Człowiek z blizną


DVD Info
W sprzedaży od: 4 marca 2004

Format obrazu: 2.35:1, anamorficzny
Dźwięk:hiszpański (DTS), angielski (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 5.1), angielski (Dolby Digital 2.0)
Języki napisów: angielski, hiszpański, polski, portugalski
Język menu: angielski
Dostęp do: scen
Nośnik:dwie płyty DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Universal Pictures Polska

Dodatki

  • Wycięte sceny, Odrodzenie Człowieka z blizną, Rola Człowieka z blizną, Zdjęcia z planu, Człowiek z blizną - wersja telewizyjna, Zwiastun, Zapowiedź, Def Jams prezentuje: pochodzenie hiphopowych klasyków

Reżyseria: Brian De Palma
Scenariusz: Oliver Stone
Muzyka: Giorgio Moroder
Zdjęcia: John A. Alonzo
Montaż: Gerald B. Greenberg, David Ray
Scenografia: Ferdinando Scarfiotti
Kostiumy: Patricia Norris
Producent: Martin Bregman

Obsada:

Al Pacino jako Tony Montana
Michelle Pfeiffer jako Elvira Hancock
Mary Elizabeth Mastrantonio jako Gina
Steven Seagal jako Manuel Ray
Robert Loggia jako Frank lopez
Miriam Colon jako Mama Montana
F. Murray Abraham jako Omar Saurez
Paul Shenar jako Alejandro Sosa
Harris Yulin jako Mel Bernstein
Angel Salazar jako Chi Chi

Historia błyskotliwej kariery mafijnej kubańskiego uchodźcy. Zaczynajac jako drobny złodziejaszek, dzięki swej wyjątkowej brutalności i bezwzględności, wspina się na sam szczyt kokainowego imperium.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

W ocenie bardzo dobrej przeszkadza jedynie często pojawiający się szum, który jednak nie wpływa źle na odbiór filmu. Czasem wręcz przeciwnie - jest podkreśleniem nastroju, panującego np. podczas transakcji narkotykowych... Do kolorystyki nie ma jak się przyczepić. Paleta słonecznych barw Maimi i ciemniejszych, występujących w nocnym klubie, czy w pomieszczeniach została oddana znakomicie. Kolory w domu Tony'ego podkreślają wystawne życie gangstera, zaś w plenerach udowadniają nam, czym tak naprawdę jest miasto Miami - rajem, moi drodzy, rajem...;-) Ogólnie obraz jest dobry i tak jak już napisałem na samym początku - ocenie bardzo dobrej przeszkadza jedynie często pojawiające się, drobne ziarno. Również, w niektórych momentach taśma nie została do końca dobrze oczyszczona, co objawia się brudami. Jest, to jednak bardzo, ale to naprawdę bardzo sporadyczne (raptem w kilku momentach).
Ocena: 4/5

Dźwięk

Mimo, że nie buduje przestrzeni takiej, jaką chcielibyśmy w tym filmie słyszeć, to świetnie odwzorowuje miejskie życie rozpalonego od słońca Miami. Z kolei soczyste dźwięki, wspaniałej muzyki lat 80-tych wręcz podrywają widza do tańca...;-) Nie da się jednak ukryć, że film ma już swoje lata i mimo, że twórcy wydania DVD postarali się w rekonstrukcji, to do perfekcji nie doszli;( Nieco lepiej jest w DTSie, ale przyznać się muszę, że ten nie przypadł mi za bardzo do gustu. Głównie dlatego, że jest on tylko w wersji hiszpańskiej;( Osoby lubiące posłuchać filmu w wersji oryginalnej, "skazane" są jedynie na wysłużony już Dolby Digital 5.1.
Ocena: 4/5

Dodatki

Jak przystało na dwupłytowe wydanie, materiałów bonusowych zawartych na drugiej płycie jest sporo. Na ich temat rozpisywać się nie będę. Zadowolą one raczej każdego, nawet bardzo wybrednego kinomana. Wśród dodatków mamy ekskluzywne, takie jak sceny, które nie weszły do ostatecznej wersji filmu; dokumentalne np.: relacja z planu, czy "Odrodzenie Człowieka z blizną" oraz promocyjne jw postaci zwiastuna i zapowiedzi. Jest w czym wybierać, no i najważniejsze - dodatki te pozwolą nam zajrzeć za kulisy "Człowieka..." i przedłużą nam zabawę z tym obrazem. Przy okazji dowiemy się też kilka ciekawych rzeczy. Ja np. z zainteresowaniem obejrzałem materiał poświęcony wersji telewizyjnej filmu. Przyznać trzeba, że ta różniła się nie tylko innym montażem, ale także traciła na cenzurze i pełnoekranowym obrazie. Po więcej - odsyłam do bonusów. Szkoda tylko, że nie pomyślano o osobach nieznających angielskiego. Za brak polskich napisów - plusik w dół.
Ocena: 4/5

Podsumowanie

* plusik w ocenie ogólniej za wersję nieocenzurowaną "Człowiek z blizną" znakomicie przedstawia gangsterską karierę Tony'ego Montany. Brian DePalma nie tylko zrealizował wyśmienity scenariusz Olivera Stone'a, ale także do swojego filmu zatrudnił największe gwiazdy Hollywoodu (choć wtedy jeszcze nie wszystkie nimi były;-). Znakomita opowieść i obsada aktorska sprawiają, że "Scarface" stał się dla mnie jednym z tych najlepszych. Na pewno od dziś będzie stać na półce przeznaczonej dla "wielkich" dzieł. Warto obejrzeć film "Człowieka z blizną", zwłaszcza w cyfrowym i odmłodzonym wydaniu. Dla miłośników kina gangsterskiego, to pozycja obowiązkowa!
Ocena: 4.5/5blog comments powered by Disqus