Omagh

okładka
DVD Info

Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Vitra Film
Reżyseria: Pete Travis
Scenariusz: Paul Greengrass, Guy Hibbert
Zdjęcia: Donal Gilligan

Obsada:

Gerard McSorley jako Michael Gallagher
Michele Forbes jako Patsy Gallagher
Brenda Fricker jako Police Ombudsman Nuala O'Loan
Stuart Graham jako Victor Barker
Peter Ballance jako Mark Breslin
Pauline Hutton jako Sharon Gallagher
Fiona Glascott jako Cathy Gallagher

W sierpniu 1998 roku cała Irlandia przygotowywała się do głosowania za pokojem w referendum dotyczącym postanowień porozumienia z Wielkiego Piątku. W tym samym czasie mała grupa dysydenckich członków IRA Tymczasowej (Provisional IRA) przeciwnych procesowi pokojowemu przygotowywała się do zamachu bombowego, którego skutki miały być wystarczająco krwawe i katastrofalne, by poróżnić Londyn i Dublin, spowodować wycofanie się unionistów z procesu pokojowego i ponownie wciągnąć Irlandię Północną w burzliwy konflikt.

Grupa używała nazwy Prawdziwa IRA (Real IRA). Starannie wybranym celem było Omagh – małe miasteczko, w którym katolicy i protestanci żyli obok siebie nadzwyczaj pokojowo przez wszystkie 30 lat konfliktu w Irlandii. Bomba zabiła 31 osób, zniszczyła miasteczko i pozostawiła po sobie trwałą spuściznę.

Film analizuje wydarzenia i następstwa tego tragicznego dnia, koncentrując się na walce o sprawiedliwość, którą w poszukiwaniu prawdy podjęła, skupiająca rodziny ofiar, grupa wsparcia i wzajemnej pomocy z Omagh (Omagh Support and Self Help Group). W centrum filmu znajduje się historia Michaela Gallaghera, który w wybuchu stracił 21-letniego syna Aidena i który stał się głównym rzecznikiem i lobbystą grupy. Film powstał przy pełnej współpracy grupy z Omagh oraz rodziny Gallagherów. W trakcie produkcji konsultowano się z nimi nieustannie oraz zorganizowano dla nich prywatny pokaz gotowego filmu.blog comments powered by Disqus