Nocny pościg


plakat filmu Nocny pościg
Reżyseria: Jaume Collet-Serra
Scenariusz: Brad Ingelsby
Muzyka: Alan Silvestri
Zdjęcia: Martin Ruhe

Obsada:

Liam Neeson jako Jimmy Conlon
Genesis Rodriguez jako Gabrielle
Joel Kinnaman jako Mike Conlon
Boyd Holbrook jako Danny Maguire
Ed Harris jako Shawn Maguire
Vincent D'Onofrio jako detektyw Harding
Common jako pan Price
Bruce McGill jako Pat Mullen

Dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o.o.
Rok produkcji: 2015
Data premiery polskiej: 17 kwietnia 2015
Tytuł oryginalny: Run All Night
Czas trwania filmu: 100 min.
Produkcja: USA
Gatunek: akcja, dramat, kryminalny

Pochodzący z Brooklynu gangster i niezawodny płatny zabójca Jimmy Conlon (Neeson), niegdyś znany jako Grabarz, najlepsze lata ma już za sobą. 55-letniego mężczyznę, przez lata najlepszego przyjaciela bossa mafii Shawna Maguire’a (Harris), prześladują grzechy przeszłości. Przez ostatnie 30 lat nieustannie depcze mu też po piętach zawzięty detektyw (D’Onofrio). Wydaje się, że ostatnimi czasy Jimmy może znaleźć pocieszenie jedynie, zaglądając do kieliszka. Kiedy jednak jego syn Mike (Kinnaman), z którym od dawna nie utrzymywał kontaktów, staje się celem, Jimmy musi dokonać wyboru pomiędzy przestępczą rodziną, do której dołączył, a swoją własną, którą porzucił wiele lat temu. Mike musi uciekać, a Jimmy ma tylko jedną szansę odpokutowania za błędy przeszłości. Chce uchronić syna przed losem, który jak sądzi, pisany jest i jemu samemu... czyli przed znalezieniem się po niewłaściwej stronie lufy pistoletu. W obliczu niebezpieczeństwa Jimmy musi w ciągu jednej nocy podjąć decyzję, komu jest winien swoją lojalność i przekonać się, czy wreszcie uda mu się wszystko naprawić.
 
W filmie Nocny pościg Liam Neeson wciela się w postać Conlona, który w ciągu jednej nocy musi przeciwstawić się swojemu byłemu przełożonemu — szefowi mafii, aby uratować syna. Tym samym staje się najbardziej poszukiwanym człowiekiem w mieście — zarówno przez ludzi z policyjną gwiazdą na mundurze, jak i tych spod ciemnej gwiazdy, którzy ruszają za nim w pełen nagłych zwrotów akcji pościg.
 
- Spodobało mi się, że ta historia jest naładowana akcją, a przy tym pozwala przyjrzeć się bliżej zagmatwanej relacji dwóch mężczyzn, którzy są dla siebie jak bracia, oraz relacji, w której ojciec próbuje pojednać się z synem, mimo że dzielą ich różne sprawy z przeszłości. To złożona i bogata opowieść, ekscytująca i pełna niedomówień  — stwierdza Neeson. - Co by się stało, gdyby Jimmy wybrał taką drogę, a nie inną? Ale przecież tak jest w życiu każdego z nas, prawda?.
 
Zdjęcia do filmu powstawały w różnych miejscach w Nowym Jorku i okolicach. Początkowo akcja filmu miała się rozgrywać w rodzinnym mieście scenarzysty Brada Ingelsby’ego w światku włoskich gangsterów, ale gdy twórcy podjęli decyzję o zmianie scenerii, Ingelsby zbadał temat i wplótł w swoją historię irlandzką mafię. Z kolei ekipa producencka eksplorowała bogaty świat Westies, cieszących się złą sławą brutalnych mafiosów, którzy trzęśli dzielnicą Hell’s Kitchen w latach 70. XX
 
Scenograf Sharon Seymour mówi: - To był świetny haczyk, na którym «zawiesiliśmy» naszych gangsterów; rzucający się w oczy motyw, inteligentny reżyserski pomysł. Jest to też interesujące spojrzenie na Nowy Jork, ponieważ nie mamy tu do czynienia z typowym «manhattańskim» Nowym Jorkiem; można naprawdę przekonać się, jak wyglądają osiedla i społeczności poza dzielnicą Manhattan. Jaume wszedł w to bardzo odważnie, a trzeba przyznać, że ma znakomite wyczucie estetyki. Podobają mu się wyraziste architektoniczne powierzchnie, mocno osadzone w przestrzeni miejskiej
 
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w filmie jest znana na całym świecie hala widowiskowa Madison Square Garden. -Chociaż mafia jest bardzo aktywna w okolicach Woodside, jej korzenie tkwią w centrum miasta — mówi Seymour. - Stąd właśnie to powiązanie z Madison Square Garden i pobliską restauracją. To coś w rodzaju odświeżonej wersji miejsca, w którym zwykli się spotykać przed laty
 
Roy Lee mówi, że kręcenie zdjęć w Madison Square Garden było „wymagające, ale na pewno warte zachodu”. Collet-Serra nakręcił ujęcia wewnątrz obiektu tuż przed meczem hokejowym drużyny New York Rangers, ale w ujęciach z zewnątrz wykorzystał prawdziwy tłum fanów opuszczających halę po tym wydarzeniu.
 
Od bójek w metrze aż po zwisanie z dachu budynku — Liam Neeson bardzo skrupulatnie planuje i realizuje swoje sceny walki. - Liam uwielbia sceny akcji i poświęca mnóstwo czasu na próby, by wszystko wypadło jak należy. Jest starym wyjadaczem. W naszym ostatnim filmie kazałem mu robić przeróżne rzeczy — musiał na przykład wisieć w powietrzu uczepiony kabla, a tym razem poszedłem nawet o krok dalej i kazałem zawiesić kabel na wysokości 5 metrów nad ziemią — przyznaje Collet-Serra
 
Mark Vanselow, od dawna zastępujący Neesona w scenach kaskaderskich, był również koordynatorem kaskaderów i blisko współpracował z Neesonem i reżyserem filmu nad choreografią scen walki. Neeson zauważa: - Każdy bohater, w którego się wcielasz, ma inną historię życia, więc każdy z nich inaczej reaguje na pewne rzeczy, a nawet inaczej trzyma broń. To zawsze fascynujący proces.
 
Nocna podróż zmierza do szaleńczego momentu kulminacyjnego, w którym Jimmy i Shawn będą musieli złożyć ostateczną ofiarę za swoich synów. - Sądzę, że nawet jeśli widzowie przyjdą na niego dla samej akcji, dadzą się ponieść emocjom i będzie to dla nich niezła przejażdżka — podsumowuje Collet-Serra.
 
 
 

Nocny pościg - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus