Rok Diabła


plakat filmu Rok Diabła
Reżyseria: Petr Zelenka
Scenariusz: Petr Zelenka
Muzyka: Jaz Coleman, Karel Holas, Jaromir Nohavica
Muzyka: Čechomor
Zdjęcia: Miro Gabor

Obsada:

Jaromir Nohavica jako Jaromir Nohavica
Karel Holas jako Karel Holas
Karel Plihal jako Karel Plihal
Jaz Coleman jako Jaz Coleman

Dystrybutorzy: Traffic Films, Vivarto
Rok produkcji: 2002
Data premiery polskiej: 25 listopada 2005
Tytuł oryginalny: Rok Dábla
Czas trwania filmu: 88 min.
Produkcja: Czechy
Gatunek: komedia, obyczajowy

Rok Diabła to jeden z najgłośniejszych filmów czeskich ostatnich lat. Już w tej chwili uważany jest w Czechach za kultowy. Jego bohaterowie (czescy muzycy) z dnia na dzień stali się artystami pożądanymi na scenach całej Europy.

Ta fikcyjna historia opowiada o fikcyjnym życiu rzeczywistych bohaterów. Obserwujemy kilku czeskich muzyków: barda Jaromira Nohavicę, grupę folkową Čechomor oraz poetę Karela Plihala, którzy zmagają się z kryzysem twórczym, alkoholizmem i codziennymi problemami. Łączy ich przyjaźń i miłość do muzyki. Szansę na wielką karierę otwiera przed nimi Jaz Coleman - lider legendarnej punkowej grupy Killing Jokes, który przypadkiem usłyszał muzykę Čechomora. Wszystko to natomiast podane jest w formie dokumentu z typowym czeskim poczuciem humoru. Ciekawe, że tak jak słynny Brytyjczyk pomógł filmowym bohaterom, tak film pomógł ich rzeczywistym odpowiednikom. Od dnia premiery stali się sławni w Czechach i całej Europie, ich gaże za koncert skoczyły dziesięciokrotnie.

Film zdobył nagrodę Kryształowego Globu na MFF w Karlowych Warach 2002, nagrodę FIPRESCI na MFF w Cottbus 2002 oraz 6 Czeskich Lwów (za najlepszy film, reżyserię, montaż, plakat filmowy, muzykę i dźwięk) oraz Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmów Czeskich w Pilźnie.


Rok Diabła - galeria plakatów


Rok Diabła - galeria zdjęć


Rok Diabła - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus