Recenzja wydania DVD filmu "Obietnica"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
7 stycznia 2015

Anna Kazejak dała się poznać w Skrzydlatych świniach jako obiecująca, młoda reżyserka. Obietnica to jej drugi film, o którym jest głośno – dramat o nastolatkach, którzy nie panują nad emocjami, knują, kochają i czują się porzuceni.

Lilka, nastolatka o anielskiej urodzie, wyraźnie jest wściekła na swojego chłopaka Janka. Uważa, że ją zdradził, a on w sumie się do tego przyznaje. Lila rzuca mu wyzwanie – ma sprawić, żeby jej rywalka zniknęła. Dziewczyna zaczyna tworzyć skomplikowaną i niebezpieczną intrygę, która ostatecznie prowadzi do tragedii. W tle obserwujemy jej skomplikowane relacje z rówieśnikami oraz rozwiedzionymi  rodzicami.

Większość aktorów spisała się świetnie. Andrzej Chyra wcielający się w rolę ojca Lilianny jest jak zawsze fenomenalny – on chyba nie umie grać źle. Dawid Ogrodnik jako partner matki Lilki także  zasługuje na uznanie. To młody aktor występujący na ekranie od zaledwie czterech lat, ale już zbierający nagrody (za rolę Daniela w Obietnicy dostał Złotego Lwa). Obaj panowie bardzo dobrze oddają ogrom emocji towarzyszących całej niezwykle skomplikowanej sytuacji związanej z Lilianną oraz z tym, że nagle znaleźli się pod jednym dachem. Także Magdalena Popławska grająca matkę Lilki wypada bardzo dobrze.

Młodsi aktorzy miewają czasem problemy. Nikodem Rozbicki w roli Grześka sprawdził się chyba najlepiej. Dobrze oddał charakter postaci – trochę zadufanego w sobie szkolnego przystojniaka, który znienacka zostaje wciągnięty w grę Lili i jednocześnie podjudza ją do działania. Bardziej znany Mateusz Więcławek wcielił się w Janka. Miejscami widać jeszcze brak doświadczenia chłopaka, który ma za sobą dopiero jedną produkcję (Kamienie na szaniec). Miotający się, zrozpaczony Janek, wyraźnie popadający w psychozę, bywa nieco przerysowany, ale jednak się broni. Najwięcej problemu paradoksalnie sprawia Eliza Rycembel. Rola Lilianny zapewne była trudna, jednak aktorka ją mocno spłaszczyła. Momentami jest po prostu denerwująca i nijaka. Inna sprawa, że fizycznie do roli pasuje idealnie, a momentami (na przykład w scenach na przesłuchaniu) wypada bardzo dobrze.

Całość trudno podsumować. Zdjęcia są w porządku, muzyka nie wybija się specjalnie, ale jest dobrze dobrana do klimatu konkretnych scen. Tematyka poruszana w filmie, chociaż ukazana w przerysowany sposób, na pewno jest istotna. Warto zapoznać się z problemem rodziców, którzy zostawiają nastolatków samym sobie i nie wiedzą nawet, co dzieje się w skołatanych głowach ich dzieci. Trudno też ocenić główną bohaterkę. Czy Lilka jest po prostu zagubiona i rozchwiana emocjonalnie, czy może jest lekko schizofreniczną intrygantką i manipulantką? Cóż, to kwestia otwarta na interpretacje

Wydanie DVD jest z kolei niezłe Po pierwsze – ma formę książeczki. Takie rozwiązanie nie każdemu przypadnie do gustu, ale na pewno znajdą się jego zwolennicy. Poza podstawowymi informacjami znajdziemy w niej głównie fotosy z planu i kadry z filmu. Seans z DVD zaczyna się od nieomijalnego teasera – młodzi bohaterowie mówią do kamery, co myślą o dorosłych i tym, jakie dorastanie im zafundowali. Dalej reklamy i menu. Mamy do wyboru język polski i angielski. Po wybraniu interesującej nas wersji pojawiają się kolejne opcje: dodatki, ustawienia, film. Bonusy są standardowe, ale dobrze wykonane, na pewno nie zawiodą fanów dodatkowych scen czy tych, którzy chcieliby dowiedzieć się co nieco o procesie kręcenia filmu od samych twórców i aktorów. Nie ma fajerwerków, ale wszystko jest na odpowiednim poziomie.

Podsumowując: to nienajgorszy film, ładnie wydany. Możliwe, że spodoba się młodzieży, zwłaszcza przez obecność młodych, dość popularnych aktorów. Ma pewien walor edukacyjny, zarówno dla rodziców (chociaż nie popadajmy w wychowawczą paranoję), jak i ich nastoletnich dzieci. Warto przemyśleć jego zakup.
blog comments powered by Disqus