Księżniczki


plakat filmu Księżniczki
Reżyseria: Fernando León de Aranoa
Scenariusz: Fernando León de Aranoa
Muzyka: Manu Chao, Alfonso Vilallonga
Zdjęcia: Ramiro Civita
Producent: Jaume Roures, Fernando León de Aranoa

Obsada:

Candela Peña jako Caye
Micaela Nevárez jako Zulema
Mariana Cordero jako Pilar

Dystrybutor: Vivarto
Rok produkcji: 2005
Data premiery polskiej: 21 grudnia 2007
Tytuł oryginalny: Princesas
Zagraniczna strona filmu: http://www.princesaslapelicula.com
Czas trwania filmu: 113 min.
Produkcja: Hiszpania
Gatunek: dramat

Dwie prostytuki – Hiszpanka Caye i imigrantka z Dominikany – Zulema początkowo są dla siebie wrogami, konkurującymi bez pardonu o klienta. Caye i jej hiszpańskie koleżanki nie mogą znieść, że - takie jak Zulema – „nielegalne” prostytutki zabierają im zlecenia, proponując dużo niższe ceny. Zamiast konfliktu na śmierć i życie rodzi się jednak przyjaźń. Caye odkrywa bowiem, że Zulema mieszka w tej samej kamienicy co ona. Wybiera się do jej mieszkania, by zrobić awanturę, ale znajduje dziewczynę pobitą przez klienta. Z czasem okazuje się, że Zulema sprzedaje swoje ciało, aby móc zaopiekować się małym synkiem, który został na Dominikanie. Dzięki niej Caye zaczyna dojrzewać do decyzji o ujawnieniu swojej mieszczańskiej i zamożnej rodzinie swego wstydliwego zawodu.

Księżniczki to nowy film reżysera uważanego za najważniejszego twórcę współczesnego kina hiszpańskiego. Fernando León de Aranoa robi kino "na poważnie", podejmuje w swojej twórczości najważniejsze problemy, z którymi boryka się nowoczesna Hiszpania. Robi to z niezrównaną wrażliwością i zarazem bezkompromisowo. Jego Poniedziałki w słońcu z Javierem Bardemem opowiadały o beznadziejnej egzystencji bezrobotnych stoczniowców w Galicji. Księżniczki to opowieść o pięknej przyjaźni w strasznym świecie prostytucji. Film został nagrodzony trzema nagrodami Goya, w tym dwoma dla bohaterek tytułowych.

Znakomita gra duetu aktorek – Candeli Peñy i Micaeli Nevarez, pozwoliła stworzyć niezwykle przejmującą opowieść o życiu w świecie pozbawionym nadziei. Peña, znana jest światowej publiczności z oscarowego Wszystko o moje matce Pedro Almdovara, gdzie zagrała rolę Niny. Nevarez to z kolei aktorka dopiero startująca do wielkiej kariery. Dla tej pięknej Portorykanki rola w Księżniczkach była mocnym debiutem zakończonym nagrodą Goya. Dzięki roli i nagrodzie Nevarez została zauważona w świecie, m.in. otrzymała angaż do amerykańsko-meksykańskiego The War Boys w reżyserii Rina Daniela.


Księżniczki - galeria plakatówblog comments powered by Disqus