Samsara


plakat filmu Samsara
Reżyseria: Ron Fricke
Scenariusz: Ron Fricke
Muzyka: Lisa Gerrard
Zdjęcia: Ron Fricke
Montaż: Ron Fricke


Rok produkcji: 2012
Data premiery polskiej: 19 października 2012
Tytuł oryginalny: Samsara
Czas trwania filmu: 99 min.
Produkcja: USA
Gatunek: dokumentalny

 

Samsarato kolejny film autorstwa Rona Fricke, po owacyjnie przyjętym przez publiczność filmie „Baraka” z 1992 roku. Obraz powstawał przez ponad pięć lat w dwudziestu pięciu krajach na pięciu kontynentach. Reżyser stworzył dziennik z podróży, który zarazem jest swego rodzaju medytacją nad naszą planetą.

Nie da się nie wspomnieć o walorach zmysłowych filmu, który zdecydowanie nie pozostawi widza bez wewnętrznych refleksji na temat życia. Ron Fricke z premedytacją kontrastuje przyrodę, zabytki, dokonania starożytnych kultur z współczesnym światem konsumpcjonizmu, by pokazać jego małość wobec tego, co ludzkość i natura zdążyły osiągnąć w przeszłości.

W filmie możemy zobaczyć między innymi kadry z Chin – tancerki w Pekinie, Japonii – fabrykę lalek do złudzenia przypominających żywe kobiety; Turcji – Park Narodowy Nemrut, Etiopii – Dolinę Omo, Angoli – Wodospady Epupa, Francji – Wersal, USA – wulkan Kilauea na Hawajach czy Brazylii – kościół Divino Salvador.

Muzykę do filmu skomponowała Lisa Gerrard z legendarnego zespołu Dead Can Dance, który 15 października wystąpi w Sali Kongresowej w Warszawie. Samsarę będzie można obejrzeć na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz od połowy października w kinach studyjnych w całej Polsce. 


Samsara - galeria plakatów


Samsara - galeria zdjęćblog comments powered by Disqus