Mój Nikifor

okładka
DVD Info

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:polski (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: angielski
Język menu: polski
Dostęp do: 12 scen
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Best Film

Dodatki

  • Z planu (film + fotosy), Obrazy Nikifora, Wywiady (Krystyna Feldman, Krzysztof Krauze, Joanna Kos), Zwiastun

Reżyseria: Krzysztof Krauze
Scenariusz: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Muzyka: Bartłomiej Gliniak
Zdjęcia: Krzysztof Ptak
Montaż: Krzysztof Szpetmański
Scenografia: Magdalena Dipont
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Charakteryzacja: Maria Dziewulska
Dźwięk: Nikodem Wołk-Łaniewski
Producent: Juliusz Machulski
Producent wykonawczy: Wojciech Danowski, Jacek Moczydłowski

Obsada:

Krystyna Feldman jako Nikifor
Robert Gancarczyk jako Marian Włosiński
Jerzy Gudejko jako Ryszard Nowak
Jowita Budnik-Miondlikowska jako sprzątaczka Kowalska
Lucyna Malec jako Hanna Włosińska
Marian Dziędziel jako pszczelarz Ferek
Artur Steranko jako doktor Rosen

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia ośmiu ostatnich lat życia Nikifora, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata. Nikifor przez większość życia był pogardzany, nie rozumiany i wyśmiewany. W Krynicy uchodził za pomylonego, budził strach albo śmiech. W 1960 roku jego losy krzyżują się z Marianem Włosińskim, młodym malarzem. Włosiński początkowo chce pozbyć się natręta, lecz gdy go lepiej poznaje, odkrywa tkwiący w nim geniusz, niesamowitą siłę jego malarstwa, brak przywiązania do doczesności i pokorę wobec sztuki. Porzuca malarskie ambicje, a sensem jego życia staje się opieka nad genialnym malarzem. Siedem lat później w warszawskiej „Zachęcie” odbywa się pierwsza retrospektywna wystawa prac Nikifora, która staje się jednocześnie dniem jego wielkiego triumfu.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

klatka z filmu Best Film postarał się i zaserwował nam naprawdę znakomity, ostry obraz. Nie ma niedociągnięć w postaci ziarna, czy zbyt słabej czerni. Zaciemnione plenery, jak i te oświetlone światłem dziennym prezentują się znakomicie. Wystarczy popatrzeć chociażby na biały śnieg. Ogólnie paleta barw bardzo dobrze odwzorowana i takie kontrasty, jak biel śniegu i soczysta czerwień transparentów (początkowe sceny filmu w Krynicy) cieszą oko. W sumie nic dziwnego, że obraz w wydaniu DVD trzyma tak znakomity poziom. Nakręcono go bowiem techniką HD (wysoka jakość i rozdzielczość).
Ocena: 5/5

Dźwięk

klatka z filmu Do wyboru mamy dwie ścieżki dźwiękowe. Jedna została zapisana w dwóch kanałach, druga zaś, to majstersztyk 5.1. Pierwszą warto włączyć w wypadku, kiedy dysponujemy tylko systemem stereo. Druga przyda się oczywiście w profesjonalnym zestawie kina domowego;) Jako, że mamy do czynienia z filmem biograficznym o Nikiforze, nie należy spodziewać się wystrzałów i wybuchów w swoim pokoju. Nastawić się natomiast powinniśmy na spokojną scenę dźwiękową, umiejętnie rozmieszczoną w kanałach. Dialogi brzmią czysto i wystarczająco głośno. Szkoda, że zostały nagrane głównie w centrum. Na szczęście nie są "zasłaniane" przez dźwięk. Prawy i lewy kanał wykorzystywane są przez cały czas. Jest czego posłuchać, bowiem dźwiękowcy wiernie oddali nawet najdrobniejsze szmery. Szkoda, że tyły zostały nieco zaniedbane. Służą one głównie jako "pomoc" przy świetnej muzyce Bartłomieja Gliniaka. Generalnie ocena dźwięku w "Moim Nikiforze" jest dobra. Jak widać, można w Polsce kręcić dobrze udźwiękowione kino.
Ocena: 4/5

Dodatki

klatka z filmu Zestawienie bonusów, to pięta achillesowa tego wydania. Uważam, że "Mój Nikifor" powinien zostać zdecydowanie lepiej oprawiony w dodatki. Zamiast obszernego "Making Of..." otrzymujemy na sucho niespełna ponad minutową "relację" z planu, króciutkie wywiady z twórcami i kilkanaście fotosów. Już więcej o samym filmie dowiedziałem się z dokumentów, które były emitowane w Telewizji Polskiej... Szkoda, bo można było je zamieścić w cyfrowym wydaniu filmu. Ciekawostką jest dodatek "Obrazy Nikifora". Szkoda tylko, że jest ich tak mało. Kilkakrotnie więcej możemy zobaczyć oglądając końcówkę filmu.
Ocena: 3/5

Podsumowanie

Wydanie DVD od strony technicznej stoi na wysokim poziomie. Warto mieć "Mojego Nikifora" w kolekcji. Polecam!
Ocena: 4/5blog comments powered by Disqus