Piotruś i Wilk

okładka
DVD Info

Dźwięk:angielski (stereo), angielski (Dolby Digital 5.1), angielski (DTS)
Języki napisów: angielski, duński, fiński, norweski, polski, szwedzki
Dostęp do: scen
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 2, 5
Dystrybutor: BreakThru Films

Dodatki

  • wprowadzenie do filmu
  • jak powstawał film
  • komentarz twórców
  • historia w obrazach
  • warsztaty muzyczne

Reżyseria: Suzie Templeton
Scenariusz: Suzie Templeton
na podstawie baletu Sergiusza Prokofiewa
Muzyka: Mark Stephenson
Scenografia: Marek Skrobecki
Producent: Zbigniew Żmudzki


Piotruś żyje w świecie, w którym rządzą brutalne zasady – tu silniejszy zjada słabszego. Ale z niewielką pomocą przyjaciół – Ptaszka i Kaczuszki mały chłopiec potrafi stawić czoła nawet Wilkowi.

Zrealizowany w łódzkim Se-ma-forze film zdobył uznanie na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych min. na Rose D’Or Festiwal w Szwajcarii, na festiwalu Pulcinella we Włoszech, a także nominacje w najważniejszym filmowym festiwalu w Wielkiej Brytanii BAFTA. Ukoronowaniem były dwie najważniejsze nagrody na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji w czerwcu 2007 roku – Kryształ Annecy oraz Nagroda Publiczności.

Nad filmem pracowała ponad 100 osobowa międzynarodowa ekipa. Spektakularną scenografię z bardzo realistycznymi projektami dekoracji zaprojektował Marek Skrobecki, który pracował min. przy Liście Schindlera Stevena Spilberga. Zdjęcia do filmu wykonali Hugh Gordon i Mikołaj Jaroszewicz.

Obraz


„Piotruś i Wilk” prezentuje się na ekranie w postaci anamorficznej, więc obraz na telewizorze panoramicznym wypełnia całą przestrzeń. Jakość transferu stoi na najwyższym poziomie. Obraz zachwyca szczegółowością i ostrością. Najlepiej to widać na zbliżeniach, na których każdy element jest bardzo wyraźny. O rozmazaniach i ziarnie należy zapomnieć. Z ekranu „płynie” cudowna biel i czerń, których nic nie jest w stanie zakłócić. Zresztą cała paleta barw w spokojnej tonacji idealnie podkreśla zimową aurę panującą na rosyjskiej prowincji.

Osobiście uważam, że to co zrobiono z „Piotrusiem i Wilkiem”, to mistrzostwo świata. Jeśli ktoś posiada odtwarzacz z wyjściem HDMI oraz telewizor HD, to po włączeniu przeskalowania obrazu łatwo jest go pomylić z jakością HD.

Ocena: 5/5

Dźwięk


Ścieżka językowa w filmie jest jedna, bowiem i dialogów nie ma, które trzeba by było zdubbingować. Za to wydawca uraczył widza możliwością wybrania jednej z trzech ścieżek dźwiękowych. Mamy więc do dyspozycji zarówno stereo w PCM, jak i sześciokanałowy dźwięk w DD 5.1 i DTS. Tak więc dobrej jakości dźwiękiem mogą się cieszyć zarówno posiadacze zestawów stereo jak i pełnowymiarowego kina domowego. Jakość dźwięku w każdym przypadku jest bardzo dobra i ciężko znaleźć jakiekolwiek minusy. A może po prostu ich nie ma?

Ocena: 5/5

Dodatki


Strefa bonusowa, to kompendium wiedzy na temat animacji lalkowej. W sumie dodatków jest ponad godzina. Dzięki nim przeciętny widz ma szansę dowiedzieć się, jak powstawało to brytyjsko-polskie przedsięwzięcie. Warto na nie zerknąć szczególnie na kulisy powstawania filmu, po to aby przekonać się, jak bardzo czasochłonna jest praca animatora i jakie pułapki czekają twórców podczas kręcenia filmu.

Jest również pełna robocza wersja filmu z komentarzem twórców. Nie jest niestety bardzo odkrywcza w stosunku do tego, co pokazano w kulisach powstawania „Piotrusia i Wilka” i przypomina to bardziej dyskusję niż skierowane do widza ciekawostki. Choć muszę przyznać, że kilka perełek da się wyłuskać, a warto również zobaczyć jak wygląda taki film lalkowy bez obróbki komputerowej, która – jak się okazuje – była niezbędna.

Prócz wspomnianych materiałów jest także wprowadzenie do filmu przedstawiające poszczególne instrumenty muzyczne, odpowiadające za konkretne postacie. Jest również materiał o warsztatach muzycznych oraz czterominutowa historia obrazkowa o Piotrusiu i Wilku, na podstawie kadrów z filmu.

Co ważne, prócz polskich napisów w dodatkach można również wybrać lektora. Zdaje się, że napisy są bardziej precyzyjne, gdyż zawierają same w sobie więcej informacji niż to co przekazują widzowi lektorzy.

Ocena: 4/5

Podsumowanie


"Piotruś i Wilk", to największa koprodukcja w historii polskiej animacji. Tym bardziej cieszy, że tak wielkie dzieło doczekało sie godnego wydania DVD. Jakość obrazu i dźwięku nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym, a zawarte na płycie dodatki odkrywają przed widzem tajemnice animacji poklatkowej. Dla miłośników animacji krótkometrażowych "Piotruś i Wilk" w cyfrowym wydaniu jest pozycją obowiązkową. Dla reszty kinomaniaków zresztą też!

Ocena: 5/5blog comments powered by Disqus