O filmie "Mr. & Mrs. Smith"

Autor: CD Jack
plakat filmu O filmie "Mr. & Mrs. Smith"

To, co przerodziło się w najbardziej oczekiwany film sezonu, miało dość skromne początki. Autor scenariusza Simon Kinberg napisał szkic do scenariusza, który miał być pracą magisterską na wydziale filmowym Columbia University. Głowiąc się nad rozbudowaniem wątków, spotkał się z przyjaciółmi przechodzącymi właśnie terapię małżeńską i ich doświadczenia uznał za interesujący dodatek do filmu akcji.

Z gotowym projektem scenariusza wybrał się do Akivy Goldsmana ("Piękny umysł", "Suma wszystkich strachów", "Constantine") znanego scenarzysty i producenta. Scenariusz będący mieszanką akcji, przygody, romansu i komedii wywarł duże wrażenie na Goldsmanie, który postanowił zająć się jego wyprodukowaniem.

Goldsman: "Mr. and Mrs. Smith jest seksowną mieszanką wybuchową pełną nieporozumień i niebezpieczeństw. W przeciwieństwie do tradycyjnej komedii romantycznej, pełna jest akcji i eksplodujących bomb. Jednak akcja ma znaczenie drugorzędne - najważniejsi są bohaterowie. Film opowiada o małżeństwie, które zmuszone jest wzajemnie na siebie polować aby zabić, co powoduje, że po raz pierwszy od lat naprawdę zaczynają zwracać na siebie uwagę. Poznając w końcu prawdę o sobie, John i Jane znowu się w sobie zakochują."

Reżyserem filmu został Doug Liman: "Mój poprzedni film "Tożsamość Bourne'a" skupiał się na nadzwyczajnych zdolnościach fizycznych bohatera. Ucieszyłem się, że w Mr. i Mrs. Smith będę mógł przekazać inną ideę: co z tego, że jesteś wysokiej klasy zabójcą. Spróbuj żyć w małżeństwie 6 lat - to dopiero wyczyn!

Od początku wiadomo było, że rolę pana Smith zagra Brad Pitt. Jednak dopiero po paru miesiącach pracy nad filmem udało się zaprosić do niego Angelinę Jolie, która znalazła czas w swoim całkowicie zapełnionym harmonogramie tylko dzięki temu, że nie doszła do skutku realizacja innego projektu.

Angelina Jolie zachwycona była nietypowym scenariuszem i tym, że nie będzie to zwykły film akcji: "Urzekło mnie, że są w nim sceny dramatyczne pokazujące naturę ich związku, zapierające dech w piersiach sceny akcji i walki, których jeszcze w kinie nie było, ale także momenty komediowe. Wszystkie te elementy świetnie się równoważą, jak w prawdziwym życiu i w małżeństwie".Joli znalazła tez wiele cech łączących ją z bohaterką: "Jestem bardzo podobna do Jane. Grając ją wiele się nauczyłam o sobie. To ważne, żeby kobieta czuła się silna i samodzielna, ale miło jest grać w filmie, w którym kobieta i mężczyzna wzajemnie się potrzebują i lepiej im jest, kiedy są razem".

Tajne drugie życie Jane i Johny'ego nie daje wiele szans na przyjaźń. Jedynym kumplem Johna jest Eddie. Pracują w tej samej branży ale reprezentują "inną szkołę" : Eddie jest zawsze rozgorączkowany i tryska energią, co w zestawieniu ze zimną krwią, stoickim spokojem i pełnym skupieniem Johna i Jane wygląda bardzo zabawnie.

Krąg przyjaciół Jane jest również bardzo ograniczony. Jedyną przyjaciółką jest Jasmine, której nie podoba się w jakim kierunku zmierza ewolucja małżeństwa Smith.

"Jane nie ma prawdziwych przyjaciół - wyjaśnia Jolie. Nie pozwala sobie na zażyłość z kimkolwiek, ponieważ to naraziłoby ją na poważne niebezpieczeństwo."

opracowano na podstawie materiałów prasowych dystrybutora filmu


blog comments powered by Disqus