Mumia


DVD Info

Format obrazu: 2.35:1
Dźwięk:angielski (DTS-ES), angielski (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: angielski, polski
Dostęp do: scen
Nośnik:dwie płyty DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Universal Pictures Polska

Dodatki

  • Komentarze do filmu: reżyser Stephen Sommers, dyrektor artystyczny Bob Ducsay, Brendan Fraser
  • Sceny usunięte
  • Efekty specjalne
  • Zwiastun kinowy
  • Egiptologia
  • Spojrzenie na Mumia powraca
  • Scenopis do filmu
  • Montaż fotograficzny
  • Zwiastun filmu Mumia powraca
  • Robiąc lepszą mumię

Reżyseria: Stephen Sommers
Scenariusz: Stephen Sommers
Muzyka: Jerry Goldsmith

Obsada:

Brendan Fraser jako Richard 'Rick' O'Connell
Rachel Weisz jako Evelyn Carnahan
John Hannah jako Jonathan Carnahan
Arnold Vosloo jako High Priest Imhotep

Mumia łączy film przygodowy i klasyczną opowieść Mumii, nakręconą w wytwórni Universal w 1932 roku. Główną role w tym pełnym akcji i efektów specjalnych filmie gra Brendan Fraser. Grupa naukowców wybiera się na poszukiwania zaginionego skarbu na egipską pustynię. Przypadkowo uwalniają złowrogą moc drzemiącą pod piaskami pustyni od trzech tysięcy lat.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

Nad obrazem można się tylko zachwycać. Wspaniała, złoto-piaskowa paleta barw w sam raz podkreśla piękno pustyni. Gra świateł również robi swoje i uzupełnia zakres barw o „ognisty pomarańcz”.
Ocena: 5/5

Dźwięk

Bardzo dobry, cała scena żyje zarówno w DTSie, jak i w DD 5.1. Przestrzenność czuje się tutaj na każdym kroku i nie ważne, czy akurat jest przestój w akcji. Warto posłuchać każdego, nawet najdrobniejszego szmeru, bowiem każdy znajduje tutaj swoje odpowiednie miejsce. Mumia na DVD jest popisem również dla subwoofera, zwłaszcza w scenach gdzie roi się od niemiłych panów i gdy coś np. wybucha. Dystrybutor zadbał również o rodzimych odbiorców. Prócz oryginalnej ścieżki dźwiękowej przyjdzie nam również posłuchać polskiego lektora. Niekoniecznie polecam, ale jeśli komuś nie chce się czytać napisów…
Ocena: 5/5

Dodatki

Bonusów, jak przystało na wydanie dwupłytowe, jest sporo. Na pierwszym dysku mamy do wyboru wyłącznie komentarze reżysera i aktorów. Co ważne – mamy wybór polskich napisów, co jest już standardem w tego typu dodatkach, w filmach wydanych przez Universal. Na płycie nr 2 mamy natomiast kopalnię wiedzy o filmie. Odkryjemy Mumię z trochę innej strony, spoglądając na sceny usunięte. Wśród nich znalazły się np. inna wersja jednej z finałowych scen, gdzie bohaterowie próbują wydobyć złotą księgę… Efekty specjalne i wizualne odkryją przed widzem sporo zagadek. Możemy prześledzić od podstaw powstawanie kluczowych efektów specjalnych jak np. połączenie grafiki komputerowej z żywym obrazem w czołówce, czy animacja skarabeuszy i kapłanów Imhotepa. Może niezbyt dużo, ale daje to ogólne pojęcie o pracach nad filmem. Jeśli ktoś ma ochotę przed projekcją drugiej części Mumii zobaczyć w telegraficznym skrócie, jak powstawała kontynuacja, to warto sobie włączyć dodatek „Wprowadzenie do Mumia powraca”. „Stworzenie lepszej mumii”, to dokument o tym, jak powstała „nowa” mumia. Proces ten prześledzimy od koncepcji, po połączenie nowego pomysłu ze starym, który mogliśmy już oglądać w Mumii z Borisem Karloffem. Z dodatków dotyczących kulis sztuki Sommersa, na drugim dysku znajdziemy również porównanie storyboardów z finalnym produktem oraz montaż fotosów z filmu jak i z planu. Ten drugi, szkoda, że nie zrobiony w postaci galerii zdjęć. Na sam koniec zaserwowano nam zwiastun drugiej części. Prócz tego na krążku znalazło się miejsce na dwie bardzo oryginalne niespodzianki. Mowa o Egiptologii 101 i Genealogii faraona. Z pierwszego, jak sama nazwa wskazuje, dowiemy się sporo rzeczy np. o bogach egipskich, czy plagach. Niestety wszystko to tylko w języku angielskim. Podobnie jest z Genealogią faraona, gdzie znajdziemy również sporo ciekawych rzeczy. Na szczęście tylko dwa ostatnie opisane przeze mnie dodatki nie zostały spolszczone. W reszcie dostępne są polskie napisy, za co warto podziękować dystrybutorowi.
Ocena: 5/5

Podsumowanie

Wydanie specjalne, to przede wszystkim masa materiałów dodatkowych, będących poza dźwiękiem i obrazem z pierwszej płyty, kolejną jego atrakcją. Warto zagłębić się w świat Mumii.
Ocena: 5/5blog comments powered by Disqus