Salaam Bombay!


plakat filmu Salaam Bombay!
Reżyseria: Mira Nair
Scenariusz: Mira Nair, Sooni Taraporevala
Muzyka: L. Subramaniam
Zdjęcia: Sandi Sissel
Montaż: Barry Alexander Brown
Producent: Mira Nair

Obsada:

Shafiq Syed jako Krishna/Chaipau
Hansa Vithal jako Manju Golub
Chanda Sharma jako Sola Saal
Raghuvir Yadav jako Chillum

Rok produkcji: 1988
Tytuł oryginalny: Salaam Bombay!
Czas trwania filmu: 113 min.
Produkcja: Francja, Indie, Wielka Brytania
Gatunek: dramat

Jedenastoletni Kriszna (Shafiq Syed), zmęczony upokorzeniami, których wysłuchuje od swojego starszego brata, w dość niemądrym akcie zemsty pali jego skuter, co w największą złość wprawia matkę chłopców. Ta wyrzuca Krisznę z domu, aby w ten sposób zdopingować go do zarobienia równowartości skutera. Chłopak próbuje najpierw swoich sił w cyrku, później rusza w stronę najbliższego miasta - Bombaju. Tam już na wstępie zostaje okradziony, a w pogoni za złodziejem, odkrywa inny Bombaj: pełen złodziei, dealerów, prostytutek, alfonsów i narkomanów.

Reżyserka, zanim zajęła się jego realizacją, długo obserwowała środowisko młodocianych złodziei i prostytutek na omijanych przez turystów uliczkach Bombaju. Kilku z nich zdecydowała się zaangażować do swojego projektu, który z założenia miał w jak najmniejszym stopniu ingerować w rzeczywistość.

Debiut pełnometrażowy urodzonej w Indiach i wykształconej w New Delhi Nair nagrodzono w Montrealu, Los Angeles i nominowano do Oscara, Bafty i Złotego Globu, ale przede wszystkim film wywołał wrażenie w Cannes, gdzie nagrodzony został Złotą Kamerą.blog comments powered by Disqus