonej akcji, z TOC-u dociera komunikat o zbliżającej się ciężarówce z rebeliantami.

Odc. 3 PRZESYŁKA Z PAKISTANU

Justyna (Ilona Ostrowska) śpieszy się do TOC-u. Przechwycono alarmujący komunikat – talibowie czekają na ważną przesyłkę z Pakistanu. Tymczasem na lądowisku siada śmigłowiec z Młodym (Sebastian Fabijański) na pokładzie. Szeregowy Emil Hołubiczko ma zastąpić rannego Biskupa (Marcin Piętowski). Szeliga (Piotr Michalski) wysyła pluton Konasza (Paweł Małaszyński) w góry, skąd przechwycono wiadomość. Celem jest konstrukcja osłonięta kamiennym murem. Wokół kręcą się uzbrojeni ludzie. Wewnątrz leżą pojedyncze wyrzutnie z pociskami rakietowymi. Rakiety są wycelowane w polską bazę! Polaków zauważa patrolujący okolicę zwiadowca talibów. Dochodzi do wymiany ognia. Szeliga obserwuje akcję na ekranach w centrum dowodzenia. Wysyła na pomoc Żądło (Tomasz Schuchardt). Udaje się zniszczyć stanowiska startowe rakiet, ale ludziom Konasza kończy się amunicja. Nie mają jak się bronić, a Żądło jest jeszcze daleko...

Odc. 4 AKCJA RATUNKOWA

W bazie kolejny dzień nieobecności Młodego (Sebastian Fabijański), który został porwany przez talibów podczas akcji w górach. Poszukiwania są prowadzone na dużą skalę z udziałem śmigłowców i sił specjalnych. Miejscowy policjant Nadir (Ahmad Reshad) twierdzi, że wie, gdzie jest przetrzymywany Młody. Konasz (Paweł Małaszyński) próbuje przekonać Szeligę (Piotr Michalski), żeby sprawdzili tę informację. Major nie zgadza się. Twierdzi, że komandosi przeczesali wioskę wskazaną przez policjanta i nie ma tam porwanego. Konaszewicz prosi o wyznaczenie kolejnych zadań, bo jego chłopcy, spędzając czas bezczynnie w bazie, wariują wciąż gadając o Młodym. Żołnierze wyruszają na patrol, który ma dramatyczny przebieg. Po powrocie, kiedy wszyscy świętują, na imprezie pojawia się Żądło (Tomasz Schuchardt)… Atmosfera się zagęszcza.

Odc. 5 BLIZNY

Konasz (Paweł Małaszyński) dowiaduje się o śmierci ojca. Dostaje urlop i leci na kilka dni do Warszawy. Pogrzeb generała Konaszewicza odbywa się z pełnym ceremoniałem wojskowym. Po uroczystości Paweł dostrzega w tłumie żałobników Biskupa (Marcin Piętowski). Zaprasza go do domu na obiad, podczas którego okazuje się, że Biskupski od trzech tygodni nie był w domu. Paweł zawozi kolegę do kliniki na Szaserów, gdzie czeka na niego żona Joanna (Anita Sokołowska) z synem Jasiem (Franek Czyżewski). Tymczasem w Afganistanie, w polskiej bazie Żądło (Tomasz Schuchardt) próbuje wykorzystać jak najlepiej czas, kiedy Konaszewicza nie ma blisko Justyny (Ilona Ostrowska).

Odc. 6 PORACHUNKI

W bazie trwają przygotowania do corocznego Biegu Powstania Warszawskiego. Przyjmowane są zakłady, kto wygra wyścig - Polacy czy Amerykanie. Z polskich żołnierzy zgłaszają się Arek (Mirosław Haniszewski) i Iwan (Mikołaj Krawczyk). Mamut (Dawid Zawadzki) zakłada się z Timem (David Price), Amerykaninem polskiego pochodzenia stacjonującym w amerykańskiej bazie w Ghazni. Jeśli Polak zwycięży, Tim będzie musiał oddać Mamutowi swoją kolekcjonerską broń. Tymczasem na helipadzie ląduje śmigłowiec z Konaszem (Paweł Małaszyński), z którym przelecieli dziennikarze akredytowani przy biegu. Są między nimi Marta (Magdalena Boczarska) i Olo (Adam Nawojczyk), którzy - jak się szybko okazuje – są zainteresowani zupełnie innym tematem…

Odc. 7 DOBRA ROBOTA

Rosomaki z polskim plutonem jadą drogą pośród pól uprawnych. Macha do nich afgański chłopiec. Kiedy pojazdy go mijają, wybucha mina-pułapka. Dwóch żołnierzy zostaje rannych. Chaos, zamieszanie. Żołnierze wyskakują z transporterów, zajmują pozycje obronne, wypatrują przeciwnika – to może być zasadzka kombinowana. Trwa przesłuchanie chłopca, który naprowadził Polaków na pułapkę. Afgańczyk twierdzi, że był w miejscu zamachu przypadkiem. Konasz (Paweł Małaszyński) podejrzewa, że to kłamstwo. Według niego dzieciak był „szczerbinką” talibów. W pobliskiej wiosce ludzie Konasza odkrywają tunel wiodący do podziemnego laboratorium, w którym znajdują akcesoria służące do produkcji min-pułapek i gotowe do podłożenia „ajdiki” (IED – improwizowany ładunek wybuchowy).

Odc. 8 TERRORYSTA

Minister Obrony Narodowej wybiera się do Afganistanu na spotkanie z władzami prowincji Ghazni. Dokładna data wizyty nie jest znana ze względów bezpieczeństwa. Nadir (Ahmad Reshad), afgański policjant, który pomógł uratować Młodego (Sebastian Fabijański), prosi Konasza (Paweł Małaszyński) o załatwienie pracy dla młodszego brata, Salima   (Otar Saralidze). Na helipadzie kołuje śmigłowiec, z którego wysiada minister ze świtą. Gość wita się z żołnierzami, pracownikami cywilnymi oraz zatrudnionymi w bazie Afgańczykami. Konasz dostrzega brata Nadira, który pojawił się nie wiadomo skąd w grupce cywilnych pracowników bazy. Widzi, jak Salim chowa ręce w kieszeniach kurtki i rusza w kierunku ministra…

Odc. 9 FATIMA

Do głównej bramy bazy zbliża się 12-letni chłopiec na pordzewiałym skuterze. Jego siostra Fatima (Zuhra Umalatova) została oskarżona o cudzołóstwo. Teraz ma zostać ukamieniowana. Rodzeństwo mieszka we wsi, która jest zastraszona przez oddział pod dowództwem okolicznego komendanta talibów, mułły Wazara. Ojciec Fatimy (Abdul Rahim) zgadza się z wyrokiem talibów w obawie o resztę rodziny. Matka (Raisa Ausheva), chcąc ocalić córkę, po kryjomu wysłała syna Asada do bazy po pomoc. Pluton dowodzony przez Justynę (Ilona Ostrowska) razem z oddziałem afgańskich policjantów jedzie do wsi. Justyna chce przekonać zgromadzenie starszyzny - szurę, aby zmieniło wyrok w sprawie Fatimy.

Odc. 10 MOST

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. U majora Szeligi (Piotr Michalski) zjawia się prokurator wojskowy Skoniecki (Tomasz Borkowski). Iwan (Mikołaj Krawczyk) jest podejrzany o udział w kibicowskiej „ustawce”. Skoniecki musi go przesłuchać. Szeliga wysyła Justynę (Ilona Ostrowska), by ostrzegła pluton – mają natychmiast opuścić bazę i udać się na patrol. Żandarmi nadbiegają za późno. Widać jedynie kurz wzbity przez odjeżdżające na pełnym gazie rosomaki. Wszyscy są zadowoleni, że udało się ochronić Iwana. Nagle Konasz (Paweł Małaszyński) rozkazuje zatrzymać się w szczerym polu – okazuje się, że mają bronić mostu położonego na pustkowiu.

Odc. 11 GNIAZDO NIEWIERNYCH

W prowincji Ghazni rozpoczynają się przygotowania do wyborów prezydenckich. Szeliga (Piotr Michalski) wzywa do siebie Żądło (Tomasz Schuchardt) i Konasza (Paweł Małaszyński), którzy mają zorganizować i zabezpieczyć wybory w odciętej od reszty prowincji górskiej dolinie w dystrykcie Adżiristan. Major wyjaśnia, że miejsce to stanowi zaplecze i kryjówkę terrorystów. Okazuje się, że żołnierzy czeka prawdziwa misja na terenie wroga. Śmigłowce z dwoma plutonami wylatują z bazy. Kiedy docierają na posterunek znajdują ciała czterech policjantów…

Odc. 12 W CIEMNOŚCI

Nadir (Ahmad Reshad) dowiaduje się, gdzie mieszka poszukiwany piąty policjant (Rasoli Uonos). Zdrajca uciekł do talibów, ale Konasz (Paweł Małaszyński) podejrzewa, że może próbować wrócić do domu. Na wszelki wypadek Polacy obstawiają jego dom. Policjant rzeczywiście zjawia się pod osłoną nocy i zostaje schwytany. Podczas patrolu Justyna (Ilona Ostrowska) odkrywa zamaskowane wejście do tunelu. Reszta żołnierzy zostaje na zewnątrz. Melbor (Piotr Rogucki) idzie na poszukiwanie Justyny. Żołnierze Konasza w krzyżowym ogniu talibów. Eksplozja. Wejście do tunelu zostaje zawalone…

Odc. 13 ROTACJA

Rano Polacy opuszczają flagę powiewającą nad posterunkiem w Adżiristanie. Miejscowi patrzą na to w milczeniu. Żołnierze ładują się do samolotu. Jeszcze tylko osiem godzin i będą w Polsce... Wszyscy wzięli urlopy, poza Mamutem (Dawid Zawadzki), który wraca do jednostki. Czeka na pociąg. W kiosku dostrzega nagłówek gazety: „Afgańskie kobiety oskarżają polskich żołnierzy”. Obok widzi zdjęcie swoje i Konasza (Paweł Małaszyński). Wyjmuje komórkę, dzwoni do porucznika. Po rampie załadunkowej samolotu żołnierze znoszą trumnę okrytą biało-czerwonym sztandarem.


blog comments powered by Disqus