O Aleksandrze Litwinience

plakat filmu O Aleksandrze Litwinience

Litwinienko, były podpułkownik rosyjskich służb bezpieczeństwa FSB, zmarł w Londynie 23 listopada 2006 roku w pierwszym w historii zabójstwie dokonanym przy użyciu materiału radioaktywnego. Scotland Yard twierdzi, że wysokotoksyczna, radioaktywna substancja polon 210 została wymieszana z jego herbatą 1 listopada, podczas spotkania z dwoma byłymi kolegami przybyłymi z Rosji.

Na łożu śmierci Litwinienko oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zlecenie morderstwa.

Urodzony w 1962 roku w Nalczyku na północnym Kaukazie, wstąpił do KGB w 1989 w trakcie odbywania służby wojskowej.

W listopadzie 1998 roku ppłk Litwinienko kierował grupą oficerów FSB, która publicznie oskarżyła swoich przełożonych o korupcję, morderstwa, wyłudzenia i powiązania ze zorganizowaną przestępczością. Wśród oskarżeń był także zarzut próby zorganizowania zabójstwa oligarchy Borysa Bieriezowskiego.

Litwinienko został uwięziony w styczniu 1999 roku i oskarżony o złe prowadzenie się. Z zarzutów tych został w pełni oczyszczony październiku tego samego roku. Natychmiast został ponownie aresztowany w oparciu o szereg nowych zarzutów, a został zwolniony po wpłaceniu kaucji.

We wrześniu 2000 roku uciekł z Rosji do Turcji. 1 października 2000 roku wylądował wraz z żoną Mariną i synem Anatolem na lotnisku Heathrow w Londynie, gdzie poprosił o azyl polityczny. Brytyjskie obywatelstwo otrzymał w październiku 2006 roku.

Podczas pobytu w Londynie Litwinienko był aktywny w kręgu politycznej emigracji. Szczególnie bliskie relacje nawiązał z Borysem Bieriezowskim.

Litwinienko jest autorem dwóch książek. Jedna z nich - Wysadzić Rosję (2002) zainspirowała powstanie wielokrotnie nagradzanego filmu Niekrasowa Disbelief (2004). Autor utrzymuje, że za zamachami terrorystycznymi na budynki mieszkalne w Moskwie we wrześniu 1999 roku stało FSB, a jej celem było doprowadzenie do wojny w Czeczenii i pomoc Władimirowi Putinowi w wygraniu wyborów prezydenckich. Gang z Łubianki (2003) jest autobiografią, która dokumentuje korupcję w FSB. Obie książki są zakazane w Rosji.


blog comments powered by Disqus