Samoloty 2 Blu-Ray

okładka
Blu-ray Info
W wypożyczalni od: 2 grudnia 2014
W sprzedaży od: 2 grudnia 2014

Język menu: polski
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • Witaminator: Podniebny as
  • •Witajcie w Piston Peak!
  • •CHopS reklama TV
  • •Atak z powietrza: podniebni strażacy
  • •Sceny niewykorzystane
  • •Teledysk Still I Fly – Spencer Lee
  • •Animowany film krótkometrażowy O Sole Minnie

Reżyseria: Robert Gannaway
na podstawie postaci Jeffrey M. Howard
Muzyka: Mark Mancina

Obsada:

Julie Bowen jako Dipper (głos)
Dane Cook jako Dusty Crophopper (głos)
Regina King jako Dynamite (głos)
Jerry Stiller jako Harvey (głos)
Wes Studi jako Windlifter (głos)
Anne Meara jako Winnie (głos)
Dale Dye jako Cabbie (głos)
Corri English jako Pinecone (głos)

Dubbing:

Maciej Musiał jako Dusty (głos)
Piotr Grabowski jako Brygadier Śmigły (głos)
Monika Dryl jako Lidka Zalewajka (głos)
Paweł Wawrzecki jako Maruś (głos)
Grzegorz Małecki jako strażak Kopeć (głos)
Marian Opania jako Mayday (głos)
Wiktor Zborowski jako Wicherek (głos)
Olaf Lubaszenko jako Beka (głos)
Weronika Rosati jako Dottie (głos)
Cezary Morawski jako Kapitan (głos)

Akcja Samolotów 2 rozgrywa się w tym samym świecie, o którym opowiada znakomity cykl Auta wyprodukowany przez studio Pixar. Niekwestionowaną gwiazdą wyścigów lotniczych jest tam Dusty Popylacz – niegdyś skromny samolot lotniczy, który dzięki pomocy przyjaciół osiągnął status prawdziwego czempiona. Niestety, wydaje się, że dni jego kariery są policzone. Po awarii silnika Dusty musi nie tylko zrezygnować z wyścigów, ale również zacząć się oszczędzać i dbać o siebie. Kiedy z jego winy dochodzi na lotnisku do poważnego pożaru, dzielny samolot postanawia naprawić swoje błędy i wstępuje specjalnego oddziału straży pożarnej patrolującego Turbocki Park Narodowy. Wraz ze swoją nieustraszoną drużyną bierze udział w niebezpiecznej akcji gaszenia pożaru, podczas której poznaje prawdziwe znaczenie słowa bohater…

Galapagos Films przedstawia wydanie Blu-ray™ i DVD znakomitej animacji Samoloty 2 wyprodukowanej przez studio Disney. Obraz wyreżyserował Roberts Gannaway, twórca ciepło przyjętej przez widzów animacji Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł. W polskiej wersji językowej głosów głównym bohaterom udzielili znani aktorzy: Maciej Musiał (SamolotyMój biegunRodzinka.pl) jako Dusty, Piotr Grabowski (Tajemnica twierdzy szyfrówDom nad rozlewiskiem) jako Brygadier Śmigły, Monika Dryl (Stacja WarszawaJasminum) jako Lidka Zalewajka, Paweł Wawrzecki („Kiler”, „Auta 2”) jako Maruś, Olaf Lubaszenko (Boże skrawki,Sztos2Weekend) jako Beka, Weronika Rosati (ObławaPitbull) jako Dottie.

− To film o tych, którzy dostali drugą szansę. Kiedy dowiedzieliśmy się, że pierwsze samoloty gaśnicze konstruowano na bazie maszyn rolniczych, stało się dla nas jasne, że to sam Dusty podpowiada nam kierunek rozwoju fabuły – mówi o Samolotach 2 reżyser Roberts Gannaway.

− To klasyczna opowieść o kontuzjowanym sportowcu. Każdy z nas doświadczył kiedyś w życiu straty, końca jakiejś epoki, przeżył zawód miłosny lub niepowodzenie zawodowe. Każdy z nas musiał kiedyś zacząć od nowa. Dusty także musi iść naprzód − dodaje producent Ferrell Barron.

Samolotach 2 Dusty Popylacz w konsekwencji nieszczęśliwego zbiegu okoliczności wstępuje do oddziału straży pożarnej, któremu przewodzi dzielny helikopter Brygadier Śmigły – maszyna skrywająca niejedną tajemnicę. Oprócz niego o bezpieczeństwo Turbockiego Parku Narodowego dbają cysterna lotnicza Lidka Zalewajka, ciężki helikopter transportowy Rwący Wicher, zdemobilizowany transporter wojskowy Paker oraz wesoła drużyna dzielnych łazików-spadochroniarzy.

Producentem wykonawczym Samolotów 2 jest legendarny John Lasseter, uhonorowany Oscarem  reżyser Toy Story i współtwórca największych sukcesów studia Pixar. Lasseter słynie z tego, że przy każdym filmie – niezależnie od tego, kto jest jego bohaterem – przeprowadza drobiazgowe badania źródłowe, które gwarantują jego produkcjom autentyczność, ale też często podsuwają mu ciekawe pomysły. Dokładnie taka sytuacja wydarzyła się przy Samolotach 2.

− Przyjrzeliśmy się bliżej samolotom do oprysków rolniczych, które były inspiracją dla postaci Dusty’ego. Okazało się, że tego typu maszyny stosowane są również do gaszenia pożarów. Jednosilnikowe samoloty rolniczo-gaśnicze są najmniejszymi maszynami we flocie stosowanej do gaszenia pożarów lasów. Co więcej, pierwszy samolot gaśniczy powstał właśnie na bazie maszyny rolniczej. Miało to miejsce podczas akcji gaszenia pożaru Parku Narodowego Mendocino w 1955 r. Dusty ma walkę z ogniem w genach – wyjaśnia reżyser Roberts Gannaway.

Autorem scenariusza animacji jest Jeffrey M. Howard, autor fabuły do Samolotów oraz pokazywanej niedawno w polskich kinach przygodowej produkcji Dzwoneczek i tajemnica piratów. Pracując nad Samolotami 2 Howard starał się stworzyć opowieść, która z jednej strony dostarczyłaby widzom rozrywki, z drugiej jednak w realistyczny sposób pokazała na czym polega praca leśnych strażaków i z jak wielkim niebezpieczeństwem może się wiązać. Z tego też powodu film dedykowany jest właśnie strażakom. − Chcieliśmy złożyć hołd odwadze pilotów i strażaków oraz temu, że narażają swoje życie dla ludzi, których nawet nie znają – wyjaśniaJeffrey M. Howard.

Aby dobrze przygotować się do realizacji filmu, członkowie ekipy spędzili kilka dni w kalifornijskiej bazie lotnictwa gaśniczego Hemet-Ryan, gdzie przyglądali się codziennej pracy strażaków. Dowódca batalionu Travis Alexander bardzo gościnnie przyjął ekipę w bazie pozwalając jej robić rysunki, zdjęcia i filmy oraz chłonąć atmosferę. Nieoczekiwanie stał się też inspiracją dla jednej z głównych postaci. − To potężnie zbudowany facet. Zawsze poważny, nie unosi się i ma pełną świadomość swojej przewagi nad innymi. To on wydaje rozkazy pozostałym samolotom. Osobowość Brygadiera Śmigłego została wzbogacona odrobiną jego perfekcjonizmu – zdradza Jeffrey M. Howard. W sumie aż rok czasu poświęcono na zbieranie materiałów, zanim rozpoczęto pisanie scenariusza.
Na ekrany światowych kin obraz wszedł 18 lipca generując ostatecznie przychód w wysokości prawie 140 milionów dolarów (koszt produkcji filmu zamknął się w kwocie 50 milionów dolarów).


Recenzje
blog comments powered by Disqus