Recenzja "Movie 43"

Autor: Falleen

Od kilku lat twórcy filmowi na czele z dystrybutorami preferują jeden rodzaj komedii romantycznej. Ich główny bohater poznając miłość swojego życia, napotyka szereg problemów mających wywołać u widza salwę niepowstrzymanego śmiechu. Kiedy odbiorca nacieszy się już gagami powtarzającymi się w większości tego rodzaju filmów, dostaje przewidywany happy end i w pełni uszczęśliwiony opuszcza sale kinową. Jeśli jesteś tego rodzaju widzem oraz masz zamiar obejrzeć Movie 43, to wiedz, że prawdopodobnie wyjdziesz po pierwszych 10 minutach, gdyż panowie z producenci nie szczędzili środków odurzających kręcąc to arcydzieło.

Jeden film, jeden dystrybutor, trzynastu reżyserów, na czele z takimi gwiazdami jak Uma Thurman czy Gerard Butler - to wszystko brzmi jak zapowiedź wysokobudżetowej produkcji mającej przynieść milionowe dochody w pierwszym dniu premiery. Nic bardziej mylnego… Movie 43 jest kwintesencją szaleństwa i słownikowym przykładem czarnej komedii. Obraz składający się z niepowiązanych ze sobą siedmiu historii, przedstawiających patologie współczesnego świata w jeszcze bardziej patologicznym wydaniu. Tematyka poszczególnych wątków jest różnorodna, można stwierdzić, że każdy znajdzie coś dla siebie. Film porusza takie tematy jak: dewiacje seksualne, patologiczny odbiór miłości, „bezstresowe” wychowanie, randki w ciemno oraz zoofilia - jest tego o wiele więcej, lecz ciężko nadać  konkretną nazwę pozostałym wątkom – a wszystko to przesiąknięte do granic możliwości: antysemizmem, szowinizmem oraz rasizmem. Wymieszanie to stworzyło półtorej godzinnego giganta czarnej komedii.

Na próżno szukać w Movie 43 wartości edukacyjnych czy moralnych. Obraz jest chorym, obrzydliwym i co najważniejsze, śmiesznym dziełem. W sposób przekraczający granice rozbawi fanów czarnej komedii do łez, a zwykłych odbiorców przyprawi o palpitacje serce. Na podziw zasługuje również gra aktorska, która - jak na film o dość zróżnicowanej tematyce - wypadła świetnie. Ikony Hollywood pokazały ogromny dystans nie tylko do samych siebie ale też do warsztatu aktorskiego. Aktorzy udowodnili widzom, że potrafią grać nie tylko w filmach pełnych patosu, lecz również w przyziemnych produkcjach przesiąkniętych debilizmem.

Jednak film nie wywołał aprobaty ani wśród widzów, ani wśród krytyków. Uważany za bezczelny, obrzydzający i chory, zdobywa niskie noty na łamach większości portali oraz gazet. Osobiście uważam, że Movie 43 jest idealną odskocznią w branży komediowej i wartym obejrzenia filmem dla osób, które schematyczne gagi zaczęły nudzić i wymagają czegoś nowego.

Film można zobaczyć w


blog comments powered by Disqus