Nosferatu - Symfonia Grozy

okładka
DVD Info

Format obrazu: 4:3
Dźwięk:niemiecki (Dolby Digital 2.0), polski lektor (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Mayfly
Reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
Scenariusz: Henrik Galeen
na podstawie powieści Brama Stokera "Dracula"

Obsada:

Max Schreck jako Graf Orlok
Gustav von Wangenheim jako Hutter
Greta Schröder jako Ellen Hutter
Alexander Granach jako Knock

Hrabia Graf Orlok przybywa do Bremy, by tam zaspokoić swe krwawe żądze kosztem młodej kobiety, Ellen Hutter.

Nosferatu Murnaua to jeden z najsłynniejszych filmów wszechczasów, prekursor horroru, a także jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu. Hipnotyczna, sugestywna rola Maxa Schrecka jako hrabiego Orloka / Nosferatu stała się inspiracją dla całego gatunku filmowego i wielu filmów o wampirach. W Niemczech nazwisko Schrecka stało się synonimem zła, niektórzy wierzyli nawet, iż jest prawdziwym wampirem.

Wdowa po Bramie Stokerze wytoczyła Murnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża. Proces ten wygrała, a Murnau musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Na szczęście kilka z nich zachowało się w innych krajach. Przypuszcza się, że jedyną oryginalną, pełną kopię filmu posiada niemiecki kolekcjoner Jens Geutebrück.

W 1979 roku powstał najsłynniejszy remake Symfonii Grozy, czyli Nosferatu wampir w reżyserii Wernera Herzoga. Do tego czasu powieść Stokera uzyskała status własności publicznej, dlatego Herzog zapożyczył z niej postaci.

W roku 2000 powstał Cień wampira E. Eliasa Merhige, będący fikcyjną próbą rekonstrukcji zdarzeń jakie miały miejsce podczas kręcenia Nosferatu - Symfonii Grozy. W rolach głównych Willem Dafoe i John Malkovich.


Zobacz inne filmy z: Dark Collectionblog comments powered by Disqus