Samotni

okładka
DVD Info

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:czeski (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: polski
Języki menu: czeski, polski
Dostęp do: 20 scen
Region: 2
Dystrybutor: Tantra

Dodatki

  • zwiastun kinowy
  • biografie twórców i aktorów
  • galeria fotosów
  • jak powstawał film
  • komentarze twórców
  • storyboardy
  • teledyski
  • gra + komiks

Reżyseria: David Ondricek
Scenariusz: Olga Dabrowska, Petr Zelenka
Muzyka: Jan P. Muchow
Zdjęcia: Richard Rericha

Obsada:

Jitka Schneiderová jako Hanka
Sasa Rasilov jako Petr
Labina Mitevska jako Vesna
Ivan Trojan jako Ondrej
Jiri Machácek jako Jakub

Tragikomedia z życia praskich dwudziestolatków. Dwójka bohaterów - Petr i Hanka - rozstaje się, ale nie są pewni czy jest to właściwa decyzja. Ich znajomi również borykają się z samotnością i szukają poważniejszych związków uczuciowych: Vesna przyjeżdża do Pragi szukać ojca, były chłopak Helenki namawia ją, by do niego wróciła, Jakob - podpalający trawkę muzyk - stara się wszystkim pomagać, ale w efekcie doprowadza tylko do jeszcze gorszego zamieszania.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

Chyba jest piętą achillesową tego wydania. Na ekranie przewija się sporo ziarna, często pojawiają się "zakłócenia", które ogromnie denerwują. No i największy mankament - niebieska linia po lewej stronie ekranu daje znać o kompresji. Jedyne, co można dobrego powiedzieć o jakości obrazu, to, to, że jest ostry a kolory, mimo że szare, to oddają wspaniale klimat całości, choc czasem są zbyt matowe.
Ocena: 3/5

Dźwięk

Nie można się tutaj przyczepić do niczego. Wszystko brzmi ładnie. Jednak na jakiekolwiek fajerwerki nie mamy, co liczyć. W końcu to nie jest film akcji...
Ocena: 4/5

Dodatki

Sporo ciekawych materiałów dodatkowych. A co dokładnie zobaczymy?: "Jak powstawał film" - czyli typowy dokument z planu, jednak nie wnoszący nic nowego, mało tu też "nowinek" zza kulis, ale i tak warto go obejrzeć; zwiastun kinowy; dwa teledyski: "Smoke Under Water" i "For That Moment"; dość obszerne biografie aktorów i twórców filmu; spis festiwali, na których film został nagrodzony (tutaj jest tryb automatyczny, więc zapauzować przewijających się napisów nie da rady); zdjęcia z planu i storyboardy; czołówka ludzi odpowiadających za wyprodukowanie płytki DVD z filmem (tutaj też jest tryb automatyczny). Dla ludzi "rozrywkowych" zamieszczono dość ciekawą grę. Jeśli uda nam się ją przejść, to otrzymamy dostęp do bonusa - przyjdzie nam sobie poczytać komiks na podstawie filmu. Na koniec pozostawiłem największą przyjemność: komentarz. Mamy do wyboru dwie opcje komentarza. Pierwsza w ustawieniach włącza nam komentarz i film od początku, zaś druga w dodatkach pozwala nam wybrać ten sam, z tym że podzielony na cztery części. Którą wybierzemy, to już zależy tylko od nas. Towarzyszyć nam będą w komentowaniu sam reżyser David Odericek, scenarzysta Peter Zelenka, człowiek, który w filmie był odpowiedzialny za muzykę, czyli Jan P. Muchov i jeden z aktorów - Jiri Machacek. Ale to jeszcze nie wszystko ! Dla DVD-ROM'ów też się coś znalazło/ Posiadacze komputerów będą mogli sobie zainstalować jedną z ośmiu tapet, wygaszasz oraz będą mogli sobie pograć w klona gry "Memory" z postaciami z filmu. Internautów ucieszy z pewnością fakt iż na płycie umieszczono link do strony internetowej o filmie. Wszystkie dodatki tekstowe, jak i filmowe zostały spolszczone, tak więc np: w relacji z planu filmowego możemy sobie włączyć polskie napisy. Przygotowano także dwa rodzaje animowanego menu: polskie i czeskie. Warto zajrzeć tu i tu, bo pewne różnice występują, nie tylko językowe.
Ocena: 5/5

Podsumowanie

Obraz kultowy. W tym wypadku stwierdzenie "czeski film" nie zdaje się mieć racji. Czuć jest bowiem "Europę" i zupełnie inny klimat, który nadaje temu obrazowi niepowtarzalny nastrój. Lektura obowiązkowa. Warto zastanowić się nad zakupem. No i te dodatki...
Ocena: 4/5blog comments powered by Disqus