Persepolis

patronat gildii
okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 3 kwietnia 2008
W sprzedaży od: 18 kwietnia 2008

Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Gutek Film
Reżyseria: Vincent Parranoud, Marjane Satrapi
Scenariusz: Vincent Parranoud, Marjane Satrapi
na podstawie komiksu Marjane Satrapi "Persepolis"
Producent: Xavier Rigault, Marc-Antoine Robert
Producent wykonawczy: Kathleen Kennedy

Obsada:

Catherine Deneuve jako Matka (głos)
Danielle Darrieux jako Babka (głos)
Simon Abkarian jako Ojciec (głos)
Chiara Mastroianni jako Marjane (głos)

Dziewięcioletnia Marjane wychowana w nieco zwariowanej, inteligenckiej rodzinie marzy o zostaniu prorokinią. Poznajemy ją (a wraz z nią Iran), gdy fundamentaliści przejmują władzę, zmuszając kobiety do noszenia chust, a mężczyzn do zapuszczania brody. Obserwujemy jej inteligentną grę ze „stróżami moralności”, odkrywanie zakazanego punku, Abby i Iron Maiden. Kiedy nasilają się prześladowania i wojna Iran-Irak nabiera gwałtowności, Marjane zostaje wysłana przez troskliwych rodziców do szkoły w Austrii.


Autor recenzji dvd: Hubert Kuberski

Obraz

Jakość panoramicznego obrazu w wydaniu DVD jest na dobrym poziomie. Świetna, dwuwymiarowa animacja to kwestia charakterystycznej kreski i sposobu używania skromnej palety barw. Film robi niesamowite wrażenie. Doskonale rysowane sceny połączone są z niezwykle efektowną grafiką, mają głębię i dynamikę. Na DVD zwraca uwagę czystość transferu - czasami aż ma się ochotę włączyć stopklatkę i popatrzeć na ujmujące obrazki...
Ocena: 5/5

Dźwięk

Polska ścieżka dialogowa jest w DD 5.1, a efekty surround są całkiem niezłe.
Ocena: 4/5

Dodatki

Pod względem wydawniczym płyta DVD nie wyróżnia się specjalnie. Z materiałów audio-video dystrybutor zaoferował jedynie krótki dokument o powstawaniu filmu z wypowiedziami Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda. Natomiast ciekawym pomysłem promocyjnym jest, załączony do płyty, dwunastostronnicowa wkładka z fragmentem komiksu Satrapi.
Ocena: 2.5/5

Podsumowanie

Wydanie DVD "Persepolis" zachowało bardzo dobrą jakość obrazu i dobra dźwięku, choć „uboga” edycja nie powala na kolana. Może to nie zadowolić entuzjastów kina domowego, ale sam tytuł powinien znaleźć się na półce każdego szanującego się wielbiciela animacji.
Ocena: 4/5
blog comments powered by Disqus