Rok Diabła

okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 1 grudnia 2006

Format obrazu: 4:3
Dźwięk:czeski (Dolby Digital 2.0), polski lektor (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 0
Dystrybutor: Propaganda, Vivarto
Reżyseria: Petr Zelenka
Scenariusz: Petr Zelenka
Muzyka: Jaz Coleman, Karel Holas, Jaromir Nohavica
Muzyka: Čechomor
Zdjęcia: Miro Gabor

Obsada:

Jaromir Nohavica jako Jaromir Nohavica
Karel Holas jako Karel Holas
Karel Plihal jako Karel Plihal
Jaz Coleman jako Jaz Coleman

Rok Diabła to jeden z najgłośniejszych filmów czeskich ostatnich lat. Już w tej chwili uważany jest w Czechach za kultowy. Jego bohaterowie (czescy muzycy) z dnia na dzień stali się artystami pożądanymi na scenach całej Europy.

Ta fikcyjna historia opowiada o fikcyjnym życiu rzeczywistych bohaterów. Obserwujemy kilku czeskich muzyków: barda Jaromira Nohavicę, grupę folkową Čechomor oraz poetę Karela Plihala, którzy zmagają się z kryzysem twórczym, alkoholizmem i codziennymi problemami. Łączy ich przyjaźń i miłość do muzyki. Szansę na wielką karierę otwiera przed nimi Jaz Coleman - lider legendarnej punkowej grupy Killing Jokes, który przypadkiem usłyszał muzykę Čechomora. Wszystko to natomiast podane jest w formie dokumentu z typowym czeskim poczuciem humoru. Ciekawe, że tak jak słynny Brytyjczyk pomógł filmowym bohaterom, tak film pomógł ich rzeczywistym odpowiednikom. Od dnia premiery stali się sławni w Czechach i całej Europie, ich gaże za koncert skoczyły dziesięciokrotnie.

Film zdobył nagrodę Kryształowego Globu na MFF w Karlowych Warach 2002, nagrodę FIPRESCI na MFF w Cottbus 2002 oraz 6 Czeskich Lwów (za najlepszy film, reżyserię, montaż, plakat filmowy, muzykę i dźwięk) oraz Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmów Czeskich w Pilźnie.

Obraz

Nieliczne artefakty pojawiające się w trakcie oglądania razić będą zapewne wyłącznie wizualnych purystów. Wszystkim innym oferowana jakość powinna w zupełności wystarczyć.
Ocena: 4.5/5

Dźwięk

Film otrzymujemy w nieco już archaicznym dźwięku 2.0 w wersjach czeskiej i z polskim lektorem. Całość brzmi dobrze w obu przypadkach pozostaje jedynie żałować, że polski wydawca pominął, obecną przy wydanym w Czechach w 2002 roku DVD, wersję 5.1.
Ocena: 2.5/5

Dodatki

Tych brak i jest to największy minus tego dvd. W wydaniu na rynek czeski znajdziemy m.in. 20 minut niewykorzystanych scen, komentarz reżysera, piosenki z filmu, dokument o realizacji i parę innych drobiazgów.
Ocena: 1/5

Podsumowanie

Polskie wydanie "Roku Diabła" rozczarowuje. Dystrybutor oferuje nam "goły" film pomijając zupełnie kwestię wzbogacenia go o materiały dodatkowe, których nie brak w wydaniu czeskim. A szkoda, bo to niezwykłe dzieło zasługuje na porządną oprawę. Płytę wydaną wspólnie przez Propagandę i Vivarto polecić można niewymagającym miłośnikom kina, spragnionym wersji pełnej polecamy zakupy w Czechach - tamtejsze wydanie zawiera polskie napisy, a kupić je można za mniej niż 350 koron.
Ocena: 2.5/5

blog comments powered by Disqus