Recenzja wydanego na DVD filmu "Uniewinniony"

Autor: FilmPlaneta
Korekta: Pityez
18 czerwca 2014

Peter Howitt, choć reżyseruje filmy od 16 lat, wciąż nie jest znany szerszej publiczności. Zainteresowani światem X muzy mogą kojarzyć go z takich produkcji, jak Johnny English czy Przypadkowa dziewczyna. Te dwa tytuły są całkiem poprawne, ale bez wątpienia nie można ich określić mianem wybitnych czy przełomowych w jego karierze. Howitt wciąż czeka na swoje „pięć minut” i pomimo licznych krytycznych opinii nie rezygnuje. Jego ostatni obraz, Uniewinniony to mix trzech gatunków: thrillera, kryminału i dramatu sądowego. Niestety, przeciętność tej produkcji sugeruje, iż Howitt powinien pozostać przy tworzeniu komedii. Uniewinniony to kolejny przewidywalny i kliszowy film, jakich wiele na rynku, a zupełnie nieatrakcyjne wydanie DVD w żaden sposób nie zachęca do bliższego zapoznania się z tym tytułem.

Głównym bohaterem filmu jest Mitch Brockden (Dominic Cooper), inteligentny i odnoszący sukcesy prawnik, który słynie z uporu w dążeniu do celu. Pewnego dnia jego poukładane życie może lec w gruzach. Będąc pod wpływem alkoholu, wsiada za kierownicę samochodu i potrąca przechodnia. Obawiając się konsekwencji, ucieka z miejsca zdarzenia. Kiedy nazajutrz okazuje się, że o ten śmiertelny wypadek oskarżono niejakiego Clintona Davisa (Samuel L. Jackson), Mitch staje przed moralnym dylematem. Pikanterii dodaje fakt, że Davis zna całą prawdę o zdarzeniu i postanawia samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość…

Film oparto na motywie starym jak świat – pijany kierowca potrąca przechodnia i ucieka z miejsca tragedii. Na skutek wyjątkowo niefortunnego zbiegu okoliczności kierowcą tym okazuje się prawnik, który już następnego dnia spotyka się na sali sądowej z niewinnym człowiekiem oskarżonym o wypadek, którego przecież nie spowodował. Wydawać by się mogło, że to postać Mitcha będzie odgrywać rolę czarnego charakteru. Howitt rezygnuje jednak z roztrząsania tematu etyki zawodowej czy dylematów moralnych prawników. Otóż bardzo szybko okazuje się, że Clinton Davis wcale nie jest taki niewinny, na jakiego wygląda, a wręcz istnieją przesłanki, iż może być seryjnym mordercą. Mitch z uporem maniaka postanawia to sprawdzić, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób sprowadzi na siebie i swoją rodzinę całą masę problemów…

Uniewinniony trwa tradycyjne 90 minut i tylko z tego powodu da się ten film obejrzeć bez poczucia znużenia. Co więcej, dzięki nierozciąganiu go do granic możliwości, na ekranie wciąż coś się dzieje – można wręcz mieć wrażenie, że to niezwykle dynamiczny obraz. Tempo rzeczywiście jest nienaganne, lecz intryga sama w sobie nie jest zbyt skomplikowana. Cooper i Jackson grają poprawnie, ale to raczej nie powinno nikogo zaskakiwać (ten drugi osiągnął już przecież mistrzostwo we wcielaniu się w role czarnych charakterów).

Wydanie DVD oferuje nam do wyboru dwie wersje filmu (z lektorem lub polskimi napisami). Ponadto, można łatwo przenieść się do wybranych scen produkcji, obejrzeć jej zwiastun oraz zapowiedzi kilku innych obrazów (kinowych i wydanych na DVD). Rozczarowuje natomiast brak jakichkolwiek dodatków związanych z samym Uniewinnionym, np. wyciętych scen czy komentarzy ze strony twórców.

Uniewinniony to bardzo przeciętna produkcja dla mało wymagających widzów. Raczej nie warto tracić na nią czasu, zwłaszcza, że znacznie ciekawsze filmy można dziś obejrzeć w zwykłej telewizji kablowej.
blog comments powered by Disqus