Pirackie skarby czyli co kryją dodatki na płytach

Autor: Damia

screen6Co też takiego fascynującego jest w oglądaniu materiałów dodatkowych? Wydawać by się mogło, że w przypadku niektrórych filmów nie warto poświęcać czasu nawet na samo ich oglądanie. Ale nie w przypadku Piratów z Karaibów. Film zachwycił niemal każdego, więc sądzę, że warto dowiedzieć się jak doszło do jego powstania i czemu zawdzięcza swój sukces. Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w materiałach dodatkowych zamieszczonych w wydaniu DVD.  A ono zostało uzupełnione o wcześniej nieprezentowane obrazy zebrane z Zaginionym Dysku.
Nie sposób opisać nawet pokrótce wszystkich materiałów zamieszczonych na płytach tego filmu, dlatego - choć wymienię wszystkie - to omówię jedynie te , które wydały mi się najciekawsze.
Dysk 1
- poza filmem zawiera dodatkowo komentarze audio w wykonaniu:
- reżysera Gore'a Verbinski'ego i Johnny'ego Jeepa
- producenta Jerry'ego Bruckheimera i aktorów Keiry Kinghtley
- scenarzystów

Na Dysku 2 znajdziecie:
- Morska opowieść - są tu kadry z filmu przeplatane zdjęciami z planu filmowego i wypowiedziami najważniejszych osób jego tworzących - reżysera, producenta, scenarzystów i oczywiście aktorów.
screen9 Ciekawostka: było niezwykle trudno znaleźć odpowiednie plenery do nagrania filmu. Rzecz dzieje się na Karaibach, więc tam powinien być nagrywany. Producenci szybko jednak zdali sobie sprawę z tego, że niemal każdą wolną przestrzeń nad brzegiem morza pokrywają mniejsze lub większe hoteliki. Odpowiednie zacisze znaleziono w końcu na wyspie Świętego Wincenta. Ekipa filmowa zajęła niemal wszystkie pokoje hotelowe. Do pracy przy filmie zatrudniono także kilkaset tubylców - również z okolicznych wysp. Dodatkowym utrudnieniem było wyżywienie ekipy podczas zdjęć kręconych na pełnym morzu - wówczas za ekipą ustawiała się armada łodzi z kanapkami na pokładzie. Morska opowieść pokrótce omawia tworzenie scenografii, kostiumów, efektów specjalnych i na koniec pokazuje fragmenty z premiery filmu.
- Wizyta na planie filmowym - m.in. momenty kręcenia scen do egzekucji Jack'a Sparrowa, ataku na Port Royal.
- Dzienniki, które zawierają: fotograficzny dziennik producenta, dziennik pokładowy statku oraz dziennik pirata.
screen10 Ten ostatni, to opis dnia pracy opowiadany przez aktora Lee Arenberga, grającego pirata Pintela (partner Ragetti'ego - gubiącego nieustannie drewniane oko). Pintel bez charakteryzacji przypomina nieco Vin Diesela (Kronicki Riddicka), tylko w nieco mniejszej i nieco bardziej "puszystej" wersji :). Materiał przedstawia głównie momenty spoza planu filmowego: sposób spędzania wolnego czasu ekipy, dość przyjacielskie stosunki pomiędzy aktorami - tymi znanymi i mniej znanymi oraz zdjęcia z planu filmowego, - ale w wykonaniu mniej profesjonalnym niż prezentowane w innych materiałach.
- Interaktywną historię Pod pokładem - grafika komputerowa, która umożliwia samodzielne zwiedzanie statku pirackiego.
- Sceny usunięte - w sumie aż 19
- Rozwinięcie sceny Serenady księżycowej - filmowe ujęcie od momentu pomysłu do realizacji sceny dziejącej się na pokładzie Czarnej Perły, kiedy to Elizabeth odkrywa, czym jest tak naprawdę piracka klątwa.
- Galeria zdjęć - nie tylko kadry z filmu i plakaty lecz obrazy piratów z przeszłości i masa grafik
- Piraci w parkach atrakcji - fragment filmu Disney'a Disneyland od Piratów z Karaibów po TheWorld of Tomorrow, którego świat był inspiracją dla scenografów i charakteryzatorów.

Dysk 3: Zaginiony dysk - zawiera nigdy wcześniej nie prezentowane materiały dodatkowe:
- W skórze kapitana Jacka - Johnny Deep zdradza, jak spełniły się jego chłopięce marzenia o wcieleniu się w rolę pirata i swoje oryginalne pomysły na postać Jacka Sparrowa.
screen8 Deep uznał, że Sparrow winien chodzić chwiejnym krokiem - nie miało to bynajmniej wskazywać na częste używanie alkoholu, lecz niepewność jaką postać czuła będąc na lądzie. Większość czasu pirat spędzał bowiem na morzu, gdzie stale kołysało, więc aktorowi wydawało się naturalne, że będąc na lądzie nie będzie mógł utrzymywać prostej pozycji.
Za swój pierwowzór do stworzenia postaci Sporrow'a Deep uważał Keith'a Richardsa (gitarzysta The Rolling Stone). Ulubioną sceną aktora (heheh i moją też;p) jest moment, gdy pozostawiony na wyspie z Elizabeth odkrywa, iż dziewczyna spaliła cały rum. Sparrow ogranicza się wówczas do powiedzenia jedynie kilku słów: "No! Not good!, Not good!!". Depp nie musiał mówić nic więcej - w jego twarzy i zachowaniu widać w tej chwili tyle pasji, desperacji, przerażenia i ...no oczywiście i komizmu, że trudno się oprzeć urokowi tej postaci.
- W skórze Barbossy - zobaczcie jak Geoffrey Rush zasmakował w roli swojego bohatera,
- Ależ dmucha! - statek Interceptor - od konstrukcji do destrukcji,
- Małpka ma na imię Jack - poznacie Leviego i Tarę, którzy wcielili się w rolę niesławnego pirata i zobaczcie jakim wyzwaniem była praca z dwójką tych małych rozrabiaków,
- Kolejne wizyty na planie - zobaczcie, jak realizatorzy kręcili dodatkowe, kluczowe sekwencje filmu,
- Piraci na świecie - zabawne porównanie wersji dubbingowanych ze świata,
- Piraci w Parkach Atrakcji - ekipa wspomina swoje najwcześniejsze wizyty w pirackich parkach atrakcji i jaki miały wpływ na kształt filmu,
- Nieboszczycy nie zdradzają tajemnic - historia pirackiego parku atrakcji (dokument pierwotnie dostępny wyłącznie w opcji na PC),
- Symulacja sceny ataku - zobaczymy animację, którą wykreowali twórcy filmu, by zaplanować tę jedną z najbardziej widowiskowych scen przed ostatecznym filmowaniem;

screen7Jak pisałam na początku - nie sposób opisać zawartości wszystkich materiałów dodatkowych. Zajęło by to zbyt dużo miejsca, a i tak nie oddało by wrażenia jakie daje ich obejrzenie. Mam jedynie nadzieję, że to co właśnie przeczytaliści zachęci Was nie tylko do obejrzenia samego filmu, który sam w sobie jest wspaniały, lecz poświęcenia wolnego czasu na przejrzenie zamieszczonego na płytach materiału. Dodatki pozwolą Wam pełniej zrozumieć, jaki cel miał ten film i co pragnęli przekazać reżyser, producenci i sami aktorzy.
Ponadto podkreślę, iż dystrybutor bardzo się postarał, - wszystkie materiały dodatkowe posiadają polskie napisy, których brak mógłby zniechęcić widzów słabo znających język angielski.
Gorąco polecam - nie tylko na nudne wieczory!blog comments powered by Disqus