Miłość w samotności, czyli opowieść o zwyczajnym szaleństwie

Autor: aDiego
plakat filmu Miłość w samotności, czyli opowieść o zwyczajnym szaleństwie

Czesi już od dłuższego czasu wyprzedzają naszą rodzimą kinematografię zarówno pod względem pomysłowości, jak i jakości wykonania. Co jakiś czas echem w polskich kinach odbija się twórczość naszych sąsiadów. Po Samotnych i Ciemnoniebieskim świecie w tym roku przyszła kolej na kolejny hit.

Scenarzysta Samotari tym razem sam stanął za kamerą i wyreżyserował własną sztukę - wystawianą zresztą z powodzeniem w wielu krajach Europy.
W Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie mamy do czynienia z historią zwyczajnych ludzi. Są oni skrępowani samotnością, gdzie słowo “miłość” nie do końca spełnia swoją rolę.
Samotność ta przytłacza bohaterów, sprawia, że nie mogą oni znaleźć swojego właściwego miejsca wśród prawdziwych uczuć. Ich emocje lokowane są w tak specyficzny sposób, iż sami gubią się i wikłają w przeróżne, niedokońca prawdziwe, związki emocjonalne.
Piotr robi wszystko aby Jana wróciła do niego. Ta jednak woli przypadkowych facetów. Przybity niepowodzeniem w miłości popada w alkoholizm. Jest to zarazem pretekst do początku niezwykłej znajomości z sąsiadami – parą ludzi w średnim wieku, którzy nie potrafią kochać się bez... obserwatora.
Z kolei rodzice Piotra przeżywają małżeński kryzys. Matka twierdzi, że ojciec nie żyje, gdyż ten godzinami przygląda się bąbelkom wydobywającym się z butelki po piwie. Sama zaś próbuje go straszyć, szczekając na niego... O krok od szaleństwa, ale uwierzcie, że jeszcze wiele w życiu bohaterów się wydarzy.
Nie jest, to jednak opis jakiejś głupkowatej komedii. Najnowszy obraz Zelenki, to kameralnie przedstawiona historia pewnego kręgu ludzi, mieszkających w jednej z czeskich metropolii. Kameralność ta okraszona została dozą niebanalnego humoru, często też sytuacyjnego. Co ciekawe, wywołują go przeważnie najzwyklejsze, życiowe wpadki i drobne szaleństwa, jakie każdy z nas popełnia w życiu.

Łatwo jest znaleźć w tym filmie cząstkę siebie. Dla sympatyków mądrych dialogów i humoru, który nie zawsze zwiastuje pomyślny obrót sprawy, Opowiesci o zwyklym szaleństwie są pozycją obowiazkową. Warto odkryć własną samotność.

Podyskutuj o tym filmie na forum!


blog comments powered by Disqus