Wybrane postaci

plakat filmu Wybrane postaci

Ashitaka

Wojownik Emishi, w żyłach którego płynie królewska krew. Stając w obronie wioski zabija "tatari-gami", skażonego złem odyńca i zostaje naznaczony klątwą śmierci. Aby oczyścić się z przekleństwa, za radą starszyzny wyrusza na poszukiwanie sposobu na odwrócenie klątwy. Wkrótce staje w środku konfliktu pomiędzy Eboshi Gozen i San - cywilizacją i mistycznymi siłami natury, które zagrożone przez człowieka wypowiedziały mu wojnę.

San - Księżniczka Mononoke

Jako niemowlę została porzucona w lesie i wychowana przez niezwykłą białą wilczycę Moro-no kimi. San prowadzi wojnę z Eboshi Gozen, stojącą na czele osady Tatara-ba, której działalność zagraża egzystencji zwierząt żyjących w lasach. San jest bardzo dziwną osobą, gdyż sama nie uważa się za człowieka, a wśród zwierząt tolerowana jest tylko dlatego, że ochrania ją przybrana matka - biała wilczyca.

Moro-no kimi

Jedno z bóstw lasu występujące pod postacią białej wilczycy z dwoma ogonami (matka dwóch dorodnych synów - przybranych braci San). Moro-no kimi jest o wiele większa niż zwykły wilk i najprawdopodobniej liczy sobie około trzystu lat. Jej osoba jest bardzo poważana wśród mieszkańców lasu. Moro-no kimi zna ludzką mowę i jest zaprzysiężonym wrogiem Eboshi Gozen.

Eboshi Gozen

Przywódczyni osady Tatara-ba. Prowadzi agresywną politykę gospodarczą, w jej osadzie działa huta, wytwarzana jest broń, a jej ludzie w szalonym tempie wycinają pobliskie lasy, aby uzyskać potrzebny do wytopu żelaza węgiel drzewny. Jest głównym przeciwnikiem bogów lasu i San. Jest powiązana z organizacją Shisho Ren.

Shishi-gami

Legendarny bóg lasu, istota obdarzona ponadnaturalną mocą, uosobienie duszy przyrody. Jego pojawieniu się towarzyszą nadzwyczajne zjawiska, przed jego nogami rozkwita roślinność, a tuż za nimi obumiera, gdyż Shishi-gami jest źródłem życia i śmierci w przyrodzie. Jego cykl życiowy zależny jest od faz księżyca, a jego głowa jest nieśmiertelnym źródłem odrodzenia.

Daidarabochi

Inna forma Shishi-gami, olbrzymi, półprzeźroczysty gigant emitujący delikatne, błękitne światło. W tej postaci znajduje się tylko do wschodu słońca, po czym na powrót transformuje się w Shishi-gami - tylko w tej postaci można go zabić, co bezwzględnie wykorzystują ludzie z tajemniczej organizacji Shinsho Ren.

Tatari-gami

Taką formę może przyjąć każde stworzenie, które zginie nękane nienawiścią i cierpieniem. Skażone złem odradza się w postaci obciążonego klątwą potwora, pokrytego robakami, które zmieniają wszystko co żyje w cuchnącą zgniliznę.

Kodama (echo)

Leśne duszki, które w niezliczonych ilościach zamieszkują lasy. Są nieszkodliwe, bardzo ciekawskie i świecą fosforyzującym światłem. Często towarzyszą wędrowcom i naśladują ich zachowanie. W dużych grupach zamieszkują konkretne drzewo i nie oddalają się od niego na zbyt duże odległości. Gdy ich rodzinne drzewo ginie, one giną wraz z nim.

Shisho Ren

Tajemnicza organizacja religijno-militarna, chcąca zdobyć głowę Shishi-gami dla cesarza. Finansują Tatara Ba. Ich agenci przypominają wizualnie wędrownych mnichów.


blog comments powered by Disqus