Nosferatu - Symfonia Grozy


plakat filmu Nosferatu - Symfonia Grozy
Reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
Scenariusz: Henrik Galeen
na podstawie powieści Brama Stokera "Dracula"

Obsada:

Max Schreck jako Graf Orlok
Gustav von Wangenheim jako Hutter
Greta Schröder jako Ellen Hutter
Alexander Granach jako Knock

Rok produkcji: 1922
Tytuł oryginalny: Nosferatu, eine Symphonie des Grauens
Czas trwania filmu: 94 min.
Produkcja: Niemcy
Gatunek: horror

Hrabia Graf Orlok przybywa do Bremy, by tam zaspokoić swe krwawe żądze kosztem młodej kobiety, Ellen Hutter.

Nosferatu Murnaua to jeden z najsłynniejszych filmów wszechczasów, prekursor horroru, a także jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu. Hipnotyczna, sugestywna rola Maxa Schrecka jako hrabiego Orloka / Nosferatu stała się inspiracją dla całego gatunku filmowego i wielu filmów o wampirach. W Niemczech nazwisko Schrecka stało się synonimem zła, niektórzy wierzyli nawet, iż jest prawdziwym wampirem.

Wdowa po Bramie Stokerze wytoczyła Murnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża. Proces ten wygrała, a Murnau musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Na szczęście kilka z nich zachowało się w innych krajach. Przypuszcza się, że jedyną oryginalną, pełną kopię filmu posiada niemiecki kolekcjoner Jens Geutebrück.

W 1979 roku powstał najsłynniejszy remake Symfonii Grozy, czyli Nosferatu wampir w reżyserii Wernera Herzoga. Do tego czasu powieść Stokera uzyskała status własności publicznej, dlatego Herzog zapożyczył z niej postaci.

W roku 2000 powstał Cień wampira E. Eliasa Merhige, będący fikcyjną próbą rekonstrukcji zdarzeń jakie miały miejsce podczas kręcenia Nosferatu - Symfonii Grozy. W rolach głównych Willem Dafoe i John Malkovich.


Nosferatu - Symfonia Grozy - galeria plakatów


Nosferatu - Symfonia Grozy - galeria zdjęć


Nosferatu - Symfonia Grozy - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus