Opowieści o zwyczajnym szaleństwie

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 16 marca 2006
W sprzedaży od: 24 marca 2006

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:czeski (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Region: 2
Dystrybutor: Gutek Film
Reżyseria: Petr Zelenka
Scenariusz: Petr Zelenka
na podstawie własnej sztuki
Muzyka: Karel Holas
Zdjęcia: Miro Gabor

Obsada:

Ivan Trojan jako Piotr
Zuzana Sulajová jako Jana
Zuzana Stivínová jako Jana (głos)
Miroslav Krobot jako David Hanek, ojciec Piotra
Nina Divísková jako Matka Piotra
Petra Lustigova jako Sylvie
Jirí Bartoska jako Jirí, kompozytor
Zuzana Bydzovská jako Alicja
Jana Hubinská jako ciotka
Karel Hermánek jako Szef Cargo
Marta Sládecková jako żona Szefa

Opowieść o poszukiwaniu szczęścia, tęsknocie za miłością, zmaganiu z samotnością i brakiem porozumienia między ludźmi. Szaleństwo staje się tu jedynym sposobem na zmierzenie się ze światem.

Bohaterami tej tragikomedii są młodzi ludzie uwikłani w dziwne związki emocjonalne. Jana wydzwania do kochanków z budki telefonicznej pod swoim domem; Mucha porzucony przez kolejną dziewczynę wiąże się z odkurzaczem i manekinem; Piotr, aby zatrzymać dziewczynę, sięga po indiańskie rytuały; Alicja i Jerzy płacą postronnym ludziom, aby ich obserwowali w łóżku, bo inaczej nie mogą się kochać. Wszyscy składają się na portret zbiorowości, w której samotność stała się normą, a miłość ma coś z fast foodu - nie może trwać zbyt długo, bo następni wygłodzeni klienci czekają w kolejce.

W swoim filmie Zelenka – m.in. współtwórca słynnych Samotnych - wierny jest czeskiej tradycji mądrego humoru spod znaku Haszka, Hrabala, Havla i Menzla. Potrafi jednocześnie przełożyć ją uniwersalne doświadczenie: dla wielu dwudziesto- i trzydziestolatków jego twórczość stała się pokoleniowym manifestem. Zelenka dotyka bowiem najbardziej czułego punktu młodych ludzi - potrzeby życia w związku. Jego bohaterowie bez końca poszukują partnera, a ich desperacja graniczy z szaleństwem.blog comments powered by Disqus